Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτοβολταϊκά τύπου Solyndra


ΟΩΝ

Recommended Posts

Κάποιοι βρίσκουν χώρο και κάνουν τσάμπα διαφήμιση όμως .... άντε καλή σαρακοστή

 

 

Ρέεεεεεεεεεεεεεεε....

Καθαρά Δευτέρα είναι σήμερα!

Χαλαρώστε λίγο!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο pv-t solar... Από αύριο τα υπόλοιπα... Μίλα και με κάποιον coordinator για τα περί διαφήμισης (που έχεις δίκιο κατά τη γνώμη μου)... Καλή Σαρακοστή σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Solyndra 9,932 kWp(52Χ191W με danfoss inverter) στην Καλαμάτα , με κάποιες σκιές από κάγκελα , μια κολώνα ΔΕΗ και απόκλιση απο τον άξονα Β-Ν 25μοίρες.

(φωτογραφίες εδω όποιος θέλει να δει τις απώλειες http://www.solarsolution.gr/save-energy-money/)

 

Συνδεθήκαμε 30/12/2011 και μέχρι εχθές σε 70 ημέρες λειτουργείας είχε 1663kWh. O αντιστροφέας εχθές στις 15.45 έγγραφε ημερήσια παραγωγή 37,54kWh, σημειωτέον ότι τις τελευταιές 10 μέρες σχεδόν είχε συννεφιά στην Καλαμάτα.

 

Οποίος πιστευει ότι υπαρχεί κάποια καλύτερη λύση για Φ/Β σε δώμα κτιρίου, ας μας πείσει και εμάς, εγω πάντως δεν βάζω τιποτα άλλο σε "ταράτσα"

Link to comment
Share on other sites

Η απόκλιση δεν νομίζω ότι έχει και μεγάλη σημασία αφού τα έχετε οριζόντια τα πανέλα.

Οι σκιάσεις απο τα κάγκελα σαν thin film δεν θα επηρεάσουν και πολύ την κατάσταση.

Τώρα για την παραγωγή με βάση την ηλιοφάνεια στην Ελλάδα Ιανουάριο-Φεβρουάριο είστε on average. Επίσης λάβε υπόψιν ότι το thin film τον πρώτο καιρό της λειτουργίας του είναι πολύ περισσότερο αποδοτικό.

Θα είχε ενδιαφέρον να βάλεις ένα διάγραμα KW/t vs irradiation/t

Και κάτι τελευταίο αντίστοιχο έργο 10αρι με solyndra στην περιοχή σου στις 70 μέρες είναι στις 1500KWh ενώ 10αρι πολυκρυσταλικό με 30 μοίρες στην περιοχή έχει γράψει 2350 απο τις αρχές του έτους.

 

Σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι τα solyndra είναι άχρηστα αλλά επίσης δεν είνια και πανάκεια!

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώντας μόνο ένα προϊόν είναι δυνατόν να έχεις τεκμηριωμένη άποψη;

 

Αυτές οι kWh πώς ξέρεις ότι είναι περισσότερες από άλλα έργα στην Καλαμάτα;

 

http://www.sunnyportal.com/Templates/PublicPageOverview.aspx?page=f8036095-9b5c-48f1-b946-d354638a70fe&plant=13e45d3b-986a-42a9-a080-6365fac031e0&splang=en-US

 

http://www.sunnyportal.com/Templates/PublicPageOverview.aspx?plant=e4f6cd52-8684-4683-8721-aae8eb4d5c15&splang=en-US

 

Για εξήγησέ μου γιατί το παραπάνω 5άρι έβγαλε το Μάρτιο 300kWh με κρυσταλλικό και το 10άρι SOLYNDRA έβγαλε 400kWh και όχι πάνω από 600 για να μας πείσει; Λοιπόν, στατιστικά στοιχεία 2-3 έργων δεν έχουν να πουν τίποτα (συμπεριλαμβανομένου του δικού μου πιο πάνω). Θέλει μελέτη, πολλές εγκαταστάσεις, με διαφορετικούς inverter, διαφορετικά πάνελ, διαφορετικές συνθήκες για να αποκτήσει κανείς ένα αισθητήριο ποιότητας. Βγήκαν όλοι οι σκιτζήδες στη γύρα να πουλήσουν. Φτάνει πεινασμένοι, κρατήστε low profile μέχρι να κάνετε όνομα τουλάχιστον.

 

 

Solyndra 9,932 kWp(52Χ191W με danfoss inverter) στην Καλαμάτα , με κάποιες σκιές από κάγκελα , μια κολώνα ΔΕΗ και απόκλιση απο τον άξονα Β-Ν 25μοίρες.

(φωτογραφίες εδω όποιος θέλει να δει τις απώλειες http://www.solarsolution.gr/save-energy-money/)

 

Συνδεθήκαμε 30/12/2011 και μέχρι εχθές σε 70 ημέρες λειτουργείας είχε 1663kWh. O αντιστροφέας εχθές στις 15.45 έγγραφε ημερήσια παραγωγή 37,54kWh, σημειωτέον ότι τις τελευταιές 10 μέρες σχεδόν είχε συννεφιά στην Καλαμάτα.

 

Οποίος πιστευει ότι υπαρχεί κάποια καλύτερη λύση για Φ/Β σε δώμα κτιρίου, ας μας πείσει και εμάς, εγω πάντως δεν βάζω τιποτα άλλο σε "ταράτσα"

Link to comment
Share on other sites

Solyndra 9,932 kWp(52Χ191W με danfoss inverter) στην Καλαμάτα , με κάποιες σκιές από κάγκελα , μια κολώνα ΔΕΗ και απόκλιση απο τον άξονα Β-Ν 25μοίρες.

(φωτογραφίες εδω όποιος θέλει να δει τις απώλειες http://www.solarsolution.gr/save-energy-money/)

 

Συνδεθήκαμε 30/12/2011 και μέχρι εχθές σε 70 ημέρες λειτουργείας είχε 1663kWh. O αντιστροφέας εχθές στις 15.45 έγγραφε ημερήσια παραγωγή 37,54kWh, σημειωτέον ότι τις τελευταιές 10 μέρες σχεδόν είχε συννεφιά στην Καλαμάτα.

 

Οποίος πιστευει ότι υπαρχεί κάποια καλύτερη λύση για Φ/Β σε δώμα κτιρίου, ας μας πείσει και εμάς, εγω πάντως δεν βάζω τιποτα άλλο σε "ταράτσα"

 

Αγαπητέ συνάδελφε, 9,9 κw εγκατάσταση ποιο βόρεια από Καλαμάτα τις 70 μέρες που αναφέρεσαι έβγαλε 1771,84 kwh. Με πολυκρυσταλικά πλαίσια δεν έχει σημασία η επωνυμία και σαφώς υποδεέστερο inverter από τον Danfoss που έχεις εγκαταστήσει εσύ στο έργο σου. Προσωπικά είμαι σίγουρος από αποδόσεις σε εγκαταστάσεις που παρακολουθώ ότι τα solyndra σίγουρα δεν παράγουν περισσότερο από μια εγκατάσταση με πολυκρυσταλικά ή μονοκρυσταλικά πάνελ. Αν εξαιρέσεις το θέμα της απόδοσης έχουν όμως τρομερά πλεονεκτήματα τα οποία μπορεί να κάνουν την διαφορά στην κατασκευή ενός έργου. Πιστεύω ότι κάθε έργο πρέπει να το αντιμετωπίζουμε ξεχωριστά και σαν μηχανικοί που είμαστε να προτείνουμε την καλύτερη λύση για τον πελάτη μας. Δεν είναι δυνατόν όλα τα έργα να έχουν την ίδια λύση..... τότε η μελέτη πάει στα σκουπίδια:)

 

Όσο για το link με της φωτογραφίες που έχεις η εγκατάσταση κρύβει αρκετά λάθη τα οποία θα καταλάβεις μεγαλώνοντας τον αριθμό εγκατεστημένης ισχύς που διαθέτεις (με τον καιρό δηλαδή). Αλλά πρόσεχε και ότι οι εγκαταστάσεις που δημοσιεύεις στο site σου θα πρέπει να είναι καθόλα νόμιμες για να μην κινδυνεύει η άδεια σου από τυχόν καταγγελείες από ανταγωνιστές σου στην Καλαμάτα που δραστηριοποιήσε. Με λίγα λόγια πού είναι το στηθαίο και η απόσταση τουλάχιστον 0,5m από αυτό? Το έχεις υπογράψει αυτό και βάζεις σε κίνδυνο την άδεια σου επομένως τουλάχιστον μην την δημοσιοποιείς την συγκεκριμένη εγκατάσταση.....

Πάντα με συναδελφικό τόνο αυτές οι παρατηρήσεις και σίγουρα δεν σημαίνουν ότι εγώ είμαι καλύτερος σε κάτι από εσένα. Όλοι διαρκώς μαθαίνουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αγαπητοί,

 

υπάρχει ένα λεπτό σημείο στην ιστορία με τα "φωτοβολταϊκά σωλήνες".

Έχουν παραπάνω απόδοση από τα κρυσταλλικά (μονοκρυσταλλικά ή πολυκρυσταλλικά ) μόνο εάν τοποθετηθούν και τα κρυσταλλικά οριζόντια. Σε κάθε άλλη περίπτωση η απόδοση είναι αρκετά μικρότερη.

Επίσης το 20% της παραγωγής ενέργειας των πανέλων Solyndra προέρχεται από τη αντανάκλαση της υποκείμενης επιφάνειας (πχ ταράτσα ή βιομηχανική στέγη). Μόλις πιάσει σκόνη, χώμα κλπ η παραγωγή πέφτει.

Επιπλέον τα solyndra είναι πιο ακριβά.

Συμπέρασμα :

Γενικά δεν συμφέρουν εκτός εάν χρειαζόμαστε οποσδήποτε κάποιο από τα μοναδικά τους πλεονεκτήματα όπως πχ όταν δεν πρέπει να τρυπήσουμε την ταράτσα κλπ.

Σχετικά με την αποδοση τους σε φωτοβολταϊκή εγκατάσταση που έχω κάνει εγώ με πάνελ κρυσταλλικά βλέπω πολύ μεγαλύτερη παραγωγή από αυτή που δηλώνουν εγκαταστάτες που έχουν βάλει Solyndra.

Επίσης παρά το ότι η εγκατάσταση που έχουμε κάνει βρίσκεται στον Πύργο Ηλείας, βγάζουμε παραπάνω από εγκαταστάσεις στην Καλαμάτα ! Μιλάμε για αισθητή διαφορά στην παραγωγή ενέργειας !

Δείτε ζωντανά την παραγωγή εδώ στο Sunny Portal για εγκατάσταση στη Βαρβάσαινα Πύργου Ηλείας:

Επιδόσεις φωτοβολταϊκού σε ταράτσα

και φωτογραφίες εδώ :

φωτοβολταϊκό 10 kW στον Πύργο Ηλείας

 

Είναι γεγονός ότι οι εγκαταστάτες Solyndra δεν δημοσιεύουν φανερά τις επιδόσεις των συστημάτων τους. Στο sunny portal υπάρχει μόνο μία !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Να ρωτήσω κάτι για τα solyndra?

Απαιτούνται οι ίδιες αποστάσεις προς αποφυγή σκιάσεων από στηθαία όπως και στα κρυσταλλικά ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.