Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μόνωση ταράτσας (δώματος)


harristheo

Recommended Posts

Με απασχολεί το θέμα της μόνωσης της ταράτσας του σπιτιού μου (μια μικρούλα 3χ6), καθώς αντιμετωπίζουμε τις κρύες-παγερές ημέρες έντονο το πρόβλημα της παγωνιάς και το καλοκαίρι έχουμε υπερβολική ζέστη. Μιας και το σπίτι μου είναι μια παλιά μονοκατοικία χωρίς κανενός είδους μόνωση και στεγανοποίηση, ήταν επιτακτική ανάγκη να λύσουμε το πρόβλημα με μια οικονομική και πρακτική λύση (πολυορεθανική βαφή) και παράλληλα να εξοικονομήσουμε ενέργεια (όσο είναι δυνατόν αυτό ).

Τις ενέργειες θα τις κάνω μόνος μου με την βοήθεια κάποιου φίλου , χωρίς να είναι κάποιος από εμάς γνώστης τέτοιων θεμάτων .Διάβασα αρκετά στο νήμα του φόρουμ σχετικά με την μόνωση ταράτσας ,καθώς και στο νήμα σχετικά με Ανακλαστικές βαφές και θερμομόνωση, αλλά βλέπω διαφορετικές απόψεις όσο αφορά τα υλικά . Μου φαίνεται ότι ο terry πρέπει να γνωρίζει αρκετά καλά το θέμα μιας και έχει ενστάσεις για κάποια προϊόντα.( Hyperdesmo LV της Αlchimica) , αλλά και κάποιοι άλλοι το εμπιστεύονται (mak johnn)

Τώρα θα σας πω πως εκτός από το προαναφερόμενο βρήκα και το Duraflex isolor , κάπου διάβασα και για το Thermoshield smaltoplast ως μονωτικό . Τι έχετε να μου προτείνετε ,καθώς και τι άλλο υλικό χρειάζομαι (ρολό για αστάρι-ρολό -διαλύτη & για το στεγανωτικό ) ? η ταράτσα μου είναι περασμένη με τσιμέντο και είναι απορροφητική μιας και δεν εχω δεί ποτέ νερά.

Ερώτηση στον terry: αν θες μου απαντάς στο email . είχες πει ότι είσαι υπερ της πολυορεθανικής βαφής , αλλά έχει κάποια πράγματα που θα πρέπει να προσέξει κάποιος και δεν μπορούσες να μιλήσεις αναλυτικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 193
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1. Πρωτο και βασικο. ΔΕΝ θα λυσεις το προβλημα της θερμομονωσης με μια βαφη.

2. Και τα δυο προιοντα που παρεθεσες, ειναι ελληνικα, (εγω με τα ελληνικα εχω ενα θεμα, πειτε το ρατσιστικο). Και χαρτια και πιστοποιητικα που παραθετουν ειναι αστειο. Ειναι κατι σαν τα μαγνητικα καλοριφερ με συντελεστη αποδοσης 45.

3.Γενικα δεν ειναι δυσκολα στην εφαρμογη υλικα. Αλλα οπως εχω ηδη γραψει εχει καποια θεματακια που θελουν προσοχη.. Μπορουμε να γραφουμε με τις ωρες γιαυτα. Πχ καθαρο υποστρωμα με σωστη προετοιμασια. Για μενα αυτο σημαινει υδροβολλη με ελαχιστο 250bar πιεση και οπου χρειαζεται διαμαντοδισκος. Αλλο θεμα ειναι οι καμπυλες διευθετησης σε συμβολη κατακορυφου και οριζοντιου τμηματος. Αλλο θεμα ειναι η μονωση διαφορων μηχανηματων στο δωμα (κλιματιστικα, ντεποζιτα κτλ ). Αλλο θεμα ειναι οι ρυσεις. Αλλο θεμα ειναι η οπλιση ή μη της μεμβρανης αυτης.

 

Γενικα το θεμα ειναι περιπλοκο. Για να καταλαβεις σε τωρινη εφαρμογη ξεκινωντας υδροβολη, το 20% της ταρατσας ειχε προβλημα διαβρωσης οπλισμου. Να το θαψω και δεν τρεχει τιποτα?? Φυσικα οχι.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Με την υγρασία στο 90%,με 200C και σύννεφα μήνα οκτώβριο και το 20% της ταράτσας διαβρωμένο έκανες υδροβολή Terry?

 

1)Την όπλιση με πολυεστερικό γεωύφασμα(μη υφαντό) θα την κάνεις πάντα.Διαφορετικά τα 10 χρόνια δεν θα τα ακουμπήσεις ποτέ

2)Τριβείο θα χρησιμοποιείς.

3)Χαμηλότερη από 5% θα είναι η υγρασία σου στο νέο σκυρόδεμα για να μην γνωρίσεις και εσύ σαν άντρας την κυτταρίτιδα!Για το παλιό σκυρόδεμα απαγορεύεται το πλύσιμο. Πολυουρεθανικό 1συστατικού είναι το αγγυρωτικό σου υποθέτω.

4)Για τα ελληνικά προιόντα έχεις μόνο εν μέρει, δίκιο.Είδα 2 βιομηχανίες μας, αυτού του είδους στην Ευρώπη και ΄΄οχι μόνο, να κερδίζουν με διαφορά και αναγκαστικά έσκυψα το κεφάλι, χαμογελώντας!

5)Τέλος θα ήθελα να αφιερώσω το τραγούδι "υπάρχουν χρυσόψαρα εδώ,απάντησε μου" στον συγχωριανό σου γιατί μου αρέσει να ακούω ελληνικές καμπανοκρουσίες τελευταία.

Link to comment
Share on other sites

Με την υγρασία στο 90%,με 200C και σύννεφα μήνα οκτώβριο και το 20% της ταράτσας διαβρωμένο έκανες υδροβολή Terry?

 

 

Εδω δεν εχει ουτε 90% υγρασια, ουτε 20 βαθμους, ουτε συννεφα.

Που ειναι το προβλημα με την υδροβολη??

Κανενα προβλημα. Τυχαιο που σε ολα τα ΦΙΠ επισκευαστικων την προτεινουν ως μεσο καθαρισμου και προετοιμασια της επιφανειας?

Ασε που πριν ξεκινησω δεν ηξερα τι γινοταν.

Link to comment
Share on other sites

Έχει ένα χαρούμενο cappuccino στο allegro 'αλλο πράγμααα.100% arabica!!!

Όχι όμως τα ΣΚ,γιατί γεμίζει από εκείνους τους ,πως τους λένε,αααα,Αθηναίους .Καθημερινή πρέπει να πάει κανείς για να σπρώξεις και το τραπεζάκι όσο γίνεται δίπλα στην θάλασσα.

Link to comment
Share on other sites

είσαι σίγουρος για το 100% αραμπικα; έχεις δει πιστοποιήσεις και διαδικασία παραγωγής;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.