Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταβλητό βάθος σε εκτός σχεδίου γήπεδο.


Recommended Posts

Σε εκτός σχεδίου Γήπεδο με το περίεργο σχήμα που απεικονίζεται, έχει 770μ2 και είναι προ του 1962.

 

Έχω ψάξει - σπάσει το κεφάλι μου πως να βρω το μέσο βάθος του οικοπέδου. Από ΓΟΚ 73 μου αρχίζει τις καθαρεύουσες και δε βγάζω άκρη

Μέσον βάθος μεσαίου οικοπέδου του οποίου αι αρχόμεναι από τα άκρα του προσώπου

πλευραί δεν είναι κάθετοι επί το πρόσωπον τούτο αι δε ακραίαι προβάλλουσαι τας λοιπάς
πλευράς του οικοπέδου επί την γραμμήν εφ' ης το πρόσωπον του οικοπέδου πίπτουν οι μεν
εντός οι δε εκτός του μήκους του προσώπου του οικοπέδου καλείται το πηλίκον της διαιρέσεως
της του τμήματος του εμβαδού του οικοπέδου του περιλαμβανομένου μεταξύ της
προβαλλούσης της πιπτούσης εντός του μήκους του οικοπέδου και της καθέτου της αγομένης
επί το πρόσωπον του οικοπέδου εκ του άκρου αυτού του παρά την ετέραν και εκτός του μήκους
του προσώπου κειμένην προβάλλουσαν δια του μήκους της αποστάσεως των δύο ως άνω

γραμμών

 

Καμία ιδέα; Το χρειάζομαι το μέσο βάθος για να υπολογίσω αν η πίσω απόσταση θα είναι 2.5μ ή 5μ.

 

Επίσης το ελάχιστο βάθος των 10μ που απαιτείται το υπολογίζω φέρνοντας την κάθετη από ένα σημείο προς το πρόσωπο του οικοπέδου; Η κάθετη αυτή είναι στο πρόσωπο κάθετη ή στο σημείο από το οποίο ξεκινάει (πίσω όριο οικοπέδου ;).

 

 

post-109458-0-73475400-1485434824_thumb.jpg

Edited by corfubuild
Link to comment
Share on other sites

Δεν φαίνεται να έχεις βάθος πάνω από 35 μ, ώστε η οπίσθια απόσταση να καθοριστεί 5 μ. Αντιθέτως το πρόσωπο του γηπέδου επί επαρχιακής οδού δείχνει να είναι πάνω από 20 μ, οπότε οι πλάγιες αποστάσεις θα οριστούν 5 μ, αντί για 2.50 μ.

Θεωρώ αυτονόητο ότι έχεις ψάξει το πολεοδομικό καθεστώς της περιοχής και παραμένουν οι παρεκκλίσεις της εκτός σχεδίου δόμησης.

Το οικοδομήσιμο τμήμα του γηπέδου θα προκύψει με "offset" των πλευρών σύμφωνα με τα παραπάνω και με εφαρμογή της γραμμής δόμησης παράλληλη κατά 20 μ (για κύρια επαρχιακή οδό) από τον άξονα του δρόμου και οπωσδήποτε πίσω από τη γραμμή απαλλοτρίωσης (εφόσον υπάρχει).

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα για τις πλάγιες αποστάσεις, αλλά τσέκαρε και αν οντως έχεις και το ελάχιστο επιτρεπόμενο ελάχιστο βάθος των 10μ για να υπαχθείς στα προυφιστάμενα του 1962.

Link to comment
Share on other sites

Η κατά παρέκκλιση αρτιότητα για γήπεδα προ 62 σε επαφή με την οδό απαιτεί ελάχιστο πρόσωπο 10 μ, βάθος 15 μ και ελάχιστη επιφάνεια 750 τ.μ. Από το τοπογραφικό των σημείων (2,3,4,5,6,26,27,...29,40,43,422,41....46,52,2) δείχνει να τα έχει αυτά. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Η απορία μου είναι όμως το ελάχιστο βάθος του οικοπέδου - το οποίο από ότι έχω διαβάσει θα πρέπει να ικανοποιείται έστω και σε ένα σημείο αυτού δεν είναι η κάθετη που τραβάμε από το σημείο αυτό προς το πρόσωπο του οικοπέδου; Διότι αν είναι αυτό υποψιάζομαι οριακά να μην ικανοποιείται το κριτήριο αυτό...

Με άλλα λόγια στο σημείο στο οποίο έχω μαρκαρισμένη την κάθετο μου βγαίνει 14μ αντί των απαιτούμενων 15μ.

Edited by corfubuild
Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...
On 15/2/2010 at 11:22 ΜΜ, csou said:

Επισης για να μην το ξεχασω. Επειδη στη Δομικη Πληροφορικη δεν νομιζω να υπαρχει κατι τετοιο μιας και δεν ειναι εγκυκλιος ή αποφαση, πως αραγε μπορει να το προσκομισει κανεις σε υπαλληλο πολεοδομιας. Να του πει δηλαδη οτι βρηκα στο φορουμ michanikos οτι υπαρχει απαντηση απο τη ΔΟΚΚ σε ερωτημα και απευθυνεται προς την Πολεοδομια Τριπολεως?

 

On 16/2/2010 at 12:10 ΜΜ, DIMITRIS80 said:

Δυστυχώς συνάδελφε, επειδή δεν το ήθελα για κάποια νόμιμη χρήση παρά μόνο για δική μου ενημέρωση στα πλαίσια μια έρευνας, δεν αναζήτησα την πηγή κατά την αποστολή του με fax από κάποιο συνάδελφο.

Ισως αν απευθυνόσουν είτε στον αποστολέα έιτε στον παραλήπτη του εν λόγω εγγράφου και το αναζητούσες με αρ. πρωτ. να μπορούσες να προμηθευτείς ένα θεωρημένο αντίγραφο ώστε να διασφαλιστείς κι εσύ όσον αφορά την εγκυρότητα του.

 Καλησπέρα, τελικά μήπως βρήκε κανένας (σκαναρισμένο) το παραπάνω έγγραφο [84961/1999]? Ή μήπως έκτοτε έχει βρεθεί κάποια άλλη αντίστοιχη απάντηση, απόφαση ή διάταξη σε νομοθέτημα??

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 30/8/2023 at 7:01 ΜΜ, apoul said:

Ελπίζω να σου κάνειimage.thumb.jpeg.d98c697573ea5ede9161daaf4c0aeb90.jpeg

Το ευχαριστώ ειναι λίγο συνάδελφε. Μόλις έρθω Χανιά κερνάω ρακακιά στο Κουμ Καπί. Στην πολεοδομία Ηρακλείου δεν το δέχονται ενώ το εχει η δομική ενημέρωση. Ελπίζω αύριο με αυτο να ΕΧΩ άλλη τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.