Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υγρασία - μούχλα


marsal

Recommended Posts

Χαιρετώ.

Τον τελευταιο καιρό έχω καποια προβληματα υγρασιας και μούχλας στο σπίτι. Αρχικα να πω πως προκειται για ένα σπιτι του 1970, το οποιο έχει προσφατα ανακαινισθεί, δηλαδή έχει γίνει εξωτερική μονωση (κέλυφος), μονωση ταρατσας και εχουν τοποθετηθει καινουρια θερμοδιακοπτόμενα κουφωματα. Εν ολιγοις, εχει γινει ριζικη ανακαινιση τοσο εσωτερικά όσο και εξωτερικά! Ωστόσο, όπως θα δειτε και στις φωτογραφίες, στη μπαλκονοπορτα του υπνοδωματιου παρουσιαζεται εντονη υγρασια και διπλα απο την πόρτα της κουζίνας υπάρχει υγρασία και μουχλα. Κατι τετοιο δεν μπορω να το καταλαβω, αφενός γιατι εμφανιζεται μονο σε δυο πορτες και όχι αλλού και αφετέρου γιατι εχει γινει και μονωση και εχουν μπει καινουρια κουφωματα. Προφανώς και όφέιλεται στην μεγαλη διαφορά θερμοκρασίας (εξω 2 C και μέσα 18 C), αλλά είναι λογικό; Τι έχει γίνει λάθος; Μηπως θα μπορουσε καποιος να μου πει, τί φταίει και τί μπορώ να κάνω;

 

Ευχαριστω

post-110271-0-13163300-1486030599_thumb.jpg

post-110271-0-02142400-1486030605_thumb.jpg

post-110271-0-36869300-1486030612_thumb.jpg

post-110271-0-38016500-1486030620_thumb.jpg

post-110271-0-29628500-1486030627_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο αερισμός δεν έχει σχέση!!!!!!!!!!! Φταίει η εξωτερική θερμομόνωση και τα θερμοδιακοπτόμενα κουφωματα. Διαβάζεις το

 

9 Σενάρια, 4 Πρότυπα ΕΝ και βασικά στοιχεία που πρέπει να γνωρίζουμε πριν εφαρμόσουμε το "εξοικονομώ κατ' οίκον", ... για να μην το φάει τελικά η μαρμάγκα!

 

https://e-archimedes.gr/component/k2/item/6555-

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Υπήρχε δηλαδή παραμένουσα υγρασία στο εξωτερικό κυρίως επίχρισμα της τοιχοποιίας και με το κέλυφος που εφαρμόστηκε εξωτερικά, η υγρασία, με μορφή υδρατμών, άρχισε να διαχέεται προς το εσωτερικό, αυξάνοντας την απόλυτη και σχετική υγρασία του χώρου. Τα πολύ στέγανα νέα κουφώματα βοήθησαν στο να διατηρηθεί η υγρασία στον αέρα σε υψηλά επίπεδα. Αυτό είχε σαν τελικό αποτέλεσμα το φαινόμενο της συμπύκνωσης των υδρατμών στις πιο ψυχρές επιφάνειες του χώρου.

 

Τι ποσοστό σχέτικης υγρασίας μέσα στο χώρο υπολογίζεις; >80%;;

 

Αν είχε εφαρμοστεί κέλυφος με μονωτικό υλικό με χαμηλότερο μ, μήπως θα είχε αποφευχθεί το πρόβλημα;;

 

Αν είχε εφαρμοστεί μεν το κέλυφος, αλλά πρώτα είχε καθαιρεθεί το εξωτερικό επίχρισμα θα είχε αποφευχθεί το πρόβλημα;

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Άλλου κλάδου είμαι, αλλά για να βοηθήσεις λίγο και να πάρεις καλύτερες απαντήσεις..

Σε πια περιοχή είσαι; Είναι παραθαλάσσια;

Link to comment
Share on other sites

Άλλου κλάδου είμαι, αλλά για να βοηθήσεις λίγο και να πάρεις καλύτερες απαντήσεις..

Σε πια περιοχή είσαι; Είναι παραθαλάσσια;

 

τι πιστεύεις ότι αλλάζει κοντά στην θάλασσα? 

 

Το πρόβλημα είναι οτι το σπίτι αυτό είχε πάντα συσσωρευμένη υγρασία στους τοίχους. Απλά πριν την επέμβαση δεν είχε πιθανότητα να φτάσει στο σημείο δρόσου. Παίζουμε με το λινκ 

 

http://www.dpcalc.org/

 

τώρα αυτό που λέμε θερμοκρασία στην σελίδα είναι η θερμοκρασία επιφανείας. Αυτό είναι η πρώτη δημοτικού στο θέμα. Απο εκεί και πέρα αυτό που έγινε είναι οτι υγροποιεί και σε εσωτερικό επίπεδο. Είμαι σίγουρος ότι όλες οι στρώσεις είναι μούσκεμα. 

 

Ο φίλος μας είναι ένα απο τα θύματα της άγνοιας των μηχανικών και των εμπόρων. Να κάνει μήνυση στο ΥΠΕΚΑ, στον μηχανικό και στην τεχνική εταιρία.  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ξαναρωτω:

 

Αν είχε εφαρμοστεί κέλυφος με μονωτικό υλικό με χαμηλότερο μ, μήπως θα είχε αποφευχθεί το πρόβλημα;;

 

Αν είχε εφαρμοστεί μεν το κέλυφος, αλλά πρώτα είχε καθαιρεθεί το εξωτερικό επίχρισμα θα είχε αποφευχθεί το πρόβλημα;

 

Εγώ θα επέλεγα την καθαίρεση του εξωτερικού επιχρισματος πριν την εφαρμογή του κελύφους.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Ξαναρωτω:

 

Αν είχε εφαρμοστεί κέλυφος με μονωτικό υλικό με χαμηλότερο μ, μήπως θα είχε αποφευχθεί το πρόβλημα;;

 

Αν είχε εφαρμοστεί μεν το κέλυφος, αλλά πρώτα είχε καθαιρεθεί το εξωτερικό επίχρισμα θα είχε αποφευχθεί το πρόβλημα;

 

Εγώ θα επέλεγα την καθαίρεση του εξωτερικού επιχρισματος πριν την εφαρμογή του κελύφους.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

 

χρειάζονται μετρήσεις και μελέτη ... δεν απαντιέται και δεν λύνεται τόσο εύκολα. Πιθανότατα να έπρεπε να καθαιρεθούν εκατέρωθεν τα επιχρίσματα, να αλλάξει τελείως το σύστημα θερμομόνωσης, να γίνει χρήση υλικών με δυνατότητα μεγάλης διαπνοής και χωρίς συγκράτηση υγρασίας, κλπ. Μετρήσεις για να διαπιστωθεί το πρόβλημα, μελέτη για να λυθεί το πρόβλημα, επιλογή υλικών και δράσεων, κλπ. Δεν είναι κάτι εύκολο.  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.