Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Φυγοκεντρική αντλία σε δίκτυο ποτίσματος: ταχύτητα, παροχή πίεση νερού


katsoulinos312

Recommended Posts

Μετά από 4 μήνες, ακόμα αυτό παλεύεις?

ακουσα οτι πρεπει λεει να βαλω μικροτερο αγωγο γιατι το νερο δε θα εχει πιεση επειδη ειναι μεγαλος σε διαμετρο ο αγωγοσ!

Ποιος το είπε αυτό και με ποια ιδιότητα?

μα δεν πρεπει να εχω μεγαλο αγωγο για να ελαχιστοποιω τις απωλειες πιεσης?

Για άλλη μια φορά, ναι.

με το φ20 θα εχω χαμηλοτερη πιεση απο οτι με φ32 ετσι δεν ειναι?

Είπαμε, μικρή διάμετρος, μεγάλη πτώση πίεσης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εχει ψιλογεμισει ο τοπος με ειδικουσ φαινεται...τι να πω? η παραπληροφορηση στο μεγαλειο της! τεσπα. μπορεις να μου δωσεις ενα λινκ να κατεβασω τον πινακα απωλειων για ααγωγους τετοιου τυπου? (moody?) ευχαριστω και παλι!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε elthelym κάπως έτσι ξεκίνησε και η δικιά μου περιπέτεια με τα μηχανολογικά φόρουμ.

Είχα τις ίδιες απορίες. Εγώ ως υδραυλικός ήθελα να κατανοήσω τι συμβαίνει επιτέλους μέσα σε αυτούς του σωλήνες που φτιάχνουμε και πως συμπεριφέρεται το νερο κατά την ροή.

Και εγώ άκουγα δεξιά αριστερά την βλακεία του καθενός αλλά δεν πειθόμουν.

Είδα λοιπόν ότι στο φόρουμ οι μηχανικοί σε έχουν βάλει στην σωστή γραμμή.

Διαβάζοντας το τόπικ δεν σας κρύβω ότι στάθηκα στον μηχανολόγο CostasV.

Εξαιρετικές απαντήσεις και σε αυτό το τόπικ αλλά και σε άλλα….Μπράβο.

Πως μας έχεις ξεφύγει εσύ φίλε Costa από το γειτονικό δεν έχω καταλάβει….:)

Φίλε μου θα σου συστήσω ένα εργαλείο πρόγραμμα που με βοήθησε πολύ…Είναι το pipe flow wizard

Είναι αγγλικό νομίζω και πάρα πολύ απλό.

Καταλαβαίνω ότι αν δεν είσαι μηχανολόγος είναι κάπως δύσκολο να μπεις στην διαδικασία και να μάθεις για Reynold, Moοdy, τραχύτητες, κινηματικά υξόδες κλπ κλπ κλπ.

Από το σιτε τους μπορείς να κατεβάσεις ένα trial. Η αλήθεια είναι ότι με την κανονική έκδοση θα απαντήσεις σε λίγα λεπτά όλα σου τα ερωτήματα αλλά δυστυχώς θα πρέπει να το αγοράσεις.

Εγώ αν και λυπόμουν τα χρήματα και η γυναίκα μου γκρίνιαζε το πήρα και δεν το μετάνιωσα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

εχει ψιλογεμισει ο τοπος με ειδικουσ φαινεται...τι να πω? η παραπληροφορηση στο μεγαλειο της! τεσπα. μπορεις να μου δωσεις ενα λινκ να κατεβασω τον πινακα απωλειων για ααγωγους τετοιου τυπου? (moody?) ευχαριστω και παλι!

 

Το διάγραμμα Moody είναι ξεπερασμένο.

Στην σημερινή εποχή με την εξέλιξη των Η/Υ χρησιμοποιείται η εξίσωση των Colebrook-White. Αν πειραματιστείς θα δεις ότι δίνει ακριβώς τον ίδιο συντελεστή τριβής με αυτά τα περίφημα διαγράμματα.

Προσοχή όμως στον ορισμό του συντελεστή τριβής. Άλλοι τον δίνουν ως "λ=64/Re" και άλλοι ως συντελεστή Fanning "f=16/Re".

Η εξίσωση των Colebrook-White είναι πεπλεγμένη. Για μεγαλύτερη ευκολία στους υπολογισμούς δικτύων μπορείς να χρησιμοποιείς την μη πεπλεγμένη εξίσωση του Chen.

Link to comment
Share on other sites

Οι παραπάνω εξισώσεις εννοείται ότι είναι για την μεταβατική και την τυρβώδη περιοχή (Reynolds > 2100).

Αναλόγως με την μορφή που θα τις βρεις στην βιβλιογραφία ίσως να δίνουν τετραπλάσια τιμή του συντελεστή τριβής από το διάγραμμα Moody. Δηλαδή λ=4f για όλα τα είδη ροής!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.