Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κλείσιμο παρόδιας στοάς


Recommended Posts

Καταρχάς φίλε alfisti1978 δεν ήθελα να στην πω αν φάνηκε έτσι ζητώ συγγνώμη. Δεν έχει αλλάξει η άποψή μου απλά ήθελα να ξεκαθαρίσει η myri τη δικιά της καθώς αλλιώς ξεκίνησε αλλιώς κατέληξε. Τελικά το βλέπει όπως και εγώ (έτσι καταλαβαίνω τουλάχιστον). Το "άνετα" σωστά επισημαίνεις ότι δηλώνει τη βεβαιότητά μου και δεν έχει αλλάξει κάτι επ' αυτού.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ok απλά έχουμε τελείως διαφορετική προσέγγιση επί του θέματος.

Νομίζω πάντως ότι δεν θα υπάρχει δικαιολογία για τον μηχανικό σε περίπτωση δικαστικής διαμάχης...

εγώ πάντως έχω διώξει μέχρι στιγμής 3 αυθαίρετα σε παρόδια στοά.

όχι ότι δεν ήθελα να τα κάνω

τις συνέπεις φοβόμουν (αν ήταν ξεκέθαρα παρότι διαφωνώ κα με τον 4014 αλλά και με την εκμετάλευση της παρόδιας θα τα έκανα)

Link to comment
Share on other sites

το θεμα εχει καλυφθει ολοσχερως απο τον αλφιστι 1978

 

απλα, το τεκμηριωνω με την υπ' αριθ.

864/1999 αποφαση ΣτΕ,

συμφωνα με την οποια

 

".... στο ΦΕΚ Α 171 /1958 για τις προσοδους δημων και κοινοτητων οπως αντικατασταθηκε με το ν. 1080/80, ΦΕΚ Α 246,

...ως κοινοχρηστος χωρος για την επιβολη τελους σε βαρος οσων χρησιμοποιουν προσκαιρως ή διαρκως πεζοδρομια...νοειται και το δαπεδο χωρων μεταξυ της θεσεως των προσοψεων των ισογειων οικοδομων...και των εγκεκριμενων οικοδομικων γραμμων [.στοαι και το υπεδαφος αυτων...]

 

αποτελουντων των χωρων αυτων προεκτασεις πεζοδρομιων και αφεθεντων σε κοινη χρηση...."

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αρχηγέ Dimitri GM που κρυβόσουν τόσο καιρό???

σε ευχαριστώ γιατί η βεβαιότητά μου ενισχύθηκε (χιχι)

 

φωναζω και μιλαω κοφτα κυρίως για να μην την πατήσει κανενας συναδελφος νεούδι, και τρεχει στα πειθαρχικα

οι παλιοί νομίζω δεν δικαούνται να μην γνωρίζουν

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την τεκμηρίωση

Edited by alfisti1978
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

alf....καλημερα

σευχαριστω για τα καλα σου λογια...

 

εχουμε {ξανα]συμφωνησει σε παλαιοτερο τοπικ

που να θυμαμαι....

απλα,

αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι

ενω γινονται ερωτησεις και δινονται απαντησεις

ελαχιστοι ειναι αυτοι που απαντουν ειτε οτι διαβασαν την απαντηση

ειτε οτι προεβησαν σε συγκεκριμενη ενεργεια και ειχε την Χ καταληξη το ολο θεμα

και παλι κλμρ...

Link to comment
Share on other sites

ισχύει αυτο και δυστυχώς όταν δέχονται κάποια απάντηση που μπορεί να είναι λίγο κοφτή (αυστηρή)αποφεύγουν να απαντήσουν. ψάξε λίγο στο θέμα : έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας να δεις από περιέργεια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα,

Εξετάζω μια ανάλογη περίπτωση και διάβασα τα παραπάνω. Ενδιαφέρουσες οι απόψεις όλων. Τελικά όμως απ' ότι καταλαβαίνω το συμπέρασμα είναι:

α) ή αναλαμβάνω την ευθύνη τακτοποίησης του συγκεκριμένου χώρου, η οποία προφανώς θα προχωρήσει προς τακτοποίηση (αφού δεν γίνεται σε πρώτη φάση απόρριψη της αίτησης), ελπίζοντας ότι δεν θα υπάρξουν επιπλοκές στο μέλλον

β) ή αποφεύγω να αναλάβω την τακτοποίηση

γ) ή πρέπει να πάρω μια έγγραφη βεβαίωση ότι στοές μπορούν να ενταχθούν στο νόμο (από το ΤΕΕ ίσως;), γιατί και οι δύο απόψεις έχουν κάποια βάση

 

Να θέσω δύο ακόμα ερωτήματα:

α) Τελικά υπάρχει οποιαδήποτε μορφή τακτοποίησης - νομιμοποίησης της συγκεκριμένης παράβασης, αν δεν μπορεί να προχωρήσει με τον 4014;

β) Έστω ότι θεωρούμε ότι η συγκεκριμένη παράβαση δεν εντάσσεται στον 4014. Τι γίνεται με τις υπόλοιπες αυθαιρεσίες του κτίσματος; Τακτοποιούνται ή όχι (και κατ' επέκταση μπορεί να χορηγηθεί βεβαίωση); Έγκειται και πάλι στην άποψη και την ευθύνη του μηχανικού;

 

Περιμένω την γνώμη σας

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

β) εγκειται στην ευθύνη του μηχανικού, που είναι επακόλουθο της άποψης (άποψη βέβαια δεν αποκτάς τελειώνοντας το καλύτερο πανεπιστήμιο στον κόσμο....αλλά το πανεπιστήμιο της ζωής)

για τις υπόλοιπες θεωρώ ότι κάποιες οι οποίες δεν έχουν συνάφεια με τα καταστήματα, μπορούν να υπαχθούν στο 4014/11.

τα υπόλοιπα ξεκκίνησε να τα μελετάς.

(μην νομίζεις ότι αποθαρύνω τον κόσμο)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι,

Ας δώσω κάποια παραπάνω στοιχεία, προς ενημέρωση και όχι απαραίτητα προς υιοθέτηση. Σήμερα επισκέφθηκα την υπέυθυνη του ΤΕΕ για θέματα του 4014. Μου είπε ότι το θέμα έγκειται στον αν η στοά θεωρείται κοινόχρηστος χώρος ή όχι. Αν ναι, τότε σαφώς δεν μπορούμε να εντάξουμε στοά στον 4014. Οπότε με παρέπεμψε στην υπεύθυνη του ΓΟΚ, η οποία ρητά μου απάντησε ότι ΣΑΦΩΣ και είναι κοινόχρηστος. Απάντηση δεν μου έδωσε ως προς το αν υπάρχει άλλος τρόπος τακτοποίησης.

 

Το ερώτημα μου προέκυψε πλέον, βλέποντας όλα αυτά τα κτίρια σε κεντρικές οδούς, ανάμεσα σε άλλα στα οποία έχει τηρηθεί η στοά, είναι:

 

Μήπως τελικά η εφαρμογή της συγκεκριμένης νομοθεσίας προέκυψε σε μια μεταγεννέστηρη της άδειας χρονολογία. Για παράδειγμα εγώ έχω άδεια του 57. Πως μπορώ να βρω το τι ίσχυε στην συγκεκριμένη οδό το 1957; Αύριο θα εξαντλήσω την τελευταία μου ελπίδα στην πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

το πλάτος της στοάς είναι στάνταρ, βάσει του διατάγματος, και εξαρτάται από το πλάτος του δρόμου.

 

κοίτα κι εσύ, κι αν βγάλεις κάτι πες μας.

Edited by alfisti1978
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.