Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ Ε3


Recommended Posts

Συνάδελφοι θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετίκα με την συμπλήρωση του εντύπου Ε3 που καταθέτω πρώτη φόρα όντας νέος μηχανίκος.Εκανα έναρξη τον ιούλιο του 2012 και μέσα στο 2012 έκοψα μόνο μία ΑΠΥ για υπηρεσίες μηχανικου προς εταιρεία ΑΕ με παρακράτηση 20%(εργασία μπλοκάκι).3000 ευρώ στα οποία είχα παρακρατηση 600 ευρώ.Δεν είχα καθόλου έξοδα εκτος του ΤΣΜΕΔΕ στην χρονιά.Θα ήθέλα να ρωτήσω ποιους κωδίκους πρέπει να συμπληρώσω στο Ε3?Στον υποπινακα (ζ) το ποσο τον ακαθαριστών εσοδών 3000 μπαίνει στον κωδικό 280 ή στον 275?Στον υποπινακα (η) συμπληρώνω τον 549 ή 550?Στον υποπινακα στ πρέπει να τον συμπληρώσω και αν ναι στον 359 για τοπογραφικες υπηρεσιες τι συντελεστης ισχύει.Και γενίκα επειδη έχω μόνο΄μία απόδειξη κόψει χωρίς να έχω εξοδα ποιους κωδικούς πρέπι να συμπληρώσω.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων .Να σας έχει ο Θεός καλά.

Edited by a.k.topo
Link to comment
Share on other sites

Δες το συμπιεσμένο αρχείο.

Τα αρχεία 3.1, 3.2 και 3.3 που υπάρχουν μέσα σε αυτό αφορούν αυτέλεγχο και πρέπει να έχεις ορίσει μέσω Taxis λογιστή για να μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις τα στοιχέια του λογιστή

 

Για τον συντελεστή αν η παροχή υπηρεσιών αφορά σε οργανωμένα γραφεία με χρήση της υλικοτεχνικής υποδομής του γραφείου θα βάλεις συντελεστή 60% αν όχι συντελεστη για τοπογραφικα 17%.

Στα αρχεία που σου δίνω έχουν γίνει υπολογισμοί με 60%.

ε3.zip

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δες το συμπιεσμένο αρχείο.

Τα αρχεία 3.1, 3.2 και 3.3 που υπάρχουν μέσα σε αυτό αφορούν αυτέλεγχο και πρέπει να έχεις ορίσει μέσω Taxis λογιστή για να μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις τα στοιχέια του λογιστή

 

Για τον συντελεστή αν η παροχή υπηρεσιών αφορά σε οργανωμένα γραφεία με χρήση της υλικοτεχνικής υποδομής του γραφείου θα βάλεις συντελεστή 60% αν όχι συντελεστη για τοπογραφικα 17%.

Στα αρχεία που σου δίνω έχουν γίνει υπολογισμοί με 60%.

Ευχαριστώ πολύ συνάδελφε.Σε ότι αφορά τα αρχεία 3,1 3,2 3,3 που αφορούν τον αυτοέλεγχο είναι υποχρεωτικά?Εγώ έχω δηλώσει κατά την έναρξη ότι θα κρατάω μόνος μου  χειρόγραφα τα βίβλία μου χωρίς λογίστή.Αν δηλάδη συμπληρώσω μόνο τον πίνακα ΣΤ και μεταφέρω το 3000 ευρω στο Ε1 χωρις να συμπληρωσω τον πινακα Ι(αυτοελεγχος) είναι λάθος .θα έχω πρόβλημα?Σε ευχαριστώ και πάλι για την άμεση ανταπόκριση.Να σαι πάντα γερός. 

Link to comment
Share on other sites

Σε ότι αφορά τα αρχεία 3,1 3,2 3,3 που αφορούν τον αυτοέλεγχο είναι υποχρεωτικά? ΟΧΙ

 

Αν δηλάδη συμπληρώσω μόνο τον πίνακα ΣΤ και μεταφέρω το 3000 ευρω στο Ε1 χωρις να συμπληρωσω τον πινακα Ι(αυτοελεγχος) είναι λάθος. ΟΧΙ  θα έχω πρόβλημα? ΟΧΙ

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Για να κανω αυτοελεγχο πρεπει να εχω υποχρεωτικα λογιστη? Ξερει καποιος? Κατι αλλαξε φετος απο οτι διαβαζα, ετα εκανε προσφυγη ο ΔΣΑ κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που γράφεις είναι:

Με την υπ’ αρίθμ. 2445/2012 απόφαση του Συμβουλίου της Επικρατείας (βλ. συνημμένο αρχείο), ακυρώθηκε η παράγραφος 2 της υπ’ αριθμ. ΠΟΛ. 1008/19.1.2011 απόφασης του Υφυπουργού Οικονομικών (ΦΕΚ Β’ 136/9.2.2011), η οποία όριζε ότι «[σ]τους υπόχρεους της παραγράφου 4 του άρθρου 2 και της παραγράφου 1 του άρθρου 101 του Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος καθώς και σε όσους περαιώνουν τις υποθέσεις τους με βάση τις διατάξεις των άρθρων 13 έως 17 του ν. 3296/2004 (ΦΕΚ 253 Α’) (αυτοέλεγχος), υφίσταται υποχρέωση υπογραφής των δηλώσεων φορολογίας εισοδήματός τους από λογιστή φοροτεχνικό, ανεξάρτητα από το ύψος των ακαθαρίστων εσόδων».

Συγκεκριμένα, κρίθηκε ότι η ως άνω δεύτερη παράγραφος της προσβαλλόμενης απόφασης με την οποία υπήχθησαν στην υποχρέωση (συν)υπογραφής των δηλώσεών τους από λογιστή φοροτεχνικό όλοι οι επιτηδευματίες, ανεξαρτήτως ακαθαρίστων εσόδων, οι οποίοι επιλέγουν να κάνουν χρήση των διατάξεων των άρθρων 13 έως 17 του Ν. 3296/2004 (αυτοέλεγχος), κείται εκτός της παρασχεθείσας νομοθετικής εξουσιοδότησης.

Ενόψει αυτών, ο Δικηγορικός Σύλλογος Αθηνών καλεί το Υπουργείο Οικονομικών να προχωρήσει άμεσα σε νέα, νόμιμη ρύθμιση του εν λόγω ζητήματος, κατά τρόπο ώστε, προκειμένου να μπορεί να γίνει χρήση του αυτοελέγχου, να υπάγονται στην υποχρέωση συνυπογραφής των δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος από λογιστή φοροτεχνικό μόνο οι ελεύθεροι επαγγελματίες με ιδιαιτέρως υψηλά ακαθάριστα έσοδα (π.χ. άνω των 150.000 ευρώ, όπως συνέβαινε μέχρι την έκδοση της κατά τα ανωτέρω ακυρωθείσας απόφασης), εξαιρουμένων σε κάθε περίπτωση των ελευθέρων επαγγελματιών με μικρά και μεσαία εισοδήματα.

 

Είμαστε ακόμα στο κάλεσμα  :smile: και απάντηση  :confused:

Τελος πάντων χρειάζεται προς το παρόν υπογραφή από λογιστή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είμαστε ακόμα στο κάλεσμα  :smile: και απάντηση  :confused:

Τελος πάντων χρειάζεται προς το παρόν υπογραφή από λογιστή.

Γνωρίζεις εάν υπάρχει κάποια εξέλιξη πάνω σε αυτό ;

Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

η αγορα του λογισμικου ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ(100 ΕΥΡΩ)θεωρείται πάγια η διαφορα εξοδα?AN θεωρείται πάγιο,  συμπληρωνω το 100 στα 811 και 541?

για βεβαιωσεις -ενεργειακα πιστοποιητικα-νομιμοποιησεις προς ιδιωτες συμπληρωνω το 275?

η το 274(ιδιωτικη πελατεια)

Link to comment
Share on other sites

Για το 1ο ερώτημα:

Tο λογισμικό είναι αυλό στοιχείο του ενεργητικού, εφόσον μπορεί να λειτουργήσει ανεξάρτητα και ενσώματο πάγιο στοιχείο αν είναι αναπόσπαστο τμήμα του κόστους ενός τέτοιου στοιχείου.

Δηλ.είναι στα πάγια εάν το software δεν μπορεί να λειτουργήσει χωρίς το πάγιο (Η/Υ) αλλιώς είναι στο ενεργητικό. Ναι αναφορικά στους κωδικούς που γράφεις.

 

Για το 2ο ερώτημα:

Εγώ τα βάζω στον κωδ.274 

Εχουμε και τον λογιστή μας, οπότε αν θέλει ας πεί την γνώμη του.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.