Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πισίνες με compact μηχανοστάσιο


Recommended Posts

<<Η *** μετά από μεγάλη έρευνα στο χώρο της Fiberglass πισίνας, επέλεξε να εισάγει το συγκεκριμένο τύπο για τους εξής λόγους.

 

Ο χρόνος εγκατάστασης είναι μόνο 4 ημέρες.

Η ιδιαίτερη (χωρίς μπετόν) κατασκευή της δεν απαιτεί άδεια!

Το τελείωμα της που γίνεται από επικάλυψη «gelcoat» δεν χρειάζεται ποτέ βάψιμο και διευκολύνει τον καθαρισμό της πισίνας χωρίς να απαιτεί πολλά χημικά!

Η επικάλυψη «gelcoat» που περιέχει φίλτρο UV την κάνει πιο ανθεκτική στην ηλιακή ακτινοβολία!

Το θαλασσινό νερό είναι απόλυτα συμβατό με αυτού του τύπου πισίνες.>>

 

Ξεθαβω αυτο το θεμα και το επιλεγω κυριως για το οτι ενω εδω αναφερεται οτι απαιτειται αδεια, στο ως ανω αποσπασμα απο εταιρια που δουλευει στο χωρο αναφερει οτι δεν απαιτει αδεια!!!

 

Ενας καλος φιλος απο το στρατο με πηρε χτες τηλ. και μου ειπε οτι απο καποια εταιρια του ειπαν οτι οντως δεν χρειαζεται αδεια.. Χωρις να γνωριζω του ειπα οτι θα το δω και googlαροντας βρηκα καποιες εταιριες που ισχυριαζονται οτι δεν χρειαζεται αδεια..

 

Σε αλλο θεμα ωστοσο

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=8859

αναφερθηκε και σωστα κατα τη γνωμη μου οτι χρειαζεται και μαλιστα αιτιολογημενα:

 

Δες άρθρο 22 ΓΟΚ παρ.1 και 3 σε συνδυασμό με το άρθρο 1 (ορισμοί) τον νο 18 (κατασκευή)

 

Ωστοσο για να μην προτρεχω θα ηθελα τη γνωμη σας ή την εμπειρια σας..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για την πισίνα χρειάζεται άδεια από την πολεοδομία για την κατασκευή της και στην συνέχεια με 17! μόλις δικαιολογητικά παίρνεις και την άδεια λειτουργίας.

http://www.heraklion.gr/business/licences/pool-permit.html

 

Στην νομοθεσία ονομάζεται "Κολυμβητική δεξαμενή" και όχι πισίνα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

προς sdim: το link με τα 17 δικαιολογητικά αφορά μόνο επαγγελματικές πισίνες (εστιατόρια, ξενοδοχεία, νοικιαζόμενα κλπ). Στις ιδιωτικές πισίνες τα πράγματα είναι πιο απλά.

 

Όσον αφορά τα compact, τα έχω δουλέψει αρκετά και είναι πολλές εταιρίες στο χώρο που κάνουν τέτοιες εγκαταστάσεις. Δεν έχω ακούσει για προβλήματα στην αδειοδότηση.

Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι πιο απλά.

Χρειάζεται οπωσδήποτε οικοδομική άδεια η οποία περιλαμβάνει και στατική/αντιστεισμ. μελέτη και Η/Μ.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Το compact μηχανοστάσιο σημαίνει οτι είναι εξωτερικό όπως της παρακάτω φωτογραφίας

ή χωνευτό στο εσωτερικό του εδάφους;

 

Επιπλέον το βάθος της πισίνας μπορεί να είναι για παράδειγμα (εκσκαφή - 0.80 m από την τελική στάθμη εδάφους) και (0.80 m υπερύψωση από την τελική στάθμη εδάφους) δηλαδή 1.60 m ; Κάποιος που έχει εκδόσει άδεια μικρής κλίμακας στην πολεοδομία

ας μας διαφωτίσει τι περιορισμοί τέθηκαν κατά τον έλεγχο των απαιτούμενων σχεδίων τομών προδιαγραφών κ.α.

post-32811-0-88843800-1481878839_thumb.jpg

Edited by Skeptikos
Link to comment
Share on other sites

Εχω πέσει σε περίπτωση που για μικρή κλίμακα ζητάει το compact να εφάπτεται της πισίνας , περίπου σαν την φωτογραφία σου , και εχω πέσει και σε περίπτωση που ειναι οκ και με  compact μονάδες σε απόσταση μέσα σε φρεάτιο (οπως ειναι και τα περισσότερα άλλωστε).Εξαρτάται από τον  υπάλληλο.Στην πρώτη περίπτωση ζήτησε κανονική άδεια  κλπ επειδή το compact ηταν δυο μετρα μακριά απο την πισίνα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.