Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ν.4014-Διάγραμμα Κάλυψης για κάθε οικοδομήσιμο


Recommended Posts

Βρίσκομαι σε εντός σχεδίου. Ο βασικός προβληματισμός έχει να κάνει με τα επιτρεπόμενα μεγέθη τα οποία θα πρέπει να λάβω υπόψη για σύγκριση με την αυθαίρετη κατασκευή (κιόσκι στον περιβάλλοντα χώρο εμβαδού 44μ²). Σημειώνω ότι όποιο εμβαδό οικοπέδου και να χρησιμοποιήσω δεν έχω υπερβάσεις ως προς τα επιτρεπόμενα και επιπλέον η κατασκευή βρίσκεται εντός του παλαιού οικοπέδου.

Εννοείται ότι κανείς δεν θέλει να πληρώσει κάτι που μπορεί να αποφύγει -με σχετική ασφάλεια- στις μέρες μας!

Link to comment
Share on other sites

Το κιόσκι υπολογίζεται ως παράβαση κατηγορίας 13 με αναλυτικό προϋπολογισμό.

Στις παραβάσεις της κατηγορίας αυτής (αν και θα το θέλαμε) δεν μπορούμε να βάλουμε συντελεστές που προσαυξάνουν το πρόστιμο. Δεν είναι φτιαγμένη η εφαρμογή του ΤΕΕ έτσι ώστε να μπορεί να τις δεχθεί. Απλώς το αναφέρουμε στη τεχνική έκθεση ή στα σχόλια της δήλωσης.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το κιόσκι παραβιάζει το Δ και για λόγους ασφαλείας το έβαλα ως υπέρβαση δόμησης και βοηθητικό χώρο (η υπαγωγή έχει ήδη γίνει) - ενδεχομένως υπερβολική κίνηση. Οπότε επανέρχομαι στο αρχικό ερώτημα ...

Link to comment
Share on other sites

Τότε, το ορθότερο κατά την προσωπική μου άποψη είναι να βάλεις τους συντελεστές που βγαίνουν συγκρίνοντας με τα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας (δηλαδή, το τοπογραφικό της άδειας - το αρχικό οικόπεδο). Και την υπέρβαση Δ και υπέρβαση κάλυψης.

 

Κι ένας λόγος που συνηγορεί σ' αυτό είναι και το "κουβαρνταλίκι" της συγκεκριμένης δήλωσης.

 

Πάντως, αν την είχα κάνει εγώ, θα την άλλαζα ακόμα και τώρα, δηλαδή, θα διόρθωνα κι αντί με τ.μ. θα την πήγαινα με αναλυτικό και θα περίμενα και επιστροφή πλεονάζοντος προστίμου που έχει καταβληθεί!!!!

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως, ζητάς από το ΤΕΕ και σου ανοίγουν ξανά τη δήλωση με αίτηση..Λάθη γίνονται, οπότε βρήκαν αυτή τη λύση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα!

σε οικόπεδο εντός σχεδίου, αρχικά κατασκευάστηκαν ισόγειος και 1ος όροφος, οι οποίοι και δηλώθηκαν με το ν1337/83 έως και τη β φάση. στη συνέχεια, κατασκευάστηκε και 2ος όροφος (μα φυσικά) ο οποίος δηλώνεται τώρα με το ν4014.

 

η ερώτηση είναι η εξής: κάνω διάγραμμα κάλυψης 'κανονικό', δλδ που θα συμπεριλαμβάνει και τις 2 υποκείμενες ιδιοκτησίες;

(τις οποίες δεν έχω αποτυπώσει, καθότι δεν το είχα λάβει υπόψην κατά την αυτοψία μου στο ακίνητο.

έχω βέβαια τα σχέδια του 1337/83, αλλά δεν έχω ελέγξει πιθανές αλλαγές από τότε).

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος αναφέρει ότι: ".....Διάγραμμα κάλυψης υποβάλλεται για κάθε οικοδομήσιμο οικόπεδο ή γήπεδο.....".

Link to comment
Share on other sites

Και στην περίπτωση που είναι διαφορετικές Ο.Ι. θα πρέπει να ελέγξει και να παρουσιάσει την νομιμότητάς τους ή μη;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.