Μετάβαση στο περιεχόμενο

lemonita

Recommended Posts

Μια πρώτη σκέψη μου ήταν να έβαζα κάτι παρόμοιο με αυτό στο sofiload:

 

ACCE DIR Wzz 1

σε συνδοιασμό με την εντολή RESP

Ώστε να μην χρειαστεί να υπολογίσω εγώ τη δύναμη άμεσα, αλλά να τι βρίσκει το sofiload μέσω του Response Spectrum.

 

Τώρα για να βάλω τη ροπή σε νέο κόμβο με απόσταση 0.05*L υποθέτω ότι θα πρέπει να κάνω παραδοχή και να εφαρμόχω διαφραγματική λειτουργία ε? Ναι έχω πεπερασμένα στις πλάκες, αλλά δεν εμπιστεύομαι 100% ότι θα λειτουργήσει σωστά χωρίς κινηματικές δεσμεύσεις...

Ναι όντως οι στύλοι έχουν όλο το ζουμί.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να γίνεται σωστά μέσω των ax,axx και wzz. Αφού έχεις πεπερασμένα στις πλάκες δεν έχεις λόγο να θεωρήσεις διαφραγματική λειτουργία. Και δεν χρειάζεται κινηματικές δεσμεύσεις. Είτε συγκεντρωμένη δύναμη βάλεις είτε με τον τρόπο που λες (που είναι και πιο σωστός), δεν έχουν σημασία οι κινηματικές δεσμεύσεις για να πάρεις σωστά αποτελέσματα στους στύλους.

Link to comment
Share on other sites

Θα πειραματιστώ λίγο με το Wzz και θα προσπαθήσω να το τσεκάρω ότι λειτουργεί (όπως θα ήθελα εγώ...)

 

Ναι για τη διαφραγματική λειτουργία έχεις δίκιο!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γειά σας! προσπαθώ να δω εαν τρέχει ενα προγραμματάκι που έχω στήσει στο Sofistik99, αλλά μου εμφανίζει ένα παραθυράκι σχετικα με το CDBASE. Γράφει CDbase is in use by other users και εμφανίζει 2 επιλογές (Cancel ή Break lock) και απο κάτω 'with DbINFO <prozect., z you can remove spurious locks'. εγω τι πρέπει να κάνω? γιατι έχω κολλήσει!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Break lock και συνεχίζεις. Μάλλον έχεις teddy και wingraf ανοιχτά μαζί, κάνεις αλλαγές στο teddy και το "φρενάρει" το wingraf (ή οποιδήποτε άλλο module) για να μην βλέπεις τα δεδομένα της προηγούμενης ανάλυσης ενώ έχεις τρέξει νέα.

 

 

Παρατήρηση 1:Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρατήρηση 2:Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

 

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Gousgounis

Edited by Gousgounis
Παρατηρήσεις
Link to comment
Share on other sites

Το έλυσα το πρόβλημα. Ευχαριστώ πολύ!

Μία ακόμα ερώτηση: θέλω να βάλω το σεισμό σε γέφυρα και κάνω δυναμική ανάλυση με ιδιομορφές κτλ. Ποιά στοιχεία είναι αυτα που καταπονούνται; δηλαδή, για κάθε σεισμό (χ,ψ,ζ) πως καταλαβαίνω ποια είναι τα στοιχεία που πρέπει να γράψω?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μήπως ξέρει κανείς πως μπορώ να βρω τις δημιουργούμενες τάσεις της διατομής σε μία θέση στο Wingraf? Στο άνω και στο κάτω πέλμα δηλαδή. Επειδή οι επιλογές είναι πάρα πολλές.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Παιδιά καλησπέρα

μήπως κάποιος έχει ένα απλό παράδειγμα λυμένο με SOFISTIK (προτιμάται παλαιά version) για να μπορέσω να καταλάβω τι ακριβώς πρέπει να κάνω

ευχαριστώ πολύ

Δημήτρης Αντωνόπουλος

πολιτικός μηχανικός

 

Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Επίσης πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Επειδή είστε νέος στο φόρουμ, έγινε διόρθωση από την ομάδα συντονισμού χωρίς ποινή.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Gousgounis

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα ασχολούμαι το τελευταίο καιρό με το SOFiSTiK για γεφυροποιία λόγω της μεταπτυχιακής διπλωματικής μου.Θα ήθελα έαν ξέρει κάποιος και μπορεί να με βοηθήσει με απλά παραδείγματα γεφυρών άνω διαβάσεων με προένταση και κάτω διαβάδεων γεφυρών?

Link to comment
Share on other sites

Οι συνεργάτες μου με ενημέρωσαν ότι κάποιος συνάδελφος βρίσκεται εν κινδύνω και παρόλο που βρίσκομαι εν μέσω κυκεώνος και μίλια συν κάτι γιάρδες μακριά, έσπευσα να βοηθήσω.

Αγαπητέ αναζητάς παραδείγματα γεφυρών λυμένα με το χέρι ή με το sofistik;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.