Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υγειονομική βόμβα 37.000 ανασφάλιστων μηχανικών!


Engineer

Recommended Posts

Κάνεις και μία ιδιωτική για υγείας που έχω βρει και βραζιλιέιρος...   

 

δεν ειναι τοσο απλο συναδερφε......η ιδιωτικη ασφαλεια υγειας σου καλυπτει τα εξοδα νοσηλειας (οι περισσοτερες απο το ποσο των 1500 ευρω και πανω εκτος και αν κανεις πολυ ακριβο συμβολαιο),αλλα με τα φαρμακα τι γινεται? Εκει αν δεν εχεις και δημοσιο ταμειο υπαρχει προβλημα ειτε προκεται  για νοσηλεια ή απλα για καποια θεραπεια.Κατι που δεν ξερουν πολλοι που εχουν ηδη ιδιωτικη αφαλεια υγειας,ειναι το οτι τα ιδιωτικα νοσοκομεια εφαρμοζουν συγκεκριμενες θεραπειες με συγκεκριμενα φαρμακα τα οποια ομως λογω ΕΟΠΠΥ και  μνημονιου δεν καλυπτονται απο τα δημοσια ταμεια (και απο το δικο μας φυσικα). Ετσι λοιπον πας σε ενα ιδιωτικο για νοσηλεια και  σου ζητανε  πολλα χρηματα για να καλυφθει η διαφορα στην τιμη του καλου φαρμακου με το γενοσημο του. Ειναι καποιες λεπτομερειες που δεν στις λενε οταν κανεις μια ιδιωτικη ασφαλεια (αλλα λαμογια αυτα).Αναφερομαι βεβαια σε σοβαρες ασθενειες και οχι κανενα σπασιματακι,καμια σκωληκοειδιτιδα ή καμια πνευμονια.Σορρυ για το ελαφρως οφτοπικ αλλα ειναι πολυ σημαντικο το θεμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μια χαρα τα πε ο ικαρος

μονο ετσι μπορεις να ανοικεις σε ενα ατυπο "δε πληρωνω"

εξαλλου εγω δεν εμαθα για την κοινητοποιηση αν και τη γνωμη μου

την ξερετε για τετοιου ειδους ρομπενισμους.

μονο κατι αχρωματιστο με εκφραζει κ χωρις μονοπωλιο ρητορων

ασε που την αλλη φορα πηγαμε τσαμπα και κανεις δεν εμαθε τελικα

εκεινη η ειδηση συναντησης αν ηταν παλια η καινουρια η αναβληθηκε τεσπα τυχαινουν κ αυτα

 

παντως για κατι τετοια θα προτεινα συνεννοηση με τους μοντ - αν γινεται -

και μαζικο μνμ στο ινβοχ .... αλλα μια φορα οχι 40 μνμτα, εκτος αν αλλαξει κατι

δε ξερω αν γινεται αυτο

 

@τασαντο σημαντικο αυτο δε το ξερα

Edited by OTTO_engine
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Πανο ειπα εγω οτι θα ειναι δικαιο? ξερεις ποσες αδικες αποφασεις βγαζει το ΣΤΕ? ας μην μιλησουμε για τον ρολο του ΣΤΕ τα χρονια του μνημονιου και τι παιζει με τους δικασταδες.Αλλα αν αποφασισει να ισχυσουν οι νεες ληστρικες και αδιανοητες εισφορες τι θα κανουμε? Με δεδομενη και την αποφαση για κατασχεση καταθεσεων για οφειλες σε ασφαλιστικα ταμεια αλλα και την πιθανη προσωποκρατηση,τι επιλογες εχουμε? Να το κανουμε ουκρανια? εγω μεσα,εσυ θα ερθεις απο εκει ή θα μας βλεπεις στην τηλεοραση να τρωμε ξυλο?

 

 

δεν ξερω αν έχεις σκοπό να το κάνεις Ουκρανία εδώ.

 

Παντως μην σε παρασέρνει που τα ΜΜΕ τους διαδηλωτές εκεί τους λένε διαδηλωτές και την αστυνομία "ταγματα θανάτου".

 

Εδω πέρα εσύ θα είσαι ο κουκουλοφόρος,ο μπαχαλάκιας,ο γνωστός άγνωστος που καταστρέφει και καίει το κέντρο της Αθήνας,ο Αριστερός,ο Συριζαίος,ο ανταρσύας (κκες μην φοβάσει δεν θα σε πουν,αυτοί ειναι του συστήματος.Μπορεί και να περάσουν και καμια παρέλαση) και οι μπάτσοι θα είναι τα ακινητα στρατιωτάκια με την αμυντική στάση (παίζει και να λάβουν βοήθεια απο τα ΚΝΑΤ αν δουνε ότι χρειάζεται.ναι το είδαμε κ αυτό)

 

 

υ.γ για το ταμείο τι άλλο να πούμε.Εδω με καρτα ανεργίας κ οι εισφορές τρέχουν.Ολα τ άλλα...

"Σύμφωνα με τις προβλέψεις του ΙΝΕ – ΓΣΕΕ, το 2014 τα ασφαλιστικά Ταμεία πρόκειται να βρεθούν αντιμέτωπα με απώλειες εσόδων ύψους 8 δισεκατομμυρίων ευρώ"

Edited by streetas
  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

Είχα βρεθεί και εγώ σε μερικές συγκεντρώσεις τότε που συζητάγανε πάλι τις αυξήσεις των εισφορών, και γενικά δεν καταλαβαίνουν από λόγια ούτε στο ΤΣΜΕΔΕ ούτε στο ΕΤΑΑ. Όταν όμως ακόμα και τις εκλογές του ΤΕΕ τις πήρανε το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ, τι να περιμένεις; Γενικά η κατάσταση πάει προς τον κόμπο (γενικά και όχι μόνο για μας). Αν τον λύσουμε τον κόμπο έχει καλώς..... αν φτάσουμε εγώ το βλέπω για εμφύλιο ανάμεσα σε πεινασμένους από την μία μεριά και πρόβατα και λαμόγια από την άλλη. Και δεν θα έχει ουδέτερους εκείνη η μέρα.

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να ακουστώ βερεσέ αλλά ας προσέχαμε τι ψηφίζαμε. Και αυτό δεν απευθύνεται μόνο προς το forum αλλά γενικά προς τους πολίτες. Ας προσέξουμε τι θα ψηφίσουμε στις επόμενες εκλογές, είτε δημοτικές είτε ευρωεκλογές είτε οτιδήποτε. Τώρα ακούω στα κανάλια συνταξιούχους να κλαίγονται οτι δεν έχουν μια και για τα 10αρικα που δίνουν στο νοσοκομείο για την υγεία, αλλά ψήφισαν Σαμαρά το 2012 επειδή τον άκουσαν και τον πίστεψαν.....

 

Προσωπικά με το ΤΣΜΕΔΕ δεν έχω σχέση ως ΤΕ. Πληρώνω ιδιωτική ασφάλιση και δύσκολα θα απασχοληθώ με αυτό που σπούδασα λόγω σοβαρών καρδιολογικών προβλημάτων και όχι μόνο.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

 

 

δεν ξερω αν έχεις σκοπό να το κάνεις Ουκρανία εδώ.

 

μεταφορικα το ειπα,απλα εννοουσα καποια δυναμικη αντιδραση,αλλωστε και εκει τι καταφεραν,την διχοτομηση τους.....

στα υπολοιπα θα συμφωνησω μαζι σου,οτι ειναι κοντρα στο μνημονιο παρουσιαζεται απο τα μνημονιακα ΜΜΕ οπως ακριβως ειπες

 

 

 

Όταν όμως ακόμα και τις εκλογές του ΤΕΕ τις πήρανε το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ, τι να περιμένεις; 

 

δυστυχως πολλοι μηχανικοι θελουν να δουν να "ξεκαθαριζει" ο τεχνικος κοσμος και να μεινουν μονο οσοι εχουν την οικονομικη δυνατοτητα των υψηλων εισφορων,ουσιαστικα μονο οσοι μπορουν να πληρωνουν την "εμεση αδεια" για να εργαστουν σαν  μηχανικοι στην χωρα μας (αυτο ειναι ουσιαστικα για εμας οι ασφαλιστικες εισφορες).

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μεταφορικα το ειπα,απλα εννοουσα καποια δυναμικη αντιδραση,

 

 

Θες δυναμική αντίδραση και από τον καναπέ?.....Υπάρχει λύση. Μην πληρώσει κανείς για ένα εξάμηνο...Κανείς...1 φορά...έτσι. Να δεις την επόμενη το ΕΤΑΑ σαν κλαμένα μ@@α.. Να ανοιγοκλείνουν τα συρτάρια μπας και πέσει κανά ευρώ ξεχασμένο. Εκεί σου λέω....Αλλά ξέρεις κάτι, έχουμε κάτι ζόμπι συναδέλφους, σαν και αυτούς που υπομονετικά περιμένουν τη σειρά τους με τα χαρτάκια στο ταμείο, που κλάνουν μέντες...Λες και θα τους στείλουν στη Σιβηρία αν καθυστερήσουν μία μέρα να πληρώσουν...

Εδώ τις προάλλες κάποιοι ρώταγαν ότι δεν έχουν έρθει εγκαίρως τα ειδοποιητήρια και τι θα κάνουν...Ο άλλος έλεγε να κατέβει κέντρο να πληρώσει...Μιλάμε μαζοχισμός και διαστροφή...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα βρεθεί και εγώ σε μερικές συγκεντρώσεις τότε που συζητάγανε πάλι τις αυξήσεις των εισφορών, και γενικά δεν καταλαβαίνουν από λόγια ούτε στο ΤΣΜΕΔΕ ούτε στο ΕΤΑΑ. Όταν όμως ακόμα και τις εκλογές του ΤΕΕ τις πήρανε το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ, τι να περιμένεις; Γενικά η κατάσταση πάει προς τον κόμπο (γενικά και όχι μόνο για μας). Αν τον λύσουμε τον κόμπο έχει καλώς..... αν φτάσουμε εγώ το βλέπω για εμφύλιο ανάμεσα σε πεινασμένους από την μία μεριά και πρόβατα και λαμόγια από την άλλη. Και δεν θα έχει ουδέτερους εκείνη η μέρα.

 

Ακριβώς! Αλλά έπαψα να ελπίζω...Πάλι τα ίδια θα κάνουμε όλοι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Από Ανοιχτή Συνέλευση Μηχανικών: Έχουν ήδη αρχίσει να στέλνονται τα στοιχεία στο ΚΕΑΟ!!!!!!!! Όλοι στο ΤΣΜΕΔΕ!!!!!

 

http://synelefsimixa...

 

Έχει σταλεί ήδη δοκιμαστικό αρχείο οφειλετών από τη Λέκκα στο Βούρτση – επισυνάπτονται οι πρώτες 44 βεβαιώσεις οφειλετών.

Όπως ομολόγησε και η ίδια σήμερα ήρθε στο ΤΣΜΕΔΕ για να στείλει το σύνολο των στοιχείων των ασφαλισμένων κατόπιν ρητής εντολής του Υπουργού, χωρίς μάλιστα να τηρείται η τυπική διαδικασία του σχετικού Νόμου
 
Έχουμε κινητοποίηση από σήμερα τα ξημερώματα (25/02) που αποτρέπει ως αυτή τη στιγμή την αποστολή του συνόλου των στοιχείων.
 
Eκκληση για τη στήριξη της προσπάθειας μας από όλους ολες!!!
    • 0
  •  
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.