Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τεχνική έκθεση αποτίμησης αξίας ακινήτου για δίκη διανομής


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Μου έχει ζητηθεί η συνδρομή από δικηγόρο πελάτη μου για σύνταξη τεχνικής έκθεσης αποτίμησης αξίας δύο ακινήτων, εκ ων οποίων το ένα είναι στην Αθήνα και το άλλο στην επαρχία (στο δεύτερο δεν υπάρχει σύσταση ιδιοκτησίας), προκειμένου να χρησιμοποιηθεί για υπόθεση διανομής στο αρμόδιο δικαστήριο.

 

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί επαγγελματικά με το συγκεκριμένο θέμα στο παρελθόν θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής :

 

1. Πρέπει απαραίτητα να είμαι εγγεγραμμένος στο μητρώο εκτιμητών του ΥΠ.ΟΙΚ για αυτή τη δουλειά ? Διότι ο δικηγόρος κατόπιν σχετικής κουβέντας που είχαμε μου είπε ότι δεν είναι απαραίτητο.

 

2. Υπάρχει κάποιο έντυπο εκτίμησης ή πρότυπη τεχνική έκθεση που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω ώστε να ξεκινήσω από κάπου και να μελετήσω το τρόπο προσδιορισμού της τρέχουσας αξίας ?

 

3. Χρειάζεται να ανατρέξω και σε λίστες αντικειμενικών αξιών για την εκτίμηση ?

 

Καλή Χρονιά με Υγεία να έχουμε.

 

Ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων για τη βοήθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

1) Όχι δεν χρειάζεται

2) Νομίζω ότι κάτι υπάρχει και στα downloads του φόρουμ.

3) Γενικά είναι επιθυμητός ο προσδιορισμός της αντικειμενικής αξίας.

Link to comment
Share on other sites

1.      Όχι

2.      Δεν είναι θέμα εντύπου αλλά μεθοδολογίες εκτιμήσεων που θα χρειαστείς. (δες κι εδώ)

3.      Συμπληρωματικά  μονο.

 

Γενικά θέλει μια ιδιαίτερη προσοχή και φροντίδα αν δεν το έχεις ξανακάνει για να μη ζημιωθεί άθελα σου ο πελάτης σου.

 

 

(τετ, μαζί γράφαμε) :mrgreen:

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι. :)

 

Πάντως ότι χρειαστεί ο συνάδελφος, εδώ είμαστε να βοηθήσουμε. Εξάλλου υπάρχουν αρκετοί έμπειροι εκτιμητές στο φόρουμ, και πάντα βοηθούν τους νέους συναδέλφους.

Link to comment
Share on other sites

1.      Όχι

2.      Δεν είναι θέμα εντύπου αλλά μεθοδολογίες εκτιμήσεων που θα χρειαστείς. (δες κι εδώ)

3.      Συμπληρωματικά  μονο.

 

Γενικά θέλει μια ιδιαίτερη προσοχή και φροντίδα αν δεν το έχεις ξανακάνει για να μη ζημιωθεί άθελα σου ο πελάτης σου.

 

 

(τετ, μαζί γράφαμε) :mrgreen:

 

Πράγματι. :)

 

Πάντως ότι χρειαστεί ο συνάδελφος, εδώ είμαστε να βοηθήσουμε. Εξάλλου υπάρχουν αρκετοί έμπειροι εκτιμητές στο φόρουμ, και πάντα βοηθούν τους νέους συναδέλφους.

 

Αγαπητοί συνάδελφοι ευχαριστώ πραγματικά για το ενδιαφέρον σας και τις άμεσες απαντήσεις σας. Τα έχω τα χρονάκια μου - :) απλά δε κάνω ελεύθερο επάγγελμα γενικότερα, αποσπασματικά ναι, ειδικά όμως τα τελευταία χρόνια με τη μεγάλη κρίση στο κλάδο και εξαιτίας διαφόρων άλλων θεμάτων που προέκυψαν έχω αποστασιοποιηθεί. Θέλω όμως να βοηθήσω από μεγάλη υποχρέωση.

 

Υπάρχουν κάποιες συγκεκριμένες παγίδες που πρέπει να προσέξω ή κάποια εγκεκριμένη μεθοδολογία αποτίμησης ώστε να μην υπάρχουν σημαντικές   αποκλίσεις ? 

 

Τι υλικό χρειάζεται να συγκεντρωθεί για τη καλύτερη δυνατή εκτίμηση της αξίας των ακινήτων ?

 

Εννοείται ότι θέλω να λειτουργήσω προς όφελος του πελάτη μου αλλά όχι παραπειστικά.

 

Και πάλι θερμά ευχαριστώ για τη βοήθεια σας.

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι ευχαριστώ πραγματικά για το ενδιαφέρον σας και τις άμεσες απαντήσεις σας. Τα έχω τα χρονάκια μου - :) απλά δε κάνω ελεύθερο επάγγελμα γενικότερα, αποσπασματικά ναι, ειδικά όμως τα τελευταία χρόνια με τη μεγάλη κρίση στο κλάδο και εξαιτίας διαφόρων άλλων θεμάτων που προέκυψαν έχω αποστασιοποιηθεί. Θέλω όμως να βοηθήσω από μεγάλη υποχρέωση.

 

Υπάχουν κάποιες συγκεκριμένες παγίδες που πρέπει να προσέξω ή κάποια εγκεκριμένη μεθοδολογία αποτίμησης ώστε να μην υπάρχουν σημαντικές   αποκλίσεις ? 

 

Τι υλικό χρειάζεται να συγκεντρωθεί για τη καλύτερη δυνατή εκτίμηση της αξίας των ακινήτων ? 

 

Εννοείται ότι θέλω να λειτουργήσω προς όφελος του πελάτη μου αλλά όχι παραπειστικά.

 

Και πάλι θερμά ευχαριστώ για τη βοήθεια σας.

Αν και δεν έχω μεγάλη εμπειρία σε εκτιμήσεις, πιστεύω πως

- Καλό είναι (μιας και η αγορά είναι άνω κάτω) να χρησιμοποιήσεις αντικειμενικές αξίες (θα σε βοηθήσει Συμβφ/ος) ή (όπου δεν υπάρχουν) τις τιμές της ΔΟΥ

- Θα πρέπει να είσαι, κατά το δυνατόν, αντικειμενικός, διότι ενδέχεται να κληθείς ως μάρτυρας στο δικαστήριο

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε,

δεδομένου οτι μιλάς για δικαστική διανομή, θα είχα να σου επισημάνω (2) θέματα :

(α) ως προς το τεχνικό κομμάτι κατά πόσον η εν λόγω διανομή  είναι εφικτή (σύμφωνα με πολεοδομικούς κανόνες κ.α) και 

(β) κατά πόσο θίγονται οι εν λόγω συγκύριοι των ακινήτων από τη διανομή εάν αυτή υλοποιηθεί. Δηλαδή κατά πόσον η αξία που θα παραλάβει κατά το ποσοστό συγκυριότητάς του έκαστος των συγκυριών στη διανομή, υπολείπεται ή όχι της αξίας που θα ελάμβανε (πάλι κατά το ποσοστό του) εάν το ακίνητο παρέμεινε ενιαίο.

Πρέπει να ισχύουν σωρευτικά και τα δύο προαναφερθέντα (δηλαδή να είναι η διανομή εφικτή και να μην θίγονται οι συγκύριοι) για να επιτευχθεί η δικαστική διανομή, ειδάλλως το ακίνητο πλειστηριάζεται και έκαστος των συγκυρίων λαμβάνει το ποσοστό που του αναλογεί.

Εξυπακούεται πως δουλεύεις με αντικειμενικές αξίες ( ο δικηγόρος θα σε παραπέμψει στην κατάλληλη νομοθεσία-νομολογία)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε vagelis-lam ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινήσεις σου. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ασχοληθεί στο παρελθόν με το συγκεκριμένο αντικείμενο και προσπαθώ να προσανατολιστώ ώστε να βρώ ενα μπούσουλα για το πως θα δουλέψω. Περισσότερο με απασχολεί το ακίνητο που δεν έχει σύσταση. Λεπτομέρειες για το είδος της διανομής που εκδικάζεται δε γνωρίζω.Απο μένα ζητήθηκε τεχνική έκθεση αποτίμησης και μένω σε αυτό χωρίς να εμπλακώ σε νομικές λεπτομέρειες που φαντάζομαι θα μου εξηγήσει στη πορεία ο δικηγόρος.Θέλω να πω ότι το συμπέρασμα του τι συμφέρει και ποιον δεν νομίζω ότι είμαι σε θέση να το υπαινιχθώ έστω και έμμεσα διότι είναι νωρίς. Προδικαστικά πάντως όντως έχουν τεθεί τα ερωτήματα που έθεσες από το δικαστήριο. Για τα ακίνητα που έχουν σύσταση (είναι 2 τελικά) πιθανολογώ ότι ο διαμερισμός σε 5 συνδικαιούχους με βαθμό συγγένειας μεταξύ τους, είναι μη εφικτός. Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο πρότυπο τεχνικής έκθεσης ειδικά για περιπτώσεις διανομών ?

Ευχαριστώ θερμά και πάλι συνάδελφοι.

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τυποποιημένη τεχν. έκθεση

Η πορεία είναι η εξής:

1. Εiσαγωγή :  Περιγράφεις την κατάσταση (ακίνητο, ποσοστά δικαιούχων κλπ)

2. Εκτίμηση αξίας ακινήτου, με αναφορά στον τρόπο υπολογισμού

3. Προτάσεις διανομής, όπου θα αναλύεις τα υπέρ και τα κατά της κάθε μιας, και αιτιολόγηση της (κατά την άποψή σου) προσφορότερης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.