Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάθεση αμοιβών στην ΕΤΕ, προμήθεια κ.α


Recommended Posts

δεν τα έβαζαν στον λογαριασμό μου-περίπου 700.000 (1992 περιπου).επιστρέφανε από

την Αθήνα όι καταθέσεις καί τις έβαζαν στο αρχείο.απο ηλιθιότητα του υπαλληλου.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

καλησπέρα! είμαι νέο μέλος και ταυτόχρονα δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με ιδιωτικά έργα. Ήθελα να ρωτήσω τι λογαριασμό πρέπει να ανοίξω στην Εθνική τράπεζα? Ανοίγω κανονικά λογαριασμό στο όνομα μου, όψεος? Πρέπει να τους πω ότι τον θέλω για κατάθεση αμοιβών μηχανικών? Μου χρειάζεται γιατί ανέλαβα για λογαριασμό ενός φίλου μου ένα ιδιωτικό έργο και δεν ξέρω τι διαδικασίες να ακολουθήσω. Ζητώ τη βοήθεια από τους πιο έμπειρους!!

Link to comment
Share on other sites

θα πας σε μια εθνικη (συνηθως σου ζητανε να πας στο καταστημα που ειναι η εδρα σου αλλα εγω πχ το απεφυγα) και θα σου πουνε ποια δικαιολογητικα χρειαζονται για να ανοιξεις "λογαριασμο μηχανικου" (ετσι πες τους εσυ)

 

θελουνε σιγουρα εναρξη επαγγελματος, στοιχεια ταυτοτητας, ισως 1-2 χαρτια ακομη που δεν θυμαμαι.

 

και καλα ξεμπερδεματα με το υπεροχο user-friendly προγραμμα αμοιβων του ΤΕΕ το οποιο πρεπει να κατσεις να μαθεις.

Link to comment
Share on other sites

Και σε καμία περίπτωση μην δεχτείς να κάνεις την αρχική κατάθεση 750 ευρώ που πιθανότατα θα σου ζητήσουν. Αυτό ισχύει μόνο για επιχειρηματίες και εταιρείες, πλην Μηχανικών οι οποίοι είναι αναγκασμένοι από το νόμο να διατηρούν όψεως και μάλιστα μόνο στην ΕΤΕ αλλά επιμένουν να το "παραβλέπουν" ορισμένα καταστήματα της ΕΤΕ. Αν σου πουν κάτι τέτοιο πάρε ένα τηλέφωνο στο ΤΕΕ στο τμήμα Αμοιβών και θα επιλυθεί το θέμα.

 

Από προσωπική εμπειρία τα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

το ακουσα κι εγω αυτο προσφατα απο νεο μηχανικο στο γραφειο και εφριξα γιατι το παιδι τα πληρωσε, καλα κανεις φιλε και το αναφερεις για να μην την παταει κοσμος.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς το ακριβές νομοθέτημα βάσει του οποίου η ΕΤΕ είναι υποχρεωτική?

Είμαι σίγουρος ότι βασίζεται σε εντελώς παροχημένο νόμο. Σκεφτείτε ότι στις σημερινές συνθήκες η ΕΤΕ μπορεί να αλλάξει ιδιοκτήτη. Φαντάζεστε να κρατάνε (οι Τούρκοι φερειπείν) τις αμοιβές μας τζάμπα τρείς βδομάδες με ελληνικό νόμο? (είναι 14 εργάσιμες)

Link to comment
Share on other sites

Το είχα βρει παλιότερα και είναι όντως παλιός.

Απλά να επισημάνω πως δεν κρατάει 15 εργάσιμες ημέρες τα χρήματα αλλά 15 ημερολογιακές ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.