Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αξίζει πλέον συμμετοχή στο ΤΕΕ - ΤΣΜΕΔΕ


el99

Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα και καλώς σας βρηκα,

 

Είμαι μηχανικός (ΗΜΜΥ - ΕΜΠ) και γραμμένος εδώ και 4 χρόνια στα ταμεία ΤΕΕ - ΤΣΜΕΔΕ.

 

Δεν ασχολούμαι με τεχνικά έργα αν και εργάζομαι σε άλλα πεδία που δεν περιλαμβάνουν το αντικείμενο του ηλεκτρολόγου μηχανικού.

 

Μέχρι τώρα εργαζόμουν ως ελεύθερος επαγγελματίας (μπλοκάκι ..) αλλά από το νέο έτος θα εργαστώ ως μισθωτός.

 

Δεδομένου ότι άλλαξε η μορφή εργασίας μου αλλά ακόμα και με μπλοκάκι δεν ισχύει πλέον ο "μαγικός συντελεστής", το γεγονός ότι είμαι στο ΤΕΕ - ΤΣΜΕΔΕ είναι περισσότερο μειονέκτημα για μένα πλέον?

 

Π.χ. ο δυνητικός εργοδότης (ειδικά αν απασχοληθώ σαν μισθωτός) έχει να δαπανήσει περισσότερα για μένα σε σχέση με έναν εργαζόμενο που έχει καθαρά ΙΚΑ ή ΤΕΒΕ?

 

Υπάρχει δυνατότητα να απεμπλακώ από το ταμείο ???

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

 

─────────────────────────────────────────────────────

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας, μέσω της επεξεργασίας προσωπικών στοιχείων (πίνακας ελέγχου).

Chilon

Link to comment
Share on other sites

Για να απεμπλακείς χρειάζεται να χάσεις την άδεια επαγγέλματός σου.Βρες στα downloads τη διαδικασία διαγραφής από το ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δόθηκε η απάντηση από τον zavi. Το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν θα σε ξαναδεχτούν στο ΤΕΕ και στο ΤΣΜΕΔΕ αν αποφασίσεις κάποτε να ξαναγραφτείς, αλλά ότι χάνεις την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Δε γίνεται να ασκείς το επάγγελμα στην Ελλάδα χωρίς να είσαι εγγεγραμένος στο ΤΣΜΕΔΕ. Η λύση της διαγραφής έχει εφαρμογή μόνο για κάποιον που σκοπεύει να φύγει στο εξωτερικό για πάντα ή τέλος πάντων για πολλά χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

που το στηρίζεις αυτό συναδελφε?

οτι ειπαν οι αλλοι συναδελφοι, συν το οτι αυτες οι αλλαγες ΤΣΜΕΔΕ-ΙΚΑ-ΤΕΒΕ στο μελλον (συνταξιοδοτικα) δε θα σου βγουν σε καλο

Link to comment
Share on other sites

επίσης μπορεί και να συμφέρει τον εργοδότη σου να πληρώνει το τσμέδε, ίσως άλλα ταμία να έχουν πιο ακριβές εισφορές όσο και να φαίνεται περίεργο.

και σίγουρα το ίκα και το ο.α.ε.ε. είναι χειρότερα ταμία γενικά τόσο από συντάξεις όσο και ιατρικής κάλυψης.

αυτή την εντύπωση έχω από όσα έχω ακούσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.