Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκτύπωση σχεδίου μικρής κλίμακας


Recommended Posts

Χαίρετε, θα ήθελα να απευθύνω μια σύντομη ερώτηση στα γρήγορα.

 

Έχω αναλάβει ένα τοπογραφικο μεγάλης έκτασης στρεμμάτων στο οποίο σε κλίμακα 1/500 δεν χωράει ούτε σε χάρτι τύπου Α0.

 

Τι θα συμβουλεύατε πως είναι καλύτερο? Να το χωρίσω σε 2 πινακίδες, ή να εκτυπωθεί στην κλίμακα 1/1000?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

1/1000

αφου ειναι τοσο μεγαλη εκταση, απο το να βγει σεντονι....

Μου εχει τυχει και εμενα και νομιζω πως ενιαιο ειναι καλυτερα (εκτος κι αν ειναι πολυ ειδκη περιπτωση)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν απαιτειται μια συγκεκριμενη κλιμακα τοτε 1:1000

Αν υπαρχει περιορισμος ως προς την κλιμακα τοτε 1:500 δε δυο πινακιδες..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω αναλόγως τον σκοπό. Έναν μελετητή μπορεί να τον βολεύει σε σχέδια κλίμακας 1:500.Σε μια μεγάλη αποτύπωση που έτυχε παλιότερα την παρέδωσα σε 4 σχέδια κλίμακας 1:500, γιατί έτσι ζητήθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Περιορισμός ως προς τι να υπάρχει?

 

Ο πελάτης το θέλει απλώς για να κατοχυρώσει την ιδιοκτησία του και να κάνει τα συμβόλαια. Άρα θέτει αυτή η σκοπιμότητα κάποιον περιορισμό?

 

Επίσης στον αριθμό των κορυφών τι να κάνω? Το έχω πάρει σχετικά αναλυτικά και βγαινουν πάνω απο 100 σημεία τα όρια του οικοπέδου.

 

Να φανταστείτε η αλφάβητος ανακλυκλώνεται 3.5 φόρες. (Α, Β, Γ, ... ,Γ4,Δ4,Ε4,Ζ4).

 

Αν προσπαθήσω να ελλατώσω την πυκνότητα των σημείων, κόβω σημαντικά τετραγωνικά, αλλα απο την αλλή δεν μπορεί και το συμβολαίο να διαβάζει 100 σημεία για περιγραφή του αγροτεμαχίου.

Link to comment
Share on other sites

αφου ειναι για συμβολαιο τοτε 1/1000

 

για την περιγραφη χωρισε το οριο σε τεθλασμενες (polylines) σε οσο το δυνατον πιο λογικη μορφη (προς βορρα, νοτο κλπ ή σε φυσικο οριο οπως ρεμα πχ) και μειωσε το πληθος των κορυφων. Ετσι δεν επηρεαζεται το εμβαδον

Link to comment
Share on other sites

Τότε βολεύει σε 1:1000.Για τις κορυφές μήπως είναι βολικότερο να ονοματιστούν π.χ. Κ1-Κ2-Κ3-...-Κ126 για να μην ανακυκλώνεται η αλφάβητος?Προσπαθώ συνήθως στα τοπογραφικά συμβολαίων να μην περιλαμβάνονται πολλές κορυφές (ειδικά αυτές που απέχουν πολύ κοντά η μία από την άλλη), εφόσον όμως είναι αυτό εφικτό. Αυτό αποτελεί μια διευκόλυνση του συμβολαιογράφου και δεν σε περιορίζει να αφήσεις τις κορυφές στον ίδιο αριθμό.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω τι λέτε και έτσι το σκέφτομαι και εγώ, αλλά αμά αρχίσω να αφαιρώ σημεία δεν νιώθω άνετα πως είναι σωστή η περιγραφή του οικοπέδου.

 

Γιατί δεν πρόκειται για μια απλή περίπτωση τοπογραφικού εως 2 στρέμματα που μερικές φορές αφαιρείς σημεία σχεδόν συνευθειακά και χάνεις 5-10 τ.μ.

 

Εδώ ναι μεν μπορείς να αφαιρέσεις σημεία που λόγω κλίμακας, να μην φανούν στο σχέδιο, αλλά κατα βάθος ξέρεις πως χάνεις/κερδίζεις καμμιά κατοσταριά τετραγωνικά ανα σημείο.

 

Μπορεί στην τελική να μην χάσεις κάτι σημαντικό από τον όλο ισολογισμό, αλλά γνωρίζεις πως η απεικόνιση δεν είναι όσο ορθή όσο θα έπρεπε.

 

Τουλάχιστον εγώ κάπως έτσι νιώθω.

 

Αλλά στα συμβόλαια δεν μπορεί να λέει Κ1-Κ126, θα πρέπει να αναφέρει και τις 126 κορυφές και δεν θα διαβάζεται το συμβόλαιο.

 

Θα έχει μιση σελίδα μόνο για την αναφώνηση του.

 

Αυτές είναι οι σκέψεις μου, συγκεντρωτικά.

Link to comment
Share on other sites

Αφαίρεση κορυφών????? :confused:

Are U serious????

ΌΛΕΣ θα τις βάλεις.... κι αν θέλει να κάνει περιγραφή ο συμβολαιογράφος να διαβάσει το πινακάκι σου!!

Link to comment
Share on other sites

Δε θα εχει μιση σελιδα περιγραφη αν φτασεις στο +100, θα εχει δυο και τρεις....

Μετα τις 30-40 κορυφες και για τοσο μεγαλη εκταση ακινητου και για τετοια κλιμακα εκτυπωσης η περιγραφη γινεται προβληματικη.

Νομιζω η τεθλασμενη ειναι η βελτιστη λυση αφου προκειται για συμβολαιο. Kαι ολες οι κορυφες ειναι στο σχεδιο (αυτονοητο) και διευκολυνεις την περιγραφη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.