Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άνοιγμα τεχνικού γραφείου


ev.tal

Recommended Posts

Χαίρεται θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να μου πει για έναρξη τεχνικού γραφείου τί διαδικασία χρειάζεται?

Είμαι μηχανικός έργων υποδομής εχω δικαίομα με το πτυχίο μου να ανοίξω τεχνικό γραφείο? Ευχαριστώ.

 

Παρατήρηση: Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

φυσικά και μπορείς να ανοίξεις πρέπει να πας όμως στην έφορία που θα βρίσκεται το γραφείο σου να ρωτήσεις τις λεπτομέρειες. σίγουρα χρειάζεται εγρραφή στον ΟΑΕΕ (ΤΕΒΕ) και την ΕΤΕΕΜ.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Μπορεί ο μηχανικός που έχει τεχνικό γραφείο, να δώσει ονομασία στο γραφείο του και να κάνει κάποιο λογότυπο ή θα πρέπει να διαφημίζεται μόνο με τη λέξη τεχνικό γραφείο; Από μία φίλη δικηγόρο που ρώτησα μου είπε, ότι δεν πρέπει να υπάρχει κάποιο θέμα. Κάποιος που τον έχει απασχολήσει το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να υπάρχει πρόβλημα; Εκτός αν βάλεις να γράφει:

"Άδειες-μελέτες-κατασκευές-τοπογραφικά-φορολογικά-φωτοτυπίες-αιτήσεις-παράβολα-γραφιστικές εργασίες-έπιπλα-λουκουμάδες...."

 

...τότε ίσως ξεσηκωθούν κάποιοι κλάδοι ;)

 

Το ζήτημα με το όνομα είναι κάτι που κατοχυρώνει εσένα. Αν θέλεις να ονομάσεις της εταιρεία σου π.χ. Αρχιτεκτονική Αθηνών Α.Ε. καλύτερα να πας στο Επιμελητήριο να δηλώσεις την ονομασία αυτή ώστε να είναι μοναδική...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά αν είναι κάποια σύνηθες έκφραση με το safeconstructions, τι να κατοχυρώσεις, ο άλλος θα σου πεί ότι είναι κάτι γενικό. Εμένα σε αυτή τη φάση δε με ενδιαφέρει να το κατοχυρώσω, αλλά να μην έχω κανένα πρόβλημα με την εφορία και μου πεί, γιατί χρησιμοποιείς ονομασία, έχεις κάνει εταιρία;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Μπορεί ο μηχανικός που έχει τεχνικό γραφείο, να δώσει ονομασία στο γραφείο του και να κάνει κάποιο λογότυπο ή θα πρέπει να διαφημίζεται μόνο με τη λέξη τεχνικό γραφείο; Από μία φίλη δικηγόρο που ρώτησα μου είπε, ότι δεν πρέπει να υπάρχει κάποιο θέμα. Κάποιος που τον έχει απασχολήσει το θέμα;

 

Με είχε απασχολήσει και εμένα αυτό παλιότερα. Δε γνωρίζω κατά πόσο είναι εφικτό.

 

 

Γιατί να υπάρχει πρόβλημα;

 

...καλύτερα να πας στο Επιμελητήριο να δηλώσεις την ονομασία αυτή ώστε να είναι μοναδική...

 

Το Τ.Ε.Ε. δέχεται μόνο εταιρία στο μητρώο και όχι ατομική επιχείρηση (γραφείο). Για το Εμπορικό Επιμελητήριο πρέπει να είσαι μέλος του και δε δέχεται ατομική επιχείρηση με τις συνήθεις δραστηριότητες μηχανικού, εκτός και αν ασχολείσαι με αγοραπωλησία κατοικιών ή υλικών για παράδειγμα. Τους είχα ρωτήσει παλιότερα και αυτά μου απάντησαν.

 

 

...να μην έχω κανένα πρόβλημα με την εφορία και μου πεί, γιατί χρησιμοποιείς ονομασία, έχεις κάνει εταιρία;

 

Αυτό είχα και εγώ κατά νου και έκατσα στα αυγά μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.