Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατατμηση Αγροτεμαχιου χωρις αποδειξη οτι ο αγροτικος δρομος ειναι προ του 1923...


Recommended Posts

συζητουμε οτι ...

 

εχουν ενα αγρο αρτιο οικοδομησιμο μονο και μονο λογω πριν 2003,

τον κοβουν στα δυο - μη αρτια και μη οικοδομησιμα κοματια-

θα τα εχουν ετσι μια ζωη.

 

και να τα συνενωσουν στο μελλον, το ενιαιο δ ε ν θα ειναι αρτ. και οικ. λογω που θεωρειται "νεο"

 

προκειται για τη απολυτη παρανοια....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 110
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδια να συμμαζεψω την συζητηση λιγο...

 

1) Κατ' αρχας ο ενας ιδιοκτητης θελει να κτισει. Εγω δεν κατατμω αν δεν μου φερνουν βεβαιωση οτι ο δρομος ειναι πριν το 1923. Οι αλλοι τοπογραφοι θα κατατμησουν και ΘΑ ΓΡΑΨΟΥΝ ΑΡΤΙΑ ΚΑΙ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣΙΜΑ ΓΗΠΕΔΑ. Ελεος!!!

 

2) Δεν προκειται ΠΟΤΕ να καταστρεψω ενα αγροτεμαχιο 16 στρεμματα στη ζωη μου και να φτιαξω μη αρτια και μη οικοδομησιμα γηπεδα για να βγαλω χρηματα.

 

3) Ο 4014/11 μου δινει νομικο πατημα να αρνουμαι την κατατμηση. Ο συμβολαιογραφος θελει πως και πως να κανει συμβολαιο και εγω αντιστεκομαι. Ξεχασαμε (εγω και ο συμβολαιογραφος) οτι ο ενας θελει να βγαλει αδεια και φτασαμε να συνομιλουμε για δημιουργια μη αρτιων γηπεδων ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΖΗΤΗΘΕΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ 2011 (ΠΡΙΝ ΤΟΝ 4014) ΕΚΤΕΝΩΣ.

 

συζητουμε οτι ...

 

εχουν ενα αγρο αρτιο οικοδομησιμο μονο και μονο λογω πριν 2003,

τον κοβουν στα δυο - μη αρτια και μη οικοδομησιμα κοματια-

θα τα εχουν ετσι μια ζωη.

 

και να τα συνενωσουν στο μελλον, το ενιαιο δ ε ν θα ειναι αρτ. και οικ. λογω που θεωρειται "νεο"

 

προκειται για τη απολυτη παρανοια....

 

 

Επιτελους μια λογκη απαντηση!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Είναι (οικονομική) απαξίωση της περιουσίας τους η μετατροπή από αρτιο και οικοδομήσιμο σε μη άρτιο..Αλλά δεν ξέρουμε όμως το γιατί το κάνουν.Αν είναι μόνο και μόνο για να ξεχωρίσουν τις περιουσίες τους τότε είναι παράλογο.

 

Υ.Γ. Βλέποντας τώρα το από πάνω μήνυμα καταλαβαίνω ότι υπάρχει ενσυνείδητη πονηριά.(η επιθυμία να χτίσει σε μη αρτιο)

Edited by Manolis gon
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

silent Arrow Δες λιγο το #5. Μπορεί ενδεχομένως να σε καλύψει.

Όσο αφορα στη διατύπωση της παρ ιιι του άρθρου 24 κατά τη γνώμη μου, δεν εννοει οτι σου απαγορεύει το δικαίωμα να κατατμήσεις σε 2 μη αρτια.

 

Λεει ότι , "μόνο για την εφαρμογή των διατάξεων των παραπάνω εδαφίων επιτρέπεται κατ' εξαίρεση η κατάτμηση άρτιων και οικοδομήσιμων ακινήτων σε μή άρτιο και μη οικοδομήσιμο ακίνητο το οποίο χρησιμοποιείται αποκλειστικά για την συμπλήρωση της υπολοιπόμενης αρτιότητας."

 

Προσωπικά πιστεύω ότι, ο Νομοθέτης στο παραπάνω εδάφιο ορίζει την ειδική περίπτωση, όπου το τμήμα θα χρησιμοποιηθεί για την συμπλήρωση αρτιότητας σχετικά με τις τακτοποιησεις αυθαιρέτων στα εκτός σχεδίου του άρθρ. 24 του Ν. 4014.

Link to comment
Share on other sites

silent Arrow Δες λιγο το #5. Μπορεί ενδεχομένως να σε καλύψει.

]

 

Να εισαι καλα Pavlos33, γνωριζω την κρισιμη λεπτομερεια γηπεδο και οικοπεδο στον 690/48.

 

Παιδια ο τιτλος του topic ειναι Κατατμηση Αγροτεμαχιου χωρις αποδειξη οτι ο αγροτικος δρομος ειναι προ του 1923... με σκοπο την δημιουργια δυο αρτιων γηπεδων. Ας περιοριστουμε εκει. Τους διαξιφισμους σχετικα με τα μη αρτια οικοπεδα τους γνωριζω.

 

Υπαρχει κατι νεο που δεν γνωριζω ωστε μπορει καποιος να κατατμησει αγροτεμαχιο ΕΚΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ και να δημιουργησει δυο ΑΡΤΙΑ ΓΗΠΕΔΑ χωρις να γινει καμια μνοια για το δρομο μπροστα οτι πρεπει να ειναι προ του 1923? Αυτη ειναι η ουσια του topic. 'Η έχει πεσει πεινα και υπαρχουν μηχανικοι που υπογραφουν πλεον τα παντα?

Edited by Silent Arrow
Link to comment
Share on other sites

Με τους περιορισμούς του τελευταίου σου post συνάδελφε, εκτιμώ πως δημιουργία 2 άρτιων γηπέδων όπως περιγράφεις την κατάσταση, δεν είναι εφικτή.

Οσο για το θέμα που συζητήσαμε εκτενώς, ας αποκλίνει ελαφρώς του θέματος, το βρίσκω πολύ σοβάρο.

Τείνω να συνταχθώ με την άποψη σου συνάδελφε Silent Arrow όσον αφορά τις αλλαγές στις κατατμήσεις μετά την ισχύ του 4014.

Εχω την εντύπωση πως θα δημιουργηθεί πρόβλημα με την διατύπωση που έχει χρησιμοποιηθεί.

Νομίζω πως απαιτείται διασαφήνιση άμεσα με κάποια εγκυκλιο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αν ειναι σε ΖΟΕ με 10αρια, σε κληρο, σε νατουρα και τι αλλο εβαλαν δεν θυμαμαι,

πολυ καλως αρνηθηκες

δεν προκειται να μεταγραφει το συμβολαιο.

 

για αλλα γηπεδα.....

διατηρω επιφυλαξη....προς το παρον....

 

Μη μηχανικος, αλλα νομικος... Πολυ δυνατες απαντησεις και λογικες.

 

Οσο για το θέμα που συζητήσαμε εκτενώς, ας αποκλίνει ελαφρώς του θέματος, το βρίσκω πολύ σοβάρο.

 

Ειναι πολυ σοβαρο οντως αλλα στα ~150 τοπογραφικα που εχω κανει στη ζωη μου μονο μια φορα υπεκυψα και δημιουργησα δυο μη αρτια γηπεδα απο αρτιο γηπεδο λογω οικονομικων προβληματων του ιδιοκτητη. Συνεπως ειτε υπηρχε ο 4014 ειτε οχι η φιλοσοφια μου δεν θα αλλαζε. :)

Δεν εχω προβλημα να αποκλινει το topic αλλα καθε συναδελφος να παρει θεση ΚΑΙ για τη δημιουργια αρτιων γηπεδων απο κατατμηση αρτιου χωρις μνεια για δρομο προ του 1923 που ισχυριζονται οτι μπορουν να πραγματοποιησουν στα μερη μου διαφοροι μηχανικοι.

 

Εχω πεταξει και το φυλλαδιο του ΤΕΕ που μας εδινε οδηγιες να προσεχουμε κατατμησεις στα αγροτεμαχια μετα την ισχυ του 4014/11... :sad:

Edited by Silent Arrow
Link to comment
Share on other sites

αν διαβασουμε το αρθρο με διαφορετικη σειρα των λεξεων λεει οτι

 

" η κατατμηση αρτιου και οικοδομησιμου οικοπεδου ή γηπεδου επιτρεπεται κατ' εξαίρεση μονον για την εφαρμογη των διαταξεων του νομου"...

αυτο σημαινει οτι

- επεκτεινει και στα γηπεδα την απαγορευση του 651

- η κατατμηση γινεται κατ΄ εξαιρεση- αρα οκανονας ειναι οτι απαγορευεται

- γινεται για την εφαρμογη των διαταξεων μονον του 4014

- και εφοσον τα εναπομειναντα παραμενουν αρτια και οικοδομησιμα.

 

με αυτην την απολυτυ εκφραση του νομου,δηλ. η κατατμηση γινεται κατ΄ εξαιρεση και μ ο ν ο ν προς εφαρμογη των διαταξεων του 4014

ο νομοθετης πλεον τα μπερδευει διοτι

αφου για τα οικοπεδα επιτρεπονταν μεχρι τωρα κατ' εξαιρεση η μεταβιβαση τμηματος μη αρτ. και μη οικ. προκειμενου να...ακομα και για την επωφελεστερη αξιοποιηση τους... κλπκλπ.

αν θεωρησουμε σημερα οτι η κατατμηση γινεται κατ' εξαιρεση και μ ο ν ο ν ..για την εφαρμογη των διαταξεων του 4014,

να μου πει καποιος αν δεν καταργηθηκε με τον 4014 αμεσα ή εμμεσα η διαταξη για τμηματα οικοπεδου που προυπηρχε ή αν εξακολουθει να ισχυει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.