Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισερχόμενο εμβασμα και Ε1


Recommended Posts

Χαιρετώ το φορουμ,

 

έλαβα το 2015 ένα εισερχόμενο έμβασμα από τον Καναδά, και θα ήθελα να ρωτήσω αν αυτό δηλώνεται στον κωδικό 781 του Ε1 για να δικαιολογήσω τεκμήρια...

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ το φορουμ,

 

έλαβα το 2015 ένα εισερχόμενο έμβασμα από τον Καναδά, και θα ήθελα να ρωτήσω αν αυτό δηλώνεται στον κωδικό 781 του Ε1 για να δικαιολογήσω τεκμήρια...

 

Ευχαριστώ

 

Ασαφής η ερώτηση , επισφαλής η (σωστή) απάντηση. 

Link to comment
Share on other sites

 

Χαιρετώ το φορουμ,

 

έλαβα το 2015 ένα εισερχόμενο έμβασμα από τον Καναδά, και θα ήθελα να ρωτήσω αν αυτό δηλώνεται στον κωδικό 781 του Ε1 για να δικαιολογήσω τεκμήρια...

 

Ευχαριστώ

Από ότι διάβασα, στο συγκεκριμένο κωδικό, μεταξύ άλλων, δηλώνεις ποσά που εισέπραξες από πώληση περιουσιακών στοιχείων (πχ, ακίνητα, αυτοκίνητο κτλ). Αυτό όμως σε ποιες περιπτώσεις και με ποιόν τρόπο επηρεάζει την εκκαθάριση?

 

 

Σίγουρα το επηρεάζει πάντως, το θέμα είναι με ποιον τρόπο για να μπορούμε να ελέγξουμε εαν η εκκαθάριση έγινε σωστά. Για παράδειγμα στην περίπτωση μου που φορολογούμε ως ελεύθερος επαγγελματίας, συμπληρώνοντας ποσό στον 781 μεγαλύτερο από το τεκμαρτό μου εισόδημα, κατά την εκκαθάριση με φορολογεί πλέον με βάση το ακάθαρτο μου δηλωθέν εισόδημα.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, λοιπόν δεν ξέρω αν βοηθάει αλλά,

το έμβασμα ήταν για δουλειά που ανέλαβα (στον Καναδά), και ηταν η προκαταβολή, αναφέρει την λέξη "contract" στην αιτιολογία.

Δήλωση βέβαια κάνω σαν ιδιώτης δεν έχω μπλοκάκι ή έναρξη επιχείρησης...

 

Τώρα αυτό θα κινήσει υπόψίες, να μην το βάλω καθόλου ή να το βάλω στο 781 και να μην πληρώσω φόρο(150€)?

 

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα γίνω πιο συγκεκριμένος καθώς η περίπτωση δεν είναι τόσο περίπλοκη. Έχουμε:

 

Ακαθάριστα έσοδα από επιχειρηματική δραστηριότητα: 5000€

Καθαρά κέρδη από επιχειρηματική δραστηριότητα: 1800€

Εισόδημα από πώληση αυτοκινήτου: 7500€ (κωδικός 781? Απαιτείται δήλωση του ΑΦΜ του αγοραστή?)

Τεκμαρτό εισόδημα: 7000€ 

 

Επισυνάπτω εικόνα με τον φόρο που προκύπτει. Κάτι που με προβληματίζει είναι ότι το τέλος επιτηδεύματος το έχει μηδενικό. Έχει συνυπολογιστεί με τον φόρο?  

post-104894-0-68933900-1466924437_thumb.jpg

Edited by Alfani
Link to comment
Share on other sites

Ο κωδικός αυτός συμπληρώνεται κυρίως όταν μέσα το έτος διενεργήσαμε κάποια πώληση περιουσιακού μας στοιχείου (1), ποσά που προέρχονται από εισαγωγή κεφαλαίων στην Ελλάδα και εισαγωγή συναλλάγματος, αν «τζογάρεις» κέρδη από λαχεία, εισοδήματα από δωρεές και ιδιωτικά δάνεια και άλλα ποσά όπως αποζημιώσεις ηθικής βλάβης, εφ’άπαξ, υποτροφίες κλπ και γενικά ποσά τα οποία δεν θεωρούνται εισόδημα.

Εννοείται ότι σε κάθε περίπτωση πρέπει να υπάρχει και το ανάλογο παραστατικό.

 

Είναι εξαιρετικά χρήσιμος για την κάλυψη ή/και μείωση τεκμηρίων άρα και του φορολογητέου είσοδήματος (εφόσον αυτό προσδιορίζεται τεκμαρτά). Αρα ουσιαστικά λειτουργεί ως ένας τρόπος με τον οποίο μπορείς να μειώσεις τον φόρο που προκύπτει από αντικειμενικές δαπάνες.

Επίσης χρησιμοποιείται και για να δικαιολογήσεις και το «πόθεν έσχες» άλλων αγορών.

 

(1) π.χ. πώληση αυτοκινήτου. Θα πρέπει να έχεις διαθέσιμο το ΑΦΜ του αγοραστή καθώς και μια υπεύθυνη δήλωση από αυτόν ότι αγόρασε το αυτοκίνητο έναντι του δηλούμενου τιμήματος.

 

Τώρα αναφορικά στο τέλος επιτηδευματος έκανες την αντίστοιχη επιλογή στο πρόγραμμα; Εκτός αν έκανες έναρξη μετά την 1/1/2011. Δες συνημμένη εικόνα.

post-2272-0-30299800-1466925762_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

 

Τώρα αναφορικά στο τέλος επιτηδευματος έκανες την αντίστοιχη επιλογή στο πρόγραμμα; Εκτός αν έκανες έναρξη μετά την 1/1/2011. Δες συνημμένη εικόνα.

 

 

Όχι δεν είχα κάνει την επιλογή. Οπότε τώρα προστέθηκαν και τα 650€ για να μη ξεχνιόμαστε  :grin: Πάντως εφόσον έχω καλύψει το τεκμαρτό, μάλλον έχω εξαντλήσει και τα περιθώρια έκπτωσης, σωστά? Συγγνώμη για την επιμονή, αλλά τα ποσά δεν είναι μικρά...

 

 

 

 
(1) π.χ. πώληση αυτοκινήτου. Θα πρέπει να έχεις διαθέσιμο το ΑΦΜ του αγοραστή καθώς και μια υπεύθυνη δήλωση από αυτόν ότι αγόρασε το αυτοκίνητο έναντι του δηλούμενου τιμήματος.

 

Δεν ξέρω αν στο taxis ζητάει περισσότερα στοιχεία, αλλά επειδή στον ίδιο κωδικό περιλαμβάνονται πιθανά έσοδα από διαφορετικές πηγές, υποθέτω ότι απλά συμπληρώνεις ένα συνολικό ποσό και τίποτα παραπάνω. Εννοείται ότι θα έχεις τα ανάλογα παραστατικά για τα ποσά που δηλώνεις.

Το θέμα είναι ότι πλέον στις μεταβιβάσεις αυτοκινήτων δεν απαιτείται η συμπλήρωση Υ.Δ. αγοραστή και πωλητή και δεν κάναμε κατά τη μεταβίβαση. Μπορούμε να κάνουμε τώρα όμως καθώς ο αγοραστής είναι γνωστός μου. Φαντάζομαι δεν υπάρχει θέμα...

Edited by Alfani
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με το "...εξαντλήσει και τα περιθώρια έκπτωσης...." αλλά ελπίζω το επόμενο που γράφω να σε καλύψει: "Εφόσον έχεις καλύψει το τεκμαρτό έχεις "πάρει" ουσιαστικά όλη την μείωση του φόρου που προκύπτει από τις αντικειμενικές δαπάνες."

 

Για τον κωδικό 781 έχω την εντύπωση ότι σου ανοίγει πίνακα για την ανάλυσή των ποσών που δηλώνονται. Δεν έχεις παρά να τον επιλέξεις και θα δεις.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό εννοώ, έκπτωση = μείωση φόρου. 

 

Μία σκέψη είναι αν έχω περιθώρια περαιτέρω μείωσης των καθαρών κερδών, όπως προκύπτουν από το Ε3. Εγώ για δική μου διευκόλυνση γενικά δηλώνω ως έξοδα μόνο τις ασφαλιστικές εισφορές (κωδ.517) και μικρο-δαπάνες για αναλώσιμα (κωδ.535), χωρίς λοιπά έξοδα που υπολογίζονται ως ποσοστά και περιπλέκουν τη διαδικασία.

Ειδικά στην περσινή μου δήλωση, είχα φορολογηθεί ως μισθωτός με βάση το τεκμαρτό εισόδημα. Στο αντίστοιχο Ε3 είχα δηλώσει ως μη εκπιπτόμενη δαπάνη την αμοιβή άλλου μηχανικού για εκπόνηση μέρους μιας μελέτης. Μήπως μπορώ να μεταφέρω αυτή τη δαπάνη στη φετινή δήλωση?

Edited by Alfani
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.