Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ν.4014-Διάγραμμα Κάλυψης για κάθε οικοδομήσιμο


Recommended Posts

Θεωρώ πως όχι.

Δεν ενδιαφέρει αυτό το μηχανικό.

Τον μηχανικό τον ενδιαφέρει στο προκείμενο ερώτημα ο "φερόμενος" ιδιοκτήτης του "β' ορόφου".

Στο όνομά του υποβάλλει τη δήλωση.

Κάνει τα απαιτούμενα σχέδια του αυθαιρέτου (π.χ. διάγραμμα κάλυψης, κάτοψη β' ορόφου, τομή) και το τοπογραφικό του "οικοπέδου" και τα υποβάλλει.

Κάποια από αυτό "δείχνουν" και τους από κάτω ορόφους (με ό,τι αυτό συνεπάγεται).....

Link to comment
Share on other sites

Σωστά αλλά το Δ.Κ. προϋποθέτει υπολογισμό της δόμησης των άλλων οριζόντιων ιδιοκτησιών. Που σημαίνει ότι πρέπει να δει και να μετρήσει αν έχουν κλείσει κανέναν φωταγωγό, κανέναν Η/Χ, Κ/Χ....

Πρέπει να τα κάνει αυτά και με ποιο δικαίωμα;

Αν τώρα δεν τα δει και δεν τα μετρήσει, δεν θα τα υπολογίσει στο Δ.Κ. Οπότε το ερώτημα είναι, θα έχει κυρώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά σε τέτοιες περιπτώσεις το μόνο που με ενδιαφέρει είναι το "περίγραμμα" του ακινήτου (ή καλύτερα του κάθε δομημένου χώρου).

Το πιθανότερο σε περιπτώσεις όπως ο συνάδελφος αναφέρει είναι, να μην υπάρχει σύσταση και όλο το "κτίσμα" να είναι του ιδίου ιδιοκτήτη, οπότε εύκολα θα τα μετρήσει όλα, κι αν υπάρχει κάτι extra στο ισόγειο και στον α' όροφο που δηλώθηκαν επί Τρίτση, τότε θα τα συμπεριλάβει όλα στην εν προκειμένω δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα από το θέμα του συναδέλφου και επεκτάθηκα.

Σε περίπτωση πολυκατοικίας, στο ΔΚ τι θα κάνουμε; ΔΚ όλης της πολυκατοικίας ή θα πάρουμε το εγκεκριμένο και θα το τροποποιήσουμε μόνο σε ότι αφορά την ιδιοκτησία που τακτοποιούμε;

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση πολυκατοικίας, στο ΔΚ τι θα κάνουμε; ΔΚ όλης της πολυκατοικίας ή θα πάρουμε το εγκεκριμένο και θα το τροποποιήσουμε μόνο σε ότι αφορά την ιδιοκτησία που τακτοποιούμε;

 

Αυτο ακριβως δεν γραφει η εγκυκλιος??

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, υπάρχει εγκύκλιος. Κάτσε να της ρίξω μια ματιά.... Thanks man...

 

edit..

1. Για την εφαρμογή της παρ. 2β του άρθρου 24, στις περιπτώσεις αυτοτελών οριζοντίων ή καθέτων ιδιοκτησιών, ως διάγραμμα κάλυψης κατά τη συγκεκριμένη διάταξη νοείται το υπάρχον σχέδιο του εγκεκριμένου διαγράμματος κάλυψης επί του οποίου καταγράφονται :

α) η επιφάνεια της αυθαίρετης κατασκευής ή χρήσης (υπό τη μορφή σχεδίου)

β) τα πολεοδομικά μεγέθη υπέρβασης (επιφάνεια δόμησης, κάλυψη, ύψος), ως υποβλήθηκαν στο πρώτο στάδιο υπαγωγής (υπό τη μορφή πίνακα)

2. Ειδικά για τις περιπτώσεις αυθαιρέτων κατασκευών σε αυτοτελείς ιδιοκτησίες (οριζόντιες ή κάθετες) των οποίων η οικοδομική άδεια εκδόθηκε προ της ενάρξεως εφαρμογής του από 8/9/1983 Προεδρικού Διατάγματος (ΦΕΚ 394 Δ΄), ως διάγραμμα κάλυψης κατά τη συγκεκριμένη διάταξη, νοείται το υπάρχον σχέδιο του τοπογραφικού διαγράμματος – διαγράμματος κάλυψης επί του οποίου καταγράφονται τα ανωτέρω στοιχεία α) και β). Επίσης ως κάτοψη, κατά τη συγκεκριμένη διάταξη, νοείται η κάτοψη του ορόφου όπου τοποθετείται η αυτοτελής ιδιοκτησία (κάθετη ή οριζόντια) ως προσαρτήθηκε στην πράξη συστάσεως ιδιοκτησιών.

3. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις ως διάγραμμα κάλυψης, κατά τη συγκεκριμένη διάταξη, νοείται το συντασσόμενο διάγραμμα κάλυψης κατά τις προδιαγραφές του από 8/9/1983 Προεδρικού Διατάγματος (ΦΕΚ 394 Δ΄).

 

Δεν λένε όμως σε αυθαίρετο χωρίς Ο.Α. αλλά με σύσταση Ο.Ι., τι ΔΚ παραδίδουμε.....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Θα πάρουμε το εγκεκριμένο και ΠΑΝΩ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΘΑΡΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΥΤΟΥ ΘΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΕΝΑ "ΚΑΤΕΒΑΤΟ" ΜΕ Ο,ΤΙ ΔΗΛΩΝΟΥΜΕ.

Θα σφραγίσουμε και θα υπογράψουμε ακριβώς δίπλα.

(Αδιαφορώντας για το τι γίνεται π.χ. στους άλλους ορόφους)

Βεβαίως αν μπορούν να σημειωθούν και οι αυθαιρεσίες θα το κάνουμε πάνω στα σχέδια.

 

Π.χ. Δες τι σημειώνω εγώ:

 

 

ΑΥΘΑΙΡΕΤΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΥΠΟΒΑΛΛΕΤΑΙ Η ΥΠ’ ΑΡΙΘΜ. 55XXX ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ Ν.4014/2011

 

ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΣΕ ΙΔΙΟΧΡΗΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΔΩΜΑΤΟΣ

ΕΜΒΑΔΟΝ = (4,00 Χ 10,00) + (1,15 Χ 1,60) = 41,84 τ.μ.

Η ΠΑΡΟΥΣΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΑΥΘΑΙΡΕΤΗ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΣΕ ΙΔΙΟΧΡΗΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΔΩΜΑΤΟΣ, ΜΕ ΧΡΗΣΗ ΚΥΡΙΟΥ ΧΩΡΟΥ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΚΑΙ ΔΗΛΩΘΗΚΕ ΩΣ ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΔΟΜΗΣΗΣ ΚΥΡΙΟΥ ΧΩΡΟΥ (ΜΕ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ <50% ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΗΣ ΔΟΜΗΣΗΣ) ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΩΣ ΩΣ ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΥΨΟΥΣ (ΜΕ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ <20% ΤΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΟΥ ΥΨΟΥΣ)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

το ερώτημα του Faethon παραμένει , δλδ σε περίπτωση σύστασης Ο.Ι. σε αυθαίρετο χωρίς Ο.Α. ,τι Δ.Κ. παραδίδουμε τελικά; προσωπικά δεν ξέρω πώς αντιμετωπίζεται...

 

Θα ήθελα να συνοψίσω αυτά που ως τώρα έχω καταλάβει. αν μπορείτε βοηθήστε...

 

α)Στην περίπτωση που υπάρχει Δ.Κ., πατά κανείς πάνω σε αυτό, το χρησιμοποιεί ως υπόβαθρο πάνω στο οποίο περνάει τα νέα στοιχεία που ενδιαφέρουν, δλδ τον νέο πίνακα που ζητείται και το σχέδιο της αυθαίρετης κατασκευής. δεν κάνει εκ νέου έλεγχο της φύτευσης, ή των θέσεων στάθμευσης και γενικώς δεν μπαίνει στη λογική να πειράξει κανείς το διάγραμμα κάλυψης της αδείας. απλά παραθέτει 2 νέες πληροφορίες. αυτό κατά την άποψή μου ισχύει είτε υπάρχει σύσταση είτε όχι.

 

*Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το εξής: το Δ.Κ. γενικά το κάνουμε για να συγκρίνουμε τα πραγματοποιούμενα με τα μέγιστα δυνατά πραγματοποιούμενα του οικοπέδου κάθε φορά. Όταν τώρα δεν έχει εκδοθεί ποτέ άδεια για ένα οικόπεδο, πχ στη δική μου περίπτωση, λογικό είναι να γίνει επιτέλους ένα σχέδιο που θα αποτυπώνει τη μέχρι τώρα πορεία αυθαιρεσίας. οπότε, είτε υπάρχει σύσταση είτε όχι, θα αποτυπώσω την πραγματοποιούμενη κάλυψη, δόμηση, ύψος, αποστάσεις Δ, και εξώστες-ημιυπαιθρίους. (όγκο μάλλον όχι;).

 

β)Βέβαια, στην περίπτωση που δεν υπάρχει Ο.Α. ο νόμος λέει πως ελέγχω μόνο δόμηση και ύψος- δεν ελέγχω κάλυψη και Δ, και επίσης ότι ελέγχω εξώστες μόνο αν υπερβαίνουν κάποια απόσταση Δ ή αν υπερβαίνουν τα μέγιστα επιτρεπόμενα (νομίζω)... επομένως, στις περιπτώσεις που δεν υπάρχει Ο.Α. προκύπτει τελικά ένα υβρίδιο κάλυψης, ένα περίπου διάγραμμα κάλυψης, πάνω στο οποίο ίσως αποτυπώνονται όλα τα βασικά πολεοδομικά μεγέθη, αλλά ελέγχονται ως προς την υπέρβασή τους μερικά από αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι το αν έχω δικαίωμα και απο που προκύπτει αυτό, να αποτυπώσω και υπολογίσω τα στοιχεία των άλλων οριζοντίων ιδιοκτησιών.

Έχω δύο περιπτώσεις.

Στην μία είναι 2/όροφο όπου κάνω αιτήσεις και για τους δύο ορόφους, οπότε έχω όλα τα στοιχεία για το Δ.Κ.

Στην άλλη όμως είναι 3/όροφο (7 κατοικίες), ο πελάτης μου είναι ιδιοκτήτης ενός διαμερίσματος και το αγόρασε από τον αδελφό των άλλων δύο, οι οποίοι δεν θέλουν να τακτοποιήσουν. Το κτήριο δεν έχει τυπικό όροφο στο περίγραμμα και δεν ξέρω αν έχει μέσα στα διαμερίσματα κάποιες διαφορές (φωταγωγούς ας πούμε).

Τι ΔΚ θα παρουσιάσω;

Link to comment
Share on other sites

ένα περίπου διάγραμμα κάλυψης, πάνω στο οποίο ίσως αποτυπώνονται όλα τα βασικά πολεοδομικά μεγέθη.....

 

 

Στην άλλη όμως είναι 3/όροφο (7 κατοικίες), ο πελάτης μου είναι ιδιοκτήτης ενός διαμερίσματος και το αγόρασε από τον αδελφό των άλλων δύο, οι οποίοι δεν θέλουν να τακτοποιήσουν. Το κτήριο δεν έχει τυπικό όροφο στο περίγραμμα και δεν ξέρω αν έχει μέσα στα διαμερίσματα κάποιες διαφορές (φωταγωγούς ας πούμε).

Τι ΔΚ θα παρουσιάσω;

 

.....ένα περίπου διάγραμμα κάλυψης, λαμβάνοντας βασικά υπόψην σου το περίγραμμα του ακινήτου....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.