Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόσβαση σε σοφίτα ή εσωτερικό εξώστη


Recommended Posts

@ stavrosa

 

Με έχεις προβληματίσει πάρα πολύ..... Πολύ θα ήθελα να σου δείξω τα σχέδιά μου, ώστε να μου πεις τη γνώμη σου. Αν έχεις ελεύθερο χρόνο εννοείται, στείλε στο email μου ([email protected]) το δικό σου, να σου τα στείλω.

 

Επαναλαμβάνω, μόνο αν έχεις ελεύθερο χρόνο, καθώς έχεις και τη δουλειά σου και έχεις ήδη ασχοληθεί πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εαν διαβασεις προηγουμενα ποστ θα καταλαβεις πως εγω υποστηριζω πως η προσβαση σε σοφιτα μπορει να γινει με οποιον τροπο θες ακομα και με πτυσσομενη σκαλα.

Ο Didonis αντιθετα, λεει πως πρεπει να ειναι κλιμακα του κτηριοδομικου κανονισμου.

 

 

  Τελικά τι ισχύει , η σκάλα μπορεί να είναι και πτυσσόμενη ;

Link to comment
Share on other sites

Εγω τελικα την περασα πτυσσομενη. Αν ηθελα δεν παρουσιαζα αρχιτεκτονικα σχεδια στον ελεγχο, παρολα αυτα του τα εδειξα και συμφωνησε μαζι μου πως μπορω να κανω πτυσσομενη. Βεβαια, εγω υπεγραψα υπευθυνη δηλωση και οχι κανεις αλλος!

 

edit: Δεν ξερω αν εχει σημασια, αλλα τουλαχιστον περασε Σ.Α (για αλλους λογους). Δεν μου εκαναν παντως παρατηρηση για την πτυσσομενη σκαλα.....

Edited by tzeno
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι θέτω το εξής ερώτημα. Μπορεί σοφίτα να συνέχεται με εξώστη, τηρώντας φυσικά τις επιμέρους προδιαγραφές ελ. ύψους κλπ., για τον κάθε χώρο, με κοινή σκάλα ανόδου (όχι πτυσσόμενη)?

 

 

 


Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω το λόγο γιατί να μην μπορεί, ανάλογα όμως την κάτοψη. Αν ο εξώστης είναι εσωτερικός σε συνέχεια του πατώματος της σοφίτας, γιατί να μην θεωρηθεί όλο ως σοφίτα; Η σοφίτα δεν είναι απαραίτητο να έχει πολυ-έριστο πάτωμα. Μπορεί να είναι και πρόβολος τμήμα της.

Link to comment
Share on other sites

  Ιωάννη δες στο παράδειγμα που ρώτησα εδώ

http://www.michanikos.gr/topic/32884-%CE%95%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%BF%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%A3%CE%BF%CF%86%CE%AF%CF%84%CE%B1%CF%82/page-6?do=findComment&comment=582085

 

  Σε αυτή την περίπτωση αν η σοφίτα ορίζεται ως ο χώρος που το δάπεδο είναι εντός στέγης και στο πλάι να πατάνε μόνο οι δοκοί της στέγης ,  ενώ ο εξώστης μπορεί να έχει και πλαινούς τοίχους  , τότε

το πίσω τμήμα της δίρριχτης στέγης θεωρείται εσωτερικός εξώστης ενώ το μπροστά σοφίτα.

 

  Βέβαια δεν είναι ξεκάθαρο τι ισχύει με τους πλαινούς τοίχους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ότι στη σοφίτα σε υποχρεώνουν να την αφήσεις ελεύθερη μέχρι την άκρη της στέγης. Νομίζω ότι οι περιορισμοί είναι μέσο ύψος 2,20+ και το δάπεδό της στο ύψος της άκρης της στέγης. Πέρα από τα ποσοστά επί της κάτοψης από κάτω φυσικά... για τον υπολογισμό της δόμησης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Είχε κανείς νέα από το επίμαχο θέμα στην αρχή του νήματος; 

 

Σκάλα αυτού του τύπου για την σοφίτα επιτρέπεται τελικά http://www.leoroof.com.cy/gallery/ONDA_MARES.png

 

Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.