Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα οικοδομή και έλεγχοι από Ελεγκτή Δόμησης και Ενεργειακό Επιθεωρητή


nascar1

Recommended Posts

Όχι, δεν οφείλει κάτι τέτοιο όμως κατά την επιθεώρηση θα εξεταστεί με τις διατάξεις και την έκδοση λογισμικού που ισχύουν τον χρόνο της επιθεώρησης

Οι δε τοπικοί ηλεκ. Θερμαντήρες θα έπρεπε και στον ελληνικό κανονισμό να αντιμετωπίχονται ως κατηγ. Αυτομ. Δ. Και εντέλει όλο το κτήριο ή η κτηριακή μονάδα. Αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία. Τέλος πάντων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ωχ Πάνο μου έδωσες έρεισμα να σκεφτώ (γιατι ποτε δεν έχω κάνει μετα του 2010 ΠΕΑ με ΚΕΝΑΚ), νομίζω ότι το ΠΕΑ βγαίνει με την έκδοση λογισμικού που είχε γίνει η μελέτη ή όχι? Ωστε να συμφωνει και η κατασκευη με τα αποτελέσματα και αυτα που είχαν προβλεφθει στη μελέτη?

 

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, με την εκάστοτη έκδοση που χρησινοποιεί και το buildibgcert για όλες τις ενεργ. επιθεωρήσεις

 

Στάλθηκε από το GT-I8260 μου

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ένα κτίριο που ήταν στην μελέτη Β υπάρχει περίπτωση να μην βγει πλέον Β με νεότερη έκδοση του buildingcert; Συνεπώς ακόμα και να βγει αυθαίρετο; Κάπως χοντρό μου ακούγεται..

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Η προσωπική μου άποψη στο αρχικό θέμα (και αυτό που έχω κάνει σε ακριβώς ίδια δικιά μου περίπτωση) είναι ότι αλλάζει το σύστημα θέρμανσης και ψύξης της κατοικίας άρα προχωράς σε Ενημέρωση της Αδείας ως προς τη Μελέτη Θέρμανσης - Ψύξης - ΚΕΝΑΚ. (Προσοχή γιατί μιλάς για splitακia και ίσως χρειαστούν ενημέρωση και η Αρχιτεκτονική Μελέτη αναλόγως τη θέση που θα τοποθετήσεις τις εξωτερικές μονάδες).

 

Το αν θα αφήσεις κάποιες σωλήνες για αναμονές ή τοποθετήσεις fan-coils χωρίς να είναι συνδεδεμένα κάπου, δεν αφορά κανέναν. 

 

Για μένα το μέγα ζήτημα στη περίπτωση σου είναι πως θα εκπονήσεις την καινούργια μελέτη ΚΕΝΑΚ για να ενημερώσεις την Οικοδομική Άδεια, έχοντας κατασκευάσει μέχρι σήμερα με την παλιά και συνεχίζοντας από εδώ και πέρα με τη καινούργια. Δεν ξέρω με ποια έκδοση ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ θα τρέξεις τους υπολογισμούς στην ΜΕΑ. Θα πρέπει να τσεκάρεις οπότε και σε ποιες περιπτώσεις εφαρμόζεται ο νέος ΚΕΝΑΚ (δυστυχώς δεν έχω προλάβει να τον διαβάσω για να σε βοηθήσω). 

 

Αυτά. Ελπίζω να σε βοήθησα. 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή TomA αν κάνω ενημέρωση και νέα ΜΕΑ θα πρέπει να πληρεί τις προδιαγραφές του νέου ΚΕΝΑΚ και των νέων χαμηλότερων ορίων;;

Link to comment
Share on other sites

Μηπως υπερβαλλουμε λιγο;;

 

Την έχω πατήσει. Δεν είμαι βιτσιόζος. Στον νομό Χαλκιδικής. Κυκλοφορούν περίεργοι ελεγκτές δόμησης ....

 

 

Δηλαδή TomA αν κάνω ενημέρωση και νέα ΜΕΑ θα πρέπει να πληρεί τις προδιαγραφές του νέου ΚΕΝΑΚ και των νέων χαμηλότερων ορίων;;

 

Θα πρέπει να τσεκάρεις σε ποιες περιπτώσεις εφαρμόζεται ο νέος ΚΕΝΑΚ (που αυτή τη στιγμή δεν ισχύει :mrgreen: ).  Σε μια συνεννόηση και με την πολεοδομία (λίγο απίθανο να είναι ενημερωμένοι) ίσως να βγάλεις μια άκρη. 

 

Εκμεταλλεύσου την προσωρινή αναστολή του νέου ΚΕΝΑΚ και κάνε ενημέρωση μπαμ μπαμ. Μέσα σε 2-3 μέρες. Λογικά μέχρι να διορθωθούν τα ορθογραφικά λάθη και εκδοθεί πάλι σε ΦΕΚ θέλει 1-2 βδομάδες. GO!    :smile:

Link to comment
Share on other sites

 

 

Την έχω πατήσει. Δεν είμαι βιτσιόζος. Στον νομό Χαλκιδικής. Κυκλοφορούν περίεργοι ελεγκτές δόμησης ....

 

 

 

Θα πρέπει να τσεκάρεις σε ποιες περιπτώσεις εφαρμόζεται ο νέος ΚΕΝΑΚ (που αυτή τη στιγμή δεν ισχύει :mrgreen: ). Σε μια συνεννόηση και με την πολεοδομία (λίγο απίθανο να είναι ενημερωμένοι) ίσως να βγάλεις μια άκρη.

 

Εκμεταλλεύσου την προσωρινή αναστολή του νέου ΚΕΝΑΚ και κάνε ενημέρωση μπαμ μπαμ. Μέσα σε 2-3 μέρες. Λογικά μέχρι να διορθωθούν τα ορθογραφικά λάθη και εκδοθεί πάλι σε ΦΕΚ θέλει 1-2 βδομάδες. GO! :smile:

Ευχαριστώ για τις συμβουλές αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα τι θέλω οπότε δεν μπορεί να γίνει άμεσα.. Άλλωστε και αυτή θα έχει κάποιο κόστος..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.