Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μόνωση ταράτσας (δώματος)


harristheo

Recommended Posts

Αγαπητέ Unique

Τα συστήματα κρυσταλοποιησης χρειάζονται μια κατηγορία σκυροδέματος περίπου 20/25 και πάνω για να δουλέψουν σωστά. Δεν πρέπει να βρούμε ρωγμές μεγαλύτερες απο 0,15 χιλ κλπ.

 

δηλαδη εαν υπαρχουν μεγαλυτερες ρωγμες? πρεπει να ριξω επιπλεον μπετον πανω απο την υπαρχουσα πλακα?

 

 

Πως επισκευαστηκαν τοτε οι ρωγμες??

 

Εγω θα ξαναπω οτι πρεπει πρωτα να δουμε το προβλημα.

Προσωπικα δεν μπορω να δωσω λυση απο το Φορουμ.

 

Διαβαστε απο την αρχη το θεμα, θα βρειτε πληροφοριες.

 

οι ρωγμες επισκευαστηκαν πριν μπει η μονωση(ανοιγμα λιγο παραπανω και τσιμεντο....δεν ξερω εαν εβαλαν κατι αλλο).

 

Εαν παρουμε εως δεδομενο οτι θα αντικαταστησω την μονωση με καινουρια.....στις δυο αυτες περιπτωσεις

τι μπαινει πανω απο την πολυουρεθανη?

τι πανω απο το καουτσουκ?

μπορει καποιος να μου απαντησει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 193
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μου φαίνεται οτι δεν με καταλαβαίνετε. Πάντως άνοιγμα λίγο παραπάνω και τσιμέντο δεν επισκευάζει ρωγμές!!!!! αντίθετα ενδέχεται να κάνει μεγαλύτερη ζημιά. Μετα μιλάτε για

 

τι μπαινει πανω απο την πολυουρεθανη?

τι πανω απο το καουτσουκ?

 

και πραγματικά σας λέω οτι χρειάζεστε μηχανικό με άποψη επι του θέματος!!!! Σας παρακαλώ μην αρχίσετε με το οι καιροί είναι δύσκολοι κλπ .....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται οτι δεν με καταλαβαίνετε. Πάντως άνοιγμα λίγο παραπάνω και τσιμέντο δεν επισκευάζει ρωγμές!!!!! αντίθετα ενδέχεται να κάνει μεγαλύτερη ζημιά. Μετα μιλάτε για

 

τι μπαινει πανω απο την πολυουρεθανη?

τι πανω απο το καουτσουκ?

 

και πραγματικά σας λέω οτι χρειάζεστε μηχανικό με άποψη επι του θέματος!!!! Σας παρακαλώ μην αρχίσετε με το οι καιροί είναι δύσκολοι κλπ .....

 

Δεν ειπα οι καιροι ειναι δυσκολη αλλα δεν καταλαβαινω τι θα δει ενας μηχανικος σε μια ταρατσα που ειναι στρωμενη με πλακακια....

Εννοειται πως δεν σας καταλαβαινω, το ειπα απο την αρχη, δεν ξερω απο το επαγγελμα σας και για αυτο ρωταω.

Εαν ηξερα δεν θα καθομουν να γραφω εδω.....

Επισης εκανα δυο απλες ερωτησεις

τι μπαινει πανω απο την πολυουρεθανη?

τι πανω απο το καουτσουκ?

επειδη ο τερρυ ειπε πως αυτα που μου προτινουν ΔΕΝ ταιριαζουν

δηλαδη ειναι τοσο δυσκολο ενας ανθρωπος του επαγγελματος σας, να πει

ξερεις κατι, πανω απο την πολυουρεθανικη βαφη μπαινει αυτο και αυτο και αυτο

και αντοιστιχα πανω απο το καουτσουκ μπαινει αυτο.

Ουτε τα ρεστα θα σας ζητησω ουτε τιποτα, μια γνωμη ζητησα...

Δεν θελεται να την δωσεται, ok no problem._

Edited by Unique
Link to comment
Share on other sites

Ενα ατομο του δικου σου κλαδου ειναι δυσκολο να σκεφτει την ερωτηση "¨τι μπανει κατω απο την πολυουραθανικη βαφη"???

 

Ειναι σαν να παιρνεις τηλ σε αντιπροσωπεια αυτοκινητων και να ρωτας "ποσο κανει ενα αμαξι 1400κ.εκ.?"

Περιμενεις απαντηση??

 

 

Εχεις ενα προβλημα.

 

Καποια μαστορια σου ειπαν τη γνωμη τους.

Αν θες ακουσε την.

Αν δεν θες, πηγαινει σε ενα σοβαρο συνεργειο να μαθεις τι πρεπει να κανεις.

 

 

Δεν ξερουμε και τι γινεται απο κατω.

Λες τρυπησε η μονωση και εβαλλε νερο. αλλα οι ρωγμες ειχαν επισκευαστει.

Τι να καταλαβουμε απο αυτο?

Λες να ξηλωσεις τη μονωση και να βαλλεις αλλη επειδη καποιος ασχετος στο ειπε.

Εμεις τι να πουμε??

 

Η μονωση δεν ειναι ενα υλικο.

ΑΝΑΛΟΓΑ την περιπτωση και το προβλημα προτεινετται αντιστοιχη στρωματωση υλικων.

Δεν υπαρχει "απο πανω απο αυτο".

 

Ο αλλος σου λεει να κανεις βιομηχανικο.

Δλδ ελαχιστο 110κιλα το τμ.

Τι να σου απαντησουμε??? Οτι ειναι μλκς???

 

Και γω αν πουλαγα μωσαικα θα σου ελεγα να βαλλεις μωσαικο στην ταρατσα.

 

 

ΥΓ Τωρα ειδα οτι δεν μιλας για πολυουρεθανικη βαφη, αλλα για πολυουρεθανη. Αφρο ετσι? Ειναι αυτος που μονωνει, στεγανωσει, αυξανει την ανθεκτικοτητα και κανει και καφε αν του ζητησεις?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Unique

 

δεν είναι θέμα για τα ρέστα απλα αυτό που βλέπεις εσυ σαν μια πλάκα ενας μηχανικός την βλέπει διαφορετικά. Και σου είπα μηχανικός με άποψη επι του θέματος. Προφανώς και αυτά που σου είπαν δεν ταιριάζουν και εαν βρείς μηχανικό να σου πεί οτι ταιριάζουν θυμήσου τι σου είπα περί άποψης.

Link to comment
Share on other sites

Εχει κάποιος συνάδελφος τιμή ανά τ.μ. για την τοποθέτηση ασφαλτόπανου; Στο περίπου πάντα, διότι σίγουρα η τιμή κρίνεται απ'τις λεπτομέρειες που σημαίνουν χρόνο και μεροκάμματα. Θέλω να βγάλω απο περιέργεια κοστολόγιο (αφού φυσικά τα πλήρωσα πλέον για τη περίπτωση μου).

Θέλω να υπολογίσω (στο περίπου πάντα) τα εργατικά κυρίως και να δώ αν πλήρωσα πολλά (οχι οτι αλλάζει, απλώς υπάρχιε και 2η κατοικία, για να μην πιαστούμε κι εκεί κορόϊδα).

Link to comment
Share on other sites

Στην Αθήνα μας χρεώνουν περίπου 3,5-4,0 ευρώ/τμ εργασία του κολλήματος και του περάσματος της βενζινόπισας. Εάν έχεις δύσκολη ταράτσα τότε το κόστος αυξάνεται ανάλογα

 

Το κόστος μαζί με τα υλικά είναι 9 - 14 ευρώ/τμ ανάλογα το πανί που θα βάλεις. Οι τιμές είναι χωρίς ΦΠΑ

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για το ποστ και το πμ. Σου ξαναέστειλα, αλλά δε βλέπω την συζήτηση μας, ισως το εσβησα καταλάθος.

 

Αν μου απάντησες κατι ακόμη, κανε ενα κόπο να το ξαναστείλεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα,


στην οροφή  δώματος τις βροχερές ημέρες η βροχή διαπερνά τη πλάκα και στάζει νερό σε κάποια σημεία.


Από τη πάνω μεριά έχουν γίνει όλες οι σχετικές εργασίες.


Δηλαδή ρήσεις,  υγρομόνωση (ασφαλτόπανο), θερμομόνωση, τσιμεντοκονία και πλακάκια.


Το πρόβλημα παρουσιάστηκε μετά από τοποθέτηση ηλιακού από τους ενοίκους.


Αν περάσω κι άλλο ασφαλτόπανο επάνω από τα πλακάκια είναι σωστό?


Επίσης, τι υλικό θα μπορούσα να βάλω στις τρύπες  που είναι βιδωμένος ο ηλιακός?


Το δώμα δεν είναι βατό.


 


Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθούσα να περάσω κάποιο ένεμα στεγάνωσης με βαρυτική έκχυση.

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.