Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμομόνωση δώματος


bilis.kontogiorg

Recommended Posts

Για το καλό της πλάκας σας και του οπλισμού της, θα πρέπει να το ξηλώσετε και να αρχίσετε από την αρχή.

Quote Για να μην τα ξαναγράφω. Εάν θέλετε και έχετε όρεξη τα κάνετε και μόνος σας, αλλά θα χρειαστείτε μηχανικό για να σας συμβουλέψει ως προς το τι και πως θα βάλετε.

Link to comment
Share on other sites

ποια ειναι η γνωμη ως προς τι?

 

 

Ως προς αυτό που σκέφτεται να κάνει. Προφανώς ο άνθρωπος δεν είναι επιστήμονας, ούτε επαγγελματίας, και λέει ας πάρω καμμιά γνώμη, μην κάνω καμμιά βλακεία.... Έλεος πια, αν δε θέλετε μερικοί να απαντήσετε, μη διαβάζετε το " Θέματα ιδιωτών"! Δε χρειάζεται να μπαίνετε και να ειρωνεύεστε!

 

Δεν υπάρχει λόγος διαπληκτισμού. Ο συνάδελφος ρώτησε για να μπορεί να απαντήσει τεκμηριωμένα και όχι γενικά. Η ερώτηση ήταν πολύ γενική. Πιστεύω ότι δεν ειρωνεύτηκε.

Δεν υπάρχει άνθρωπος (συνάδελφος ή μη) που "τρώει" το χρόνο του εδώ και να μην θέλει να βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Πείτε μας τις στρώσεις επάνω από την πλάκα.

Έχουν διαμορφωθεί οι κλίσεις (πχ με τσιμέντο), έπεσε πίσσα και μετά τοποθετήθηκε ασφαλτόπανο και κάηκε στις ενώσεις (περιλαμβάνοντας και τα στηθαία);

Καλύπτει όλο το τμήμα του δώματος;

Μόνο ασφαλτόπανο έχετε τοποθετήσει στην πλάκα; Σκέτο ή ο μηχανικός που συμβουλευτήκατε σας οδήγησε σε ανεστραμένου τύπου μόνωση και εφαρμόσατε τις 1ες στρώσεις;

 

ΥΓ: Αποκλείω ο μηχανικός που συμβουλεύεστε να σας ζητάει το ποσό που λέτε για το συμβουλευτικό ρόλο. ΜΗΝ μου απαντήσετε σε αυτό.

ΥΓ2: Συμβουλεύω να μην εκτελέσετε την εργασία μόνος. Απευθυνθείτε σε άνθρωπο που γνωρίζει, έχει τη σχετική εμπειρία και σε μηχανικό που θα παρακολουθήσει την εργασία αυτή καθώς ότι νιώθετε ότι γλιτώνετε τώρα μπορεί να το βρείτε αργότερα σα μεγαλύτερο κόστος.

Η κλησεις υπάρχουν απλά σε ένα σημείο κρατάει νερά, πισα και ασφαλτοπανο με μονοτικο στα κολλήματα έχει μπει κ στα στηθαια ασφαλτοπανο, όχι μόνο στεγανωποιηση

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εάν:

  1. Έχει ελεγχθεί η πλάκα για προβλήματα και έχουν διορθωθεί
  2. Έχουν δημιουργηθεί κλίσεις ορθά
  3. Έχει τοποθετηθεί στρώμα πίσσας και ασφαλτικό φύλλο και δεν υπάρχουν προβλήματα στεγάνωσης

πρακτικά μπορείς να εφαρμόσεις ανεστραμένη μόνωση με:

  • το μονωτικό φύλλο σε πλάκες
  • γεωύφασμα
  • την τελική στρώση η οποία μπορεί σε κάποια σημεία να διορθώσει και αυτά τα φαινόμενα που αντιμετωπίζεις με τα νερά.

Σε συμβατικού τύπου τη στρώση που έχετε βάλει θα την βάζατε τελευταία.

Συμβουλευτείτε ανάλογης ειδικότητας μηχανικό για τις αντοχές (συνήθως πολιτικό μηχανικό) κυρίως ως προς το βάρος.

 

ΥΓ3: Φοιτητής - εκολαπτόμενος μηχανικός ή άλλης σχολής;

Link to comment
Share on other sites

Εάν:

  • Έχει ελεγχθεί η πλάκα για προβλήματα και έχουν διορθωθεί
  • Έχουν δημιουργηθεί κλίσεις ορθά
  • Έχει τοποθετηθεί στρώμα πίσσας και ασφαλτικό φύλλο και δεν υπάρχουν προβλήματα στεγάνωσης
πρακτικά μπορείς να εφαρμόσεις ανεστραμένη μόνωση με:
  • το μονωτικό φύλλο σε πλάκες
  • γεωύφασμα
  • την τελική στρώση η οποία μπορεί σε κάποια σημεία να διορθώσει και αυτά τα φαινόμενα που αντιμετωπίζεις με τα νερά.
Σε συμβατικού τύπου τη στρώση που έχετε βάλει θα την βάζατε τελευταία.

Συμβουλευτείτε ανάλογης ειδικότητας μηχανικό για τις αντοχές (συνήθως πολιτικό μηχανικό) κυρίως ως προς το βάρος.

 

ΥΓ3: Φοιτητής - εκολαπτόμενος μηχανικός ή άλλης σχολής;

Μηχανικός κανονικά από σχολή κ έχει εταιρία μονοτικη. Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω εάν από πάνω βάλω 5 Άρη φελιζολ το κολλήσω με κόλλα και από πάνω ρηξω βότσαλα η το περάσω με κόλα από πλακακια τι θα γίνει??

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν απευθυνθείς σε μηχανικό και σωστό μάστορα μπορεί να καταλήξεις σε ανεστραμένη μόνωση ορθή. Εξαρτάται πως είναι τώρα και του τρόπου εφαρμογής. Από εδώ δεν μπορώ να σου πώ με ασφάλεια.

 

Μηχανικός κανονικά από σχολή κ έχει εταιρία μονοτικη.

Για εσένα ρωτάω (γράφεις φοιτητής στο προφιλ). :mrgreen:

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

Αν απευθυνθείς σε μηχανικό και σωστό μάστορα μπορεί να καταλήξεις σε ανεστραμένη μόνωση ορθή. Εξαρτάται πως είναι τώρα και του τρόπου εφαρμογής. Από εδώ δεν μπορώ να σου πώ με ασφάλεια.

 

Μηχανικός κανονικά από σχολή κ έχει εταιρία μονοτικη.

Για εσένα ρωτάω (γράφεις φοιτητής στο προφιλ). :mrgreen:

Μπάρμαν είμαι φίλε μου. Για τον μηχανικό που έβαλε το ασφαλτοπανο έγραψα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@Sw0rdf1sh χωρίς στρώση κλίσεων είναι, με το ασφαλτοπανο πάνω στην πλάκα.

@bilis.kontogiorg με το φελιζόλ και το βότσαλο θα ρημάξει η υπάρχουσα υγρομόνωση, η οποία με την σειρά της ρημάζει ήδη την πλάκα. Για να το πω διαφορετικά, τώρα ψάχνεστε για μόνωση, σε 5 χρόνια θα ψάχνεστε για επισκευή.

Link to comment
Share on other sites

Η κλησεις υπάρχουν απλά σε ένα σημείο κρατάει νερά, πισα και ασφαλτοπανο με μονοτικο στα κολλήματα έχει μπει κ στα στηθαια ασφαλτοπανο, όχι μόνο στεγανωποιηση

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αυτό ρώτησα και απαντάει πως έχει πραγματοποιηθεί έλεγχος της πλάκας (και τυχόν επισκευές) και στρώση διαμόρφωσης των κλίσεων. Και πίσσα λέει έχει πέσει. Μετά γράφει ότι τοποθετήθηκε το ασφαλτικό φύλλο.

Αν έχει αυτά μπορεί να συνεχίσει.

Αν δεν έχει αυτά και έχω καταλάβει λάθος τότε χρειάζεται να επανέλθει στις 1ες στρώσεις όπως λες @charkiolakis kostas και γενικά όπως προτείνουν και οι συνάδελφοι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.