Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Φυγοκεντρική αντλία σε δίκτυο ποτίσματος: ταχύτητα, παροχή πίεση νερού


katsoulinos312

Recommended Posts

σας ευχαριστω ολουσ για τις πληροφοριες σας...νομιζω τωρα το εχω...

 

εχω λοιπον μια αντλια φυγοκεντρη. η αντλια εχει μεγιστο μανομετρικο 50 μετρα και μεγιστη παροχη 5 κυβικα. κοιταζω το διαγραμμα παροχης - μανομετρικου. οκ. τωρα θελω να υπολογισω τις απωλειες σε πιεση στα 100 μετρα αγωγου ΡΕ φ32 για να μπορεσω να υπολογισω την πιεση και παροχη που θα εχω μετα απο 100 μετρα με βαση το διαγραμμα της αντλιας.

{h=f*l*u^2/d*2g} σωστα? πως θα υπολογισω τωρα την ταχυτητα στον συγκεκριμενο τυπο αφου αυτη εξαρταται απο την παροχη την οποια δεν γνωριζω αλλα ψαχνω να βρω?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα πήρες ανάποδα! :)

Η σωστή σειρά είναι η εξής:

 

- Πρώτα βρίσκεις την παροχή που είναι αναγκαία για την εφαρμογή σου. Ας πούμε ότι είναι Q.

- Μετά επιλέγεις έναν αγωγό με διάμετρο τέτοια που να μην αναπτύσσονται μεγάλες ταχύτητες και απώλειες. Μία λογική ταχύτητα ροής είναι μεταξύ 1m/sec και 2m/sec. Επιλέγεις λοιπόν μία διατομή που να σου δίνει ταχύτητα εντός των ορίων.

- Στην συνέχεια υπολογίζεις τις απώλειες για τον σωλήνα αυτό, αφού ξέρεις την διατομή και την επιθυμητή ταχύτητα. Πιο απλά θα κάνεις τον υπολογισμό χρησιμοποιώντας το νομογράφημα του κατασκευαστή, παρά τον τύπο.

- Τώρα που ξέρεις τις απώλειες, προσθέτεις (ή αφαιρείς) και το υδροστατικό μανομετρικό (λόγω της διαφοράς υψομέτρου αρχής τέλους) και βρίσκεις το απαιτούμενο μανομετρικό στην έξοδο της αντλίας. Επίσης καλό (αλλά όχι πάντα αναγκαίο) είναι να προσθέσεις την κινητική ενέργεια του νερού εκπεφρασμένη σε ύψος νερού...

- Γνωρίζοντας την ζητούμενη παροχή και το απαιτούμενο μανομετρικό επιλέγεις μία αντλία που να δίνει αυτά τα μεγέθη στην θέση της μέγιστης απόδοσης. Ή ελέγχεις αν η αντλία που ήδη έχεις καλύπτει τα μεγέθη αυτά (αν και είναι απίθανο μία τυχαία αντλία να καλύπτει παροχή και μανομετρικό ευρισκόμενη συγχρόνως και στο σημείο μέγιστης απόδοσης).

 

Υ.Γ: Με το συμπάθιο, αλλά προσπαθείς να κάνεις πράγματα που απαιτούν ένα αρκετά προχωρημένο επίπεδο γνώσης του σχεδιασμού δικτύων...

Link to comment
Share on other sites

φιλε αλεξη σε ευχαριστω για ολες τις εως τωρα πληροφοριες σου. εχω μελετησει πολλες ωρες το θεμα αυτο αλλα δεν καταφερνα να βρω λογικη εξηγηση. ναι τη μεθοδο που μου ειπες δλδ πρωτα να δω τις απαιτησεις που εχω και μετα να επιλεξω αντλια την εχω αναλυσει. αλλα εγω αναφερομαι στην περιπτωση που η αντλια υπαρχει ηδη και πρεπει εγω με βαση αυτα τα χαρακτηριστικα της να κατασκευασω με οσο το δυνατον λιγοτερα χρηματα ενα αρδευτικο υπογειο ποτισμα. δεν θα κανω τισ αγορες στα ποπαπ ουτε στις η/β αν πρωτα δεν γνωριζω με τη πιεση και παροχη θα μπορεσω να δουλεψω. ηλπιζα οτι υπαρχει καποιος μαθηματικος τυπος που να μου δωσει αυτες τισ απαντησεις αλλα εχω χαθει...δεν θελω να καταφυγω στη λυση που μου ειπε καποιος: βαλε το λαστιχο μεχρι το τελευταιο ποπαπ και μετρα την παροχη και την πιεση εκει με εναν κουβα και ενα μανομετρο...απλα πρεπει να κανω τη μελετη οπως αρμοζει σωστα να γινει. με την ευκαιρεια που μπορω να βρω αυτον τον πινακα απωλειων-ταχυτητας παροχης αγωγων για να κανω επαληθευσεις απο εκει (αν θεωρησω οτι υπαρχει ο μαθηματικος τυπος που ψαχνω)?

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνεις ότι προσπαθείς να λύσεις ένα πρόβλημα με αγνώστους την παροχή, την πίεση και την διατομή. Δεν γίνεται, οι άγνωστοι είναι πολλοί και δεν υπάρχουν τόσες εξισώσεις.

 

Αναγκαστικά θα κάνεις δοκιμές ξανά και ξανά:

Έστω ότι ξεκινάς με σωλήνα 100m Φ32 και χρειάζεσαι πίεση στα ποπ απ 3bar και παροχή Q...

 

θα κάνεις όλη την δουλειά και θα βρείς το απαιτούμενο μανομετρικό. Θα πας στο διάγραμμα της αντλίας και θα δεις ότι αυτή για την παροχή αυτή δίνει μεγαλύτερη πίεση, ας πούμε 50%.

 

Ξανά από την αρχή: Πίεση στα ποπ απ 4bar, παροχή 1,2Q (έχουν τα ποπ απ διάγραμμα πίεσης - κατανάλωσης; ). Ξανά υπολογισμός του δικτύου. Τώρα η παροχή και το μανομετρικό είναι πάνω στην καμπύλη της αντλίας;

 

Όχι -> ξανά από την αρχή, μέχρι να πιάσεις καλή ακρίβεια.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ. στην περιπτωση που εχω δικτυο με γνωστη παροχη (φανταζομαι οτι δε μεταβαλλεται της ευδαπ) πχ 3 κυβικα ανα ωρα και με δεδομενη την πιεση του δικτυου στα 3 bar, τωρα πως θα γνωριζω την πιεση και την παροχη (θεωρητικα αφου πρακτικα μπορω να τη μετρησω) μετα απο 200 μετρα του ιδιου (προηγουμενου) αγωγου φ32? να γινω πιο συγκεκριμενος. εχω μπροστα μου ενα σχεδιο που πρεπει να εγκαταστησω υπογεια αρδευση με ποπαπ. γνωριζω την παροχη και πιεση του δικτυου οπως προειπα. ΟΜΩΣ απο το σημειο που θα παρω το νερο του δικτυου μεχρι και τον κολλεκτορα μεσολαβει ενα μεγαλο διαστημα 200 μετρων που θα ειναι και το μηκος του κυριου αγωγου. η ερωτηση ερχεται στο σημειο οπου μου ζητειται να υπολογισω τις αρδευομενες στασεις και τον αριθμο των εκτοξευτων σε καθε μια με ΜΟΝΑΔΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ την αρχικη πιεση και παροχη οπως προανεφερα. δεν μπορω να υπολογισω την θεωρητικη παροχη και πιεση εκει στον ΚΟΛΛΕΚΤΟΡΑ ομως ηοποια ειναι σιγουρα μικροτερη απο την δεδομενη του προβληματος (ποσο ομως???). σε ερωτηση που εκανα σε φιλο μηχανολογο μου ειπε για τετοιες περιπτωσεις να οριζω αυθαιρετα απωλειες πιεσης 20% απο την αρχικη πιεση για καθε 100 μετρα αγωγου και με βαση αυτο να υπολογιζω την παροχη εκει χρησιμοποιωντας τον παραπανω τυπο. ειναι σωστο αυτο? δεν υπαρχει αλλος τροπος με βαση αυτα που ζηταω παραπανω?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

εχω αντλια. καινουργια. γραφει επανω παροχη μανομετρικο ισχυ και τα διαγραμματα. πχ 5 κυβικα και μανομετρικο 40 μετρα. θελω να μεταφερω νερο σε αποσταση 100 μετρα απο την αντλια με οριζοντια μεταφορα χωρις καθολου υψομετρο. δεν εχω ουτε μανομετρο ουτε κουβα για μετρηση πιεσης και παροχης εκει στο τελος. πως μπορω να υπολογισω την πιεση και την παροχη στο τελος του σωληνα μετα απο τοσα μετρα θεωρητικα? χρειαζομαι και αλλο γνωστο στην εξισωση?

Link to comment
Share on other sites

Καλέ μου elthelym, το θέμα αυτό δεν συζητάμε εδώ και έναν χρόνο στο Κατασκευαστικό ερώτημα: Φυγοκεντρική αντλία σε δίκτυο ποτίσματος;

 

Νομίζω ότι εκεί είχαμε αναφερθεί στην διαδικασία υπολογισμού. Αλλά, αν έπρεπε να κάνω εγώ αυτόν τον υπολογισμό και απαιτούταν ακρίβεια, θα προτιμούσα να πάω να πάρω έναν κουβά... Όσο για την πίεση, έχουμε πει ότι στο ανοιχτό άκρο του αγωγού είναι 0.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, θέλει λίγο δουλείτσα το θέμα. Πρέπει να ξέρεις την διάμετρο του σωλήνα σου, το υλικό του σωλήνα για να βρεις την τραχύτητα, να υπολογίσεις για την παροχή που ενδιαφέρεσαι την ταχύτητα ροής, να βγάλεις από εκεί τον αριθμό Reynolds, μετά να καταφύγεις στα διαγράμματα MOODY για να υπολογίσεις τον συντελεστή απωλειών και να εφαρμόσεις την εξίσωση όπου θα βρεις την απώλεια πίεσης. Αυτό ισχύει για τα ευθύγραμμα μήκη αγωγού. Για καμπύλες, συστολές, ταυ, εξαγωγές κτλ ισχύουν οι τοπικοί συντελεστές απωλειών όπου θα τους βρεις από ανόλογους πίνακες στη βιβλιογραφία. Αν πραγματικά έχεις λόγο να κάνεις τον θεωρητικό υπολογισμό, ζήτζ την βοήθεια ενός μηχανικού γιατί είναι λίγο μπέρδεμα για κάποιον που δεν έχει ξαναασχοληθεί με αυτά να το κάνει μόνος του. Αν πάλι θέλεις να πειραματιστείς, πάρε ένα βιβλίο "Μηχανικής ρευστών" και δες τα ανάλογα παραδείγματα εκεί μέσα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

σορρυ να το πω καλυτερα. εχω παροχη 5 κυβικα και πιεση 5 ατμ. θα βαλω φ32 στα ποπαπ συνολικα 15 στον αριθμο αλλα σε 2 στασεισ. (καθε μπεκ εχει 0.4 κυβικα ανα ωρα). ακουσα οτι πρεπει λεει να βαλω μικροτερο αγωγο γιατι το νερο δε θα εχει πιεση επειδη ειναι μεγαλος σε διαμετρο ο αγωγοσ! μα δεν πρεπει να εχω μεγαλο αγωγο για να ελαχιστοποιω τις απωλειες πιεσης? με το φ20 θα εχω χαμηλοτερη πιεση απο οτι με φ32 ετσι δεν ειναι? επειτα υπαρχει προβλημα αν κουμπωσω τα μπεκ πανω στο φ32 με σελλεσ? απλα πειτε μου αν εχω καποιο λαθος στο σκεπτικο μου. αυτα! :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.