Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μέτρηση βρόχου σφάλματος Ζ


Recommended Posts

Εγώ τι να κάνω που σε επανέλεγχο αν και κατασκεύασα νέα γείωση με ηλεκτρόδιο, βρίσκω αντίσταση βρόχου σφάλματος 843 Ω ?

 

να όπως λέει και ο φίλος τι μπορεί να κάνει ώστε να μειώσει την αντίσταση βρόγχου???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ τι να κάνω που σε επανέλεγχο αν και κατασκεύασα νέα γείωση με ηλεκτρόδιο, βρίσκω αντίσταση βρόχου σφάλματος 843 Ω ?

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι νέο τρίγωνο γείωσης ή στο παλιό να πας ποιο βαθιά με νέα ηλεκτρόδια.

Link to comment
Share on other sites

hektor, μιλάς για ΤΤ έτσι?

 

Εκεί έχει εφαρμογή η 413.1.4.3 του 384 που αφορά την αντίσταση γείωσης. Δεν προβλέπεται μέτρηση του βρόγχου σφάλματος στο ΤΤ.

 

Σύμφωνα με το πρότυπο, τη στιγμή που υπάρχει ΔΔΕ, είναι αποδεκτή μια αντίσταση γείωσης μέχρι 1667Ω (1667Ω*0,03Α=50V).

 

Όμως παράξενο να έχεις τόσο μεγάλη αντίσταση βρόγχου. Τι έδαφος έχεις? Μέτρησες την αντίσταση γείωσης ανεξάρτητα από το βρόγχο σφάλματος (δηλαδή με τα πασαλάκια)?

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Mιλτο ναι για ΤΤ μιλάω , επανέλεγχο σε διαμέρισμα στο κέντρο της Αθήνας . Δεν μπορώ να μετρήσω την γείωση γιατί είναι αδύνατο.Κατασκεύασα νέα γείωση με ηλεκτρόδιο στο ακάλυπτο της πολυκατοικίας.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί έχει εφαρμογή η 413.1.4.3 του 384 που αφορά την αντίσταση γείωσης. Δεν προβλέπεται μέτρηση του βρόγχου σφάλματος στο ΤΤ.

η μέτρηση βρόχου σφάλματος προβλέπεται όταν δεν μπορεί να μετρηθεί η γείωση

Link to comment
Share on other sites

η μέτρηση βρόχου σφάλματος προβλέπεται όταν δεν μπορεί να μετρηθεί η γείωση

 

ΝΑΙ κ μαλλον ειναι υποχρεωτικη

 

ελοτ hd 384

612.6.2 Μέτρηση της αντίστασης γείωσης

Εάν προδιαγράφεται η µέτρηση της αντίστασης γειώσεως (βλ. την παράγραφο 413.1.3.8 για το

σύστηµα σύνδεσης των γειώσεων ΤΝ, 413.1.4.3 για το σύστηµα ΤΤ και 413.1.5.3 για το σύστηµα

ΙΤ) αυτή πρέπει να γίνεται µε την κατάλληλη µέθοδο µέτρησης.

Σηµειώσεις: 1. Στο Παράρτηµα Π.61-Γ περιγράφεται σαν παράδειγµα, µια µέθοδος µέτρησης µε

χρήση δύο βοηθητικών ηλεκτροδίων και προσδιορίζονται οι συνθήκες που πρέπει να

πληρούνται.

2. Στις περιπτώσεις που, στο σύστηµα σύνδεσης των γειώσεων ΤΤ, η θέση της

εγκατάστασης (π.χ. µέσα σε πόλη) είναι τέτοια που δεν είναι πρακτικά δυνατή η

τοποθέτηση των δύο βοηθητικών ηλεκτροδίων, η µέτρηση της αντίστασης ή της

σύνθετης αντίστασης του βρόχου σφάλµατος δίνει τιµή µεγαλύτερη από την

πραγµατική τιµή της αντίστασης γείωσης.

 

Aρα, σε αυτη τη μέτρηση (Ζ L-PE) περιλαμβάνονται όλες οι αντιστάσεις των αγωγών προστασίας

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ξέρει κάποιος να μου πει τι γίνεται στη περίπτωση που βρίσκω αντίσταση βρόχου σφάλματος 843 Ω ? Μάλλον θα συμπληρώσω αυτές τις τιμές στο πρωτόκολλο γιατί δεν μπορώ να κάνω κάτι καλύτερο σ¨αυτή τη περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Σου είπα στο #15. Η τιμή αυτή καλύπτει τις απαιτήσεις του 384.

 

Αλλά επειδή θεωρώ δύσκολο να έχεις τόσο μεγάλη αντίσταση γείωσης με το πρόσθετο ηλεκτρόδιο, ψάξτο λίγο, μήπως έχεις πρόβλημα σε κάποια σύνδεση του αγωγού γείωσης ή του αγωγού προστασίας.

 

Αν καρφώσεις τα πασαλάκια σε μεγάλη απόσταση, ακόμα και να μην είναι σε ευθεία, θα πάρεις μια ενδεικτική τιμή της αντίστασης γείωσης. Βρες ένα σημείο με φυτεμένο δέντρο, μία σωλήνα από πινακίδα σήμανσης την οποία μπορείς να χρησιμοποιήσεις για βοηθητικό ηλεκτρόδιο, κάπως θα βολευτείς. Αν βρεις μικρή τιμή αντίσταση γείωσης σημαίνει ότι υπάρχει πρόβλημα στην καλωδίωση.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να έχω πρόβλημα στις συνδέσεις.Κάθε κύκλωμα που μέτρησα βρήκα την ίδια τιμή αντίστασης.Πάντως και εμένα πρώτη φορά μου συμβαίνει μια τιμή αρκετά μεγάλη .

Πάντως θα το κοιτάξω. Ευχαριστώ Μίλτο !

Link to comment
Share on other sites

Αφού σε κάθε κύκλωμα βρίσκεις αυτή την τιμή, αν υπάρχει πρόβλημα, θα είναι στον αγωγό γείωσης (γείωση-μπαροκιβώτιο) ή στον PE της γραμμής μετρητής-πίνακας.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.