Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αερισμός χώρου εγκατάστασης λέβητα


vicky12

Recommended Posts

Δεν μου έχει τύχει να βάλω επίτοιχο σε υπνοδωμάτιο. Σε άλλους χώρους όμως, για συσκευή τύπου C, δεν χρειάστηκε το γνωστό μόνιμο άνοιγμα τουλάχιστον 150cm2, που απαιτείται σε συσκευές τύπου Β. Ούτε κι έγω έχω δει κάπου στον κανονισμό διάκριση χώρων σύμφωνα με την χρήση και δεν ξέρω μήπως η απαίτηση για άνοιγμα σε υπνοδωμάτια είναι κάποια "ιδιοτροπία" κάποιας τοπικής ΕΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η αλήθεια είναι ότι μου έχει κολλήσει και το λέω γιατί μου το είχαν ζητήσει σε μελέτη ΕΝΟ, η οποία όμως πράγματι ήταν με τον παλιό κανονισμό.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπόν παιδιά σήμερα είχα κατέβει στην ΕΠΑ και εντελώς τυχαία έφερε η κουβέντα την εγκατάσταση συσκευής σε μονοχωρο σπίτι (Studio). Απαγορεύεται η εγκατάσταση οποιασδήποτε συσκευής. Πατάνε στο ότι κάπου ο κανονισμός αναφέρει πως απαγορεύεται στα υπνοδωμάτια οποιαδήποτε συσκευή αερίου. Ρώτησα που το λέει ο κανονισμός αλλά δεν υπήρχε χρόνος για να το βρούμε.

 

Στο άτομο που μου το είπε έχω 100% εμπιστοσύνη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πράγματι βρε παιδιά, θα έβαζε κάποιος από εσάς στο δωμάτιο του, λέβητα αερίου, και ας το επέτρεπε ο κανονισμός;

Εγώ πάντως όχι!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μια λύση είναι τοποθέτηση μέσα στη κουζίνα του λέβητα αερίου μέσα σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο (και για λόγους αισθητικής) και αναμονή ταυτόχρονα για μελλοντική χρήση κουζίνας αερίου

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Λοιπόν παιδιά σήμερα είχα κατέβει στην ΕΠΑ και εντελώς τυχαία έφερε η κουβέντα την εγκατάσταση συσκευής σε μονοχωρο σπίτι (Studio). Απαγορεύεται η εγκατάσταση οποιασδήποτε συσκευής. Πατάνε στο ότι κάπου ο κανονισμός αναφέρει πως απαγορεύεται στα υπνοδωμάτια οποιαδήποτε συσκευή αερίου. Ρώτησα που το λέει ο κανονισμός αλλά δεν υπήρχε χρόνος για να το βρούμε.

 

Στο άτομο που μου το είπε έχω 100% εμπιστοσύνη.

Και εγώ δεν θα ήθελα λέβητα σε υπνοδωμάτιο, αλλα δεν το εχω δει πουθενά στον κανονισμό. Κατι τέτοιο έλεγε και η ΕΠΑ παλια για τα υπνοδωμάτια παντως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.