Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επαγγελματικά δικαιώματα Μηχανικών Παραγωγής και Διοίκησης


Recommended Posts

Δεν μπορώ να εκφραστώ όπως θέλω γιατί κάποιος θα βρεθεί να πει σαχλαμάρες για τα ΤΕΙ και θα γίνει πάλι μύλος.

 

Απλά ντρέπομαι που διαβάζω τέτοια πράγματα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 137
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο ΠΚ όποτε παρουσιάζεται μια διατριβή, βγαίνουν ανακοινώσεις στο φορουμ του πολυτεχνείου, έξω απο τη γραμματεία του τάδε τμήματος, έξω απο κάποια αμφιθέατρα και απο κάποια εργαστήρια.Το δικό σου όνομα δεν το είδα πουθενά.Αν είχες δεί το site της σχολής μου την εξεταστική, θα έβλεπες οτι αναβλήθηκε η μέρα εξέτασης του μαθήματος "Υδροδυναμικές και Θερμικές μηχανές" ακριβώς για το λόγο οτι ο διδάσκων ήταν μέλος της τριμελούς επιτροπής μιας διατριβής.

 

Δηλαδή τι μας λές?Οτι δεν πρέπει να έχουμε τη νοοτροπία που έχουν όλοι οι Έλληνες μηχανικοί με δικαιώματα?Οτι δεν πρέπει να έχουμε τα ίδια δικαιώματα που έχουν απόφοιτοι άλλων σχολών με ίδια μαθήματα?Δεν υπήρχε πρόβλημα να πάρουμε μέρος των δικαιωμάτων με το παλιό πρόγραμμα σπουδών, αλλά δεν μας έδιναν καθόλου δικαιώματα.Είπαν όλα ή τίποτα.Έτσι αναθεωρήθηκε το πρόγραμμα σπουδών και όλα αυτά που λέω πόσο καιρό τώρα.Εγώ δεν έχω πρόβλημα, ποτέ δεν πρόκειται να αναλάβω ένα έργο που να μην μπορώ να φέρω σε πέρας, ποιός ο λόγος?Και αν μου απαντήσεις "τότε δεν θα αναλάβεις κανένα έργο" θα σου πώ μπορεί και ναι αλλά μπορεί και όχι.΄

 

Αν αχρείο καθηγητή λες αυτόν που έχει αναλάβει μια εξέδρα της ΝΑSA, ή έναν που ήταν στην ομάδα σχεδιασμού των Mirage τότε και εγω θέλω να γίνω αχρείος.

Link to comment
Share on other sites

Στο ΠΚ όποτε παρουσιάζεται μια διατριβή, βγαίνουν ανακοινώσεις στο φορουμ του πολυτεχνείου, έξω απο τη γραμματεία του τάδε τμήματος, έξω απο κάποια αμφιθέατρα και απο κάποια εργαστήρια.Το δικό σου όνομα δεν το είδα πουθενά.Αν είχες δεί το site της σχολής μου την εξεταστική, θα έβλεπες οτι αναβλήθηκε η μέρα εξέτασης του μαθήματος "Υδροδυναμικές και Θερμικές μηχανές" ακριβώς για το λόγο οτι ο διδάσκων ήταν μέλος της τριμελούς επιτροπής μιας διατριβής.

 

Δεν είναι υποχρεωτική η ανακοίνωση στο φορουμ... Ενημερώθηκαν οι εν λόγω καθηγητές της επιτροπής 2 εβδομάδες πριν και είχα επιβεβαιώσει προσωπικά σε μένα ότι μπορούν να έρθουν εκεί την ημερομηνία...

Δλδ θα έρχοσουν στην παρουσιασή μου? Ας γελάσω...

 

Δηλαδή τι μας λές?Οτι δεν πρέπει να έχουμε τη νοοτροπία που έχουν όλοι οι Έλληνες μηχανικοί με δικαιώματα?Οτι δεν πρέπει να έχουμε τα ίδια δικαιώματα που έχουν απόφοιτοι άλλων σχολών με ίδια μαθήματα?

 

Μιλάμε 6 μήνες και ακόμα δε έχεις καταλάβει τι θέλω να σου πω...

Σε αφήνω λοιπον να πιστεύεις τα δικά σου, να σου κάνουν μάθημα αυτοί οι "καθηγηταράδες" (έμαθα ότι και σε παρουσιάσεις προπτυχιακών διπλωματικών εργασιών τα ίδια κάνουν, αρα δείτε πως κάποιοι παίρνουν διπλώματα και έχουν ΕΔ... ), και να νομίζεις ότι έχεις δίκιο... Εγώ δε μπορώ να ασχολούμαι άλλο με ένα παιδί 18 χρονών που νομίζει ότι ξέρει αλλά δε ξέρει... Ελπίζω να μην μετανοιώσεις που θα ξοδέψεις 5 χρόνια από την ζωή σου σε αυτήν την σχολή...

 

edit: όχι τπτ άλλο άλλα παλιότερα αμφισβήτησες το ΔΠΘ και είπες ότι δεν έχει καλή φήμη... Τουλάχιστον στο ΔΠΘ με εξάτασαν κανονικά στην διπλωματική μου εργασία (τι με εξέτασαν, με ξετίναξαν...) και έτσι έπρεπε... βλέπεις οι φλώροι του ΔΠΘ προσέχουν που δίνουν διπλώματα και ΕΔ...

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε λοιπόν εσείς που είστε φοιτητές ακόμα: Είναι σωστό αυτό? Πήρα μαστερ χωρίς να εξεταστώ... Η διατριβή μπορεί να είναι ακόμα και κλεμμένη αλλά κανείς δε με εξέτασε ώστε να με κόψει και να μην πάρω το μαστερ... Ωραία σχολή έχετε, να την χαίρεστε...

 

spgirl

Καταρχήν μεγάλη εντύπωση μου προκαλεί το γεγονός των όσον γράφεις.

Καταρχήν κατακρίνεις συναδέλφους της συγκεκριμένης σχολής , καθηγητές (κάτι που έχεις ξανακάνει στο παρελθόν ) και την ίδια την σχολή από την οποία πήρες το Μάστερ .

Συνάδελφους που προφανώς συνεργαζόσουν κατά την διάρκεια του Μάστερ .

Καθηγητές που προφανώς σε δίδαξαν στο Μάστερ.

Σχολή η οποία σου έδωσε ένα Μάστερ .

Δεν διαφωνεί κανένας μας σε αυτό που περιγράφεις ότι έγινε στην περίπτωση σου ότι δεν ήταν σωστό .

Αλλά σε θεωρώ και εσένα μέλος της συγκεκριμένης σχολής από την στιγμή

που κατέχεις μεταπτυχιακό τίτλο του συγκεκριμένου τμήματος .

Άρα λοιπόν εφόσον είμαστε μέλη ενός τμήματος μιας σχολής έστω και εάν σε αυτήν κάνουμε μόνο το Μάστερ τότε δεν θα έπρεπε να την ισοπεδώνουμε από μια περίπτωση που έτυχε να γίνει σε εμάς .

Κλείνοντας θα θεωρούσα την τελευταία πρόταση ως λανθασμένη διότι θα έπρεπε να ειπωθεί " Ωραία σχολή έχουμε να την χαιρόμαστε" , εφόσον έχουμε περάσει και εμείς από εκεί ,έστω και από το Μάστερ.

Link to comment
Share on other sites

lazarosk, εγώ θεωρώ ότι είμαι παιδί του φλώρου ΔΠΘ... Αν ήξερα ότι το ΠΚ και συγεκριμένα η σχολή των ΜΠΔ είχε αυτά τα χαρακτηριστικά, δε θα έκανα καν την αίτηση για το ΠΜΣ...

Όπως έχει παρατηρήσει, στην ταυτότητα μου στο φορουμ δεν αναφέρω καν ότι είμαι κάτοχος μαστερ... Και αυτό γιατί δεν νοιώθω καν περηφάνια που τελείωσα αυτό το μαστερ... ήταν άθλιο...Εγω μπορώ να το κριτικάρω πλήρως γτ έχω γνώμη... Εσυ μπορείς?

Από τα 8 μαθήματα που διδάχτηκα, μόνο τα 3 ήταν άξια προσοχής και μελέτης, τα άλλα ήταν μουσαντένια, δίναν βαθμούς αβέρτα κουβέρτα, με αντιγραφές κτλ... Μη πω πάλι για την διατριβή, θα γίνω γραφική...

Και για να είμαι πλήρως καθαρή με την συνειδησή μου, θα στείλω και επιστολή στο πρύτανη του ΠΚ και καθηγητή μου στο μαστερ, ώστε να έχει και γνώση των μλκ που γίνουνται σε μια σχολή που θέλει να πιστεύει ότι είναι και πολύ wow...

Link to comment
Share on other sites

spgirl

Η αλήθεια είναι πως δεν μπορώ να την κριτικάρω την συγκεκριμένη σχολή ούτε και θα το κάνω .

Αλλά πιστεύω πως κανένας δεν έχει το δικαίωμα να κατηγορεί μια συγκεκριμένη σχολή ,ένα συγκεκριμένο τμήμα με ονοματεπώνυμο ασχέτως εάν έχουμε σπουδάσει εκεί ή όχι και εάν γνωρίζουμε τι ακριβώς γίνεται και τι ακριβώς συμβαίνει .

Κανένας δεν μας το δίνει αυτό το δικαίωμα σε ένα δημόσιο διάλογο .

Μπορούμε να λέμε γενικά και αόριστα για όλα τα ιδρύματα και για τα προβλήματα που κατά καιρούς έχουν ή για όλες τις σχολές ενός συγκεκριμένου τμήματος ανά την Ελλάδα . Αλλά για συγκεκριμένο τμήμα δίνοντας τα πλήρη χαρακτηριστικά του με ονοματεπώνυμο , περιοχή κ.τ.λ δεν μπορούμε να το κάνουμε γιατί δεν έχουμε αυτό το δικαίωμα να το κάνουμε .

Link to comment
Share on other sites

lazarosk, εγω θεωρω οτι το εχω το δικαιωμα να την κρινω αυτην την σχολη, ειτε το επιτρεπεις εσυ ειτε οχι... Αν δεν σου αρεσει το γεγονος οτι ειμαι τοσο αυθαδης, μην σχολιαζεις...

Link to comment
Share on other sites

spgirl

Κατά την γνώμη μου δεν μπορεί κανένας να κατηγορεί μια σχολή δίνοντας χαρακτηριστικά ταυτότητας .

Όχι γιατί το λέω εγώ αλλά γιατί δεν το θέλουνε και οι ίδιοι τους που είναι υπεύθυνοι στο συγκεκριμένο τμήμα και στην συγκεκριμένη σχολή .

Το να κατακρίνω εγώ εσένα και εσύ εμένα αυτό επιτρέπεται και μπορεί να το κάνει ο καθένας μας που διαβάζει αυτά που γράφουμε .

Αλλά δεν μπορούμε να κατηγορούμε κάποια σχολή ευθέως συγκεκριμενοποιώντας την με όλα τα χαρακτηριστικά της σε ένα δημόσιο διάλογο .

Δεν ξέρω μπορεί να κάνω και λάθος .

Link to comment
Share on other sites

spgirl

Δεν σου απαγόρεψε κανένας να λες ελεύθερα την γνώμη σου.

Εφόσον λοιπόν λες ελεύθερα την γνώμη σου τότε μπορούν και οι άλλοι να λένε ελεύθερα την δική τους γνώμη .

Σύμφωνα λοιπόν με την δική μου ελεύθερη γνώμη θεωρώ ότι δεν πρέπει να συκοφαντούμε μια σχολή δίνοντας το στίγμα ότι σε αυτήν την συγκεκριμένη σχολή στην τάδε πόλη είναι τα πράγματα "μπαίστε σκύλοι αλέστε" και ειδικά εν αγνοία των υπευθύνων του τμήματος όταν γνωρίζουμε εκ τον προτέρων ότι αυτά που γράφουμε δημοσιεύονται σε ένα μέσο που μπορούν να τα διαβάσουν οι πάντες .

Αυτή είναι η δική μου γνώμη η οποία σύμφωνα με την δική σου άποψη είναι λογοκρισία .

Επίσης εάν δεν νοιώθεις περήφανη όπως λες για το Μάστερ που πήρες από την συγκεκριμένη σχολή και εάν αυτό το Μάστερ δεν σε εκφράζει σήμερα σύμφωνα με τα λεγόμενα σου , τότε μπορείς να το επιστρέψεις πίσω στην σχολή που σου το έδωσε .

Επιπλέον κατά την δική μου πάντοτε γνώμη θα έπρεπε να ανακληθεί ο συγκεκριμένος τίτλος από την στιγμή που δεν υπήρχε εξέταση της διατριβής όπως γίνετε σε όλους τους φοιτητές κατά την αποφοίτηση τους σύμφωνα με τον Νόμο .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.