Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κίνδυνος μαζικής εξόδου μηχανικών από το ΤΣΜΕΔΕ


Engineer

Recommended Posts

τι εννοεις?

 

 

γενικα αξιζει να γραφτουμε στο τεε οι τελειοφοιτοι ρε παιδια?

20 Γενάρη παω για διαγραφη. Μεχρι τις 19 ειμαι μισθωτος και δεν μπορω να το κανω.

Ογδόντα μία και σήμερα.

 

Εννοείται πως ΔΕΝ θα γραφτεις ΑΝ ΠΡΩΤΑ δεν υπαρχει φως στο εργασιακό σου τούνελ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι

Καλά και άγια όλα τα παραπάνω.

Δυστυχώς όμως έχουν δεμένο τον γάιδαρό τους.

Αν δεν κάνω λάθος, αν διαγραφείς από το ΤΣΜΕΔΕ δεν μπορείς ποτέ να επανεγγραφείς, πράγμα που σημαίνει δεν μπορείς να δουλέψεις ξανά σαν μηχανικός.

Μπορούν να διαγραφούν χωρίς συνέπειες μόνον όσοι εργάζονται και είναι ασφαλισμένοι σε ξένες χώρες.

Μακάρι να κάνω λάθος. Για ψάξτε το...

Link to comment
Share on other sites

Ναι λες και όποιος διαγράφεται θα ξαναμπεί αργότερα...Πάει για άλλη σταδιοδρομία, σιγά μην ξαναγυρίσει, άσε που στο μεταξύ θα έχει προοδεύσει αλλού, να κάνει πισωγύρισμα? Μήπως εσύ πιστεύεις ότι στο μέλλον θα καλυτερεύσει ο κλάδος? Ξέχασε το

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα αν δε γραφτεις δεν εχεις αδεια ασκησης επαγγελματος, αρα τι δουλεια να βρεις ετσι? 500 ευρω σε εταιρια? το τεε δε βοηθαει καπως στο να κανεις ενα στοιχειωδες ξεκινημα? σορυ για τις αποριες ικαρε αλλα δεν εχω ιδεα μολις αποφοιτησα

Link to comment
Share on other sites

Και δουλειά να έχεις εξασφαλίσει ποιος εγγυάται ότι θα υφίσταται μετά απο ένα χρόνο ενώ αυτό θα σε ακολουθεί..δύσκολη απόφαση

Link to comment
Share on other sites

Έχει χαλαρώσει ο κανόνας που λέει ότι όποιος διαγράφεται αποκλείεται να ξαναγραφτεί.

Μου το είπε ο αρμόδιος υπάλληλος του ΤΕΕ-ΤΚΜ.

Αν θέλεις να γραφτείς στο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ σιγά μη σε εμποδίσουν.

Link to comment
Share on other sites

Το να γραφτεις στο τεε ειναι το μονο ευκολο, απλα θεμα χρονου (αν θυμαμαι καλα γινονται 3 φορες τον χρονο οι εξετασεις). Βρες την δουλεια και αν θελουν να εχεις αδεια επαγγελματος το πολυ σε 3 μηνες θα την κρατας στα χερια σου....

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα αν δε γραφτεις δεν εχεις αδεια ασκησης επαγγελματος, αρα τι δουλεια να βρεις ετσι? 500 ευρω σε εταιρια? το τεε δε βοηθαει καπως στο να κανεις ενα στοιχειωδες ξεκινημα? σορυ για τις αποριες ικαρε αλλα δεν εχω ιδεα μολις αποφοιτησα

Μπορεις να βρεις δουλεια μηχανικου και στα χαρτια να εισαι κατι αλλο, πχ "υπαλληλος γραφειου" , θα κανεις μελετες και θα τις υπογραφει αλλος. Το ΤΕΕ οχι, ουσταστικα δε βοηθαει. Τι δεν καταλαβαίνεις? Αν δεν σε περιμενει στρωμενη δουλεια ΜΗΝ γραφτεις, θελεις να πληρωνεις χωρις να εχεις εισόδημα?

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα αν δε γραφτεις δεν εχεις αδεια ασκησης επαγγελματος, αρα τι δουλεια να βρεις ετσι? 500 ευρω σε εταιρια? το τεε δε βοηθαει καπως στο να κανεις ενα στοιχειωδες ξεκινημα? σορυ για τις αποριες ικαρε αλλα δεν εχω ιδεα μολις αποφοιτησα

Γιατι 500€ παιρνουν όσοι δεν ειναι μηχανικοι η νομιζεις οτι οι μηχανικοι παιρνουν περισσότερα; Εδω ξερω ανέργους που πληρώνουν η μαλλον καλούνται να πληρώνουν 4Κ ειςφορες το χρόνο..

Στην ερώτηση σου επανεγγραφές γίνονται. Σιγά μην αρνηθεί το ΤΕΕ και το ΤΣΜΕΔΕ το παραδάκι, λογικη θελει αμάν κανουν για εγγραφές οσο οσο. Άλλωστε και σε ερώτηση μου στο ΤΕΕ μου ειπαν οτι γινεται με ενα χαμόγελο μεχρι τα αυτιά

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος, αν διαγραφείς από το ΤΣΜΕΔΕ δεν μπορείς ποτέ να επανεγγραφείς, πράγμα που σημαίνει δεν μπορείς να δουλέψεις ξανά σαν μηχανικός.

Φαγούρα στη βουβωνική χώρα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.