Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πόσο ευχαριστημένοι είστε από τους υπεργολάβους σιδεράδες;


VVT

Recommended Posts

Σε ενημερώνω λοιπόν, όπως και τους υπόλοιπους συναδέλφους (πολιτικούς, αρχιτέκτονες κ.λπ.) που ασχολούνται με τη οικοδομή, γιατί με την οικοδομή ασχολούνται οι πάντες, ότι με τον EC8/5.6.3 οι συγκολλήσεις απαγορεύονται στις κρίσιμες περιοχές.

 

 

Και οι ματίσεις κανονικά πρέπει να πραγματοποιούνται στα σημεία μηδενισμού των ροπών αλλά επίσης είναι άλλη πονεμένη ιστορία

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε φιλε acnt

 

ελπιζω να σε καλυψα με το παραπανω κειμενο προσφορας που εδωσα .

 

προσωπικα δεν παω να κανω μονο την τοποθετηση, και να ΄'' ριξω '' τα σιδερα στα

θεμελια , πλακες , κολονες . με δεσιματα εδω και εκει .καταλαβανεις τι ενοοω

 

απο τι βλεπω εισαι απο λαρισα, εκει τι γινεται με της μαντρες που σου κοβουν τα

σιδερα και αλλη κάνουν την τοποθετηση με 0,65 λεπτα ανα τονο τοποθετησης

με 0,7 λεπτα κτλ και απο ενσημα 0,8 ανα τονο σιδηρου , το ιδιο ειναι και στους αλλους νομους της θεσσαλιας

πατε στην μαντρα και σας πουλαει το σιδερα ,σας χρεωνει την κοπη , το κουρμπαρισμα του σιδηρου , το σιδερο που ειναι απο κουλουρα και ευθυγραμιζεται στο ρομποτ και σας βγαινει ο κουκος αηδονι στα λεφτα του υλικου , και ο σιδερας παιρνει μονο την τοποθετηση που ειναι 0,7 λεπτα ανα τονο και τρεχει σαν το βεγγο, να βγαλει μερροκαματο .............της πλακας , και μετα μαλωνεται με το σιδερα , με τη μαντρα και γινεται μπαχαλο η δουλεια

και η μαντρα κυριαρχη μοιραζει οπως θελει της δουλειες αλλο συνεργειο κανει τα θεμελεια , αλλο συνεργειο βλεπεται στης κολονες , αλλο συνεργειο στην πλακα

 

μαντρες καρδιτας τιμη εργασιας 0.15 ανα τονο

συνεργειο τοποθετησης 0,7 ανα τονο

 

το ίδιο είναι παντού ΚΑΒΑΛΑ , ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ , ΒΕΡΟΙΑ , ΚΑΤΕΡΙΝΗ .ΤΡΙΚΑΛΑ κτλ

 

ΥΓ . εμπιστευτείτε τα ανεξάρτητα συνεργεία που έχουν καλο όνομα , και ΔΕΝ σας κλέβουν [ στα κιλα , με την λεγομενη φυρα . στα σιδερα με τις διατομες στα μπαλκονια ,κτλ ]

 

οι μάντρες πάντα κερδίζουν ......... σε βάρος σας .

 

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ

Link to comment
Share on other sites

ΕΡΓΑ ΣΙΔΗΡΟY –MΠΕΤΟΝ

 

ΗΜΕΡ ΄΄

ΘΕΜΑ .. .ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ

AΠΟ ..

ΠΡΟΣ .

ΗΜΕΡ ΄΄

 

Η κοπή του σιδήρου γίνεται με δικά μας μηχανικά μέσα

[Ψαλιδια+Κουρπαδοροι + Στραντζες ]

 

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ - ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ – ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ

Σιδήρου –Μπετόν τιμή ανά χιλιόγραμμο *********************λεπτά

 

Τοποθέτηση βάση σχεδίου..

 

Ένσημα ανά τόνο σιδήρου ***, ***********

 

Μισθοδοσία ανά 15 ημέρες και στο τέλος του εκάστοτε μήνα καρτέλα για τα ένσημα...

 

Η παραλαβή των εργασιών του σιδήρου θα γίνεται από τον κ. Μηχανικό μαζί με τον εργοδηγό του έργου που είναι υπεύθυνος για τον σιδηροπλισμό και η σκυροδέτηση να γίνεται όταν αυτός θα τελειώσει τον έλεγχο βάση σχεδίου.

 

(Θέλουμε και απαιτούμε τον έλεγχο του μηχανικού διότι γνωρίζουμε πως γίνεται η παραλαβή του σιδήρου από τον μηχανικό του εκάστοτε έργου διά τηλεφώνου)

 

***************8

Τιμη Σιδηρου΄΄ Ανα Τονο ********Ευρω + Φ.Π.Α

.

****************8

Τιμή *********** Eυρω +Φπα

 

Μετρητοίς υπάρχουν καλύτερες τιμές

 

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΣΧΕΔΙΟ

[ Πρεπη να ερθω σε επαφη με τον κ μηχανικο του εργου για της εξης λεπτομερειες

 

Α] Τα υποστυλωματα τα τετραγωνα στην επειφανειακη θεμελειωση δεν αναγραφουν οπλισμο τεμαχια και διαμετρο .

 

Β] Τα συνδετηρια δοκαρια παρουσιαζουν αποκλισης στα μετρα που εχει στον πινακα οπλισμου ο μηχανικος δες [ Επειφανειακη Θεμελειωση Δ9 +Δ8+Δ10 Δ 28+Δ 29+Δ37 Κ.Τ.Λ ]

 

Γ] Τα συνδετηρια δοκαρια της θεμελειωσης του γκαραζ + επειφανειακης , δεν εχει σχημα αν ειναι τετρατμηρα , η απλα . [ κανονικα πρεπει να εχει τετρατμητα και με γωνιες 135 μοιρες το πρωτο αγκιστρο .]

 

Δ ] Τα κολονοσιδερα της ολης θεμελειωσης .[ θα εχουν γωνιες κατω , αν ναι ποσα εκατοστα .

Θα γινουν κοντοκολονα ,η θα παμε κατευθειαν πανω στην πλακα συν την αναμονη [ στην θεμελειωση του γκαραζ ..]

 

Ε] Τα τοιχοια τα περιμετρικα του γκαραζ δεν αναγραφουν οπλισμο [ διαμετρο και αποσταση στο διαμηκης και εγκαρσιο οπλισμο .]

 

ΣΤ ] Τα υποστυλοματα στης αποληξης θα εχουν γωνιες , η θα ειναι ισια [ κανονικα θελει γωνιες ]

 

Ζ] Τα σιδερα των δοκων θεμελειωσης [ τα ακριανα δοκαρια θα εχουν γωνιες .’η θα το βγαλουμε το δοκαρι να συνεχιζη και εξω απο την κολονα ,να εχει κοντρα . και να μην ειμαι προσωπο ,’ ,’ ]

 

Η ] Δεν εχω σχεδια με της τομες για να δω τα υψομετρα του κτιριου σας

 

Θ ] Δεδομενου οτι θα βγαλετε και μπαλκονι περιμετρικο το οποιο δεν φαινεται στα σχεδια και δεν ξερω οπλισμο [ διαμετρο και αποστασης ] .

 

Ι ]Δεν μπορω να κανω προμετριση του σιδηρου στο εργο σας . θα πρεπει να εχω στα χερια μου τα τελικα σχεδια . για να σας πω τα ακριβης κιλα που θα μπουνε στο εργο σας

 

 

αυτη ειναι μια προσφορα που εδωσα αρχες δεκεμβριου και ουτε φωνη ουτε ακροαση για την δουλεια, πεστε μου που ειμαι λαθος ...........

εχω σβηση τα ονοματα

 

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ

Link to comment
Share on other sites

αρκετοι συναδελφοι σου ειναι και εργολαβοι κατασκευστες.

Εργολάβος - κατασκευαστής μπορεί να γίνει οποιοσδήποτε. Μπορεί να είναι μηχανικός, αγρότης,

κρεοπώλης, μανάβης ή κάτι άλλο. Αυτό δεν σημαίνει ότι η δουλειά του μηχανικού (ή του κρεοπώλη)

ταυτίζεται με την δουλειά του εργολάβου.

 

Οι ερωτήσεις που έθεσες, αφορούν την δουλειά του κατασκευαστή και όχι του μηχανικού.

 

Για να μάθεις ποια είναι η εργασία του Μηχανικού (εννοώ τον ρόλο του, όχι το περιεχόμενο της δουλειάς

του), πρέπει πρώτα να συνειδητοποιήσεις ότι δεν την γνωρίζεις.

 

Προς το παρόν, κάνεις αυτό για το οποίο κατηγορείς τους μηχανικούς.

Ότι -δηλαδή- λένε ανίκανους τους σιδεράδες.

Κι εσύ κάτι αντίστοιχο κάνεις, λες ανίκανους τους μηχανικούς.

 

Ξέρω τι θα μου απαντήσεις: "Δεν μιλάω για όλους, αλλά για μερικούς".

Δεν είναι ανάγκη να λάβω αυτήν την απάντηση, για δύο λόγους.

 

Πρώτον· διότι ουδόλως με απασχολεί αν κάποιος που (δηλώνει ότι) είναι σιδεράς, θεωρεί άσχετους τους μηχανικούς.

Δεύτερον· γιατί είναι προτιμότερο να διαβάσεις και να μάθεις από το να μας ρωτάς -αγανακτισμένος

από την ασχετοσύνη των μηχανικών- άσχετα πράγματα.

 

Αν έχεις να απαντήσεις σε κάτι σχετικό με την δουλειά σου, να το κάνεις.

Τα υπόλοιπα, άφησέ τα για κανένα blog διαμαρτυρίας.

 

Φυσικά, όσα έγραψα δεν απευθύνονται (μόνο) σ' εσένα.

Link to comment
Share on other sites

Και οι ματίσεις κανονικά πρέπει να πραγματοποιούνται στα σημεία μηδενισμού των ροπών αλλά επίσης είναι άλλη πονεμένη ιστορία

οι ματίσεις στα σωστά μήκη συν τις πρόσθετες προϋποθέσεις περίσφιξης των κρίσιμων περιοχων δεν έχουν πρόβλημα τόσο σε κράτυνση όσο και σε ολκιμότητα.

 

τα παραπάνω δεν μπορούν να συμβούν ούτε σε σενάρια επιστημονικής φαντασίας για τις συγκολλήσεις γιατί απλά δεν τα έχουν.

 

για θαρραλέους θα μπορούσε να γίνει μετωπική (butt joint) των ράβδων (έχεις κανείς πειραματικά αποτελέσματα?) και παραλλαγές αυτών μια και δεν απαγορεύεται (τουλάχιστον δεν αναφέρεται πουθενά ότι απαγορεύεται, το πως θα εφαρμοστεί είναι άλλο πράγμα, είπαμε........ για θαρραλέους)

Link to comment
Share on other sites

από rijid_joint

κάποια αντιεπιστημονικά - αντικανονιστικά πράγματα (κοινώς ταρζανιές) δεν πρέπει να πλασάρονται σαν λύσεις

την ανωτέρω λυση δεν την είχα αποφασίσει ελαφρα τη καρδία αλλα είχα ρωτήσει δυό-τρείς καλους πολιτικούς μηχανικούς (ο ενας εξαυτών ηταν αυτός που είχε φτιάξει τα στατικά)

(και σε καμιά περίπτωση δεν την ανεφερα ως ενδεδειγμένη σαν ειδικός,απλά

απάντησα στο τί ειχα κανει)

σε καθε περίπτωση ,για την σωστή επιστημονική ενημέρωση,τί έπρεπε να είχε γίνει (στην πράξη)?

Link to comment
Share on other sites

την ανωτέρω λυση δεν την είχα αποφασίσει ελαφρα τη καρδία αλλα είχα ρωτήσει δυό-τρείς καλους πολιτικούς μηχανικού
δεν αμφισβητώ ότι δεν το έψαξες. τώρα το καλούς που λες είναι σχετικό, γιατί πως το κρίνεις?

 

εγώ σου είπα ότι είναι χοντρό λάθος. άρα μάλλον είμαι κακός κατά τα λεγόμενα σου.

 

το σωστό είναι: "είχα ρωτήσει δυό-τρείς πολιτικούς μηχανικούς" σκέτο, χωρίς το επίθετο και όσοι μπορούν να κρίνουν ας βάλουν το επίθετο "καλούς/κακούς/μέτριους" (ή και άλλα, δεν έχει και πολύ σημασία)

 

σε καθε περίπτωση ,για την σωστή επιστημονική ενημέρωση,τί έπρεπε να είχε γίνει?
από forum, για τη σωστή επιστημονική ενημέρωση απουσία δεδομένων δεν μπορούν να ειπωθούν και πολλά με posts. γενικά πάντως κάθε εφαρμογή ανεπαρκούς αναμονής έχει μεγάλες αβεβαιότητες που έχουν να κάνουν από τη θεωρία ως την ικανότητα εφαρμογής των λύσεων από τα συνεργεία
Link to comment
Share on other sites

εγώ σου είπα ότι είναι χοντρό λάθος. άρα μάλλον είμαι κακός κατά τα λεγόμενα σου.
αυθαίρετο συμπερασμα,δεν είπα βεβαια κατι τετοιο.για το χαρακτηρισμο "καλοι" ,απλά θεωρούντε οι καλύτεροι στην τοπική κοινωνία.τωρα γιατί εδωσαν αυτη την λυση ...απλά δεν το ξερω.

αυτά ,και κλείνω γιατι βρίσκομαι σε θεματα εκτός της ειδικότητας μου (απλά ειχα την ελικρινή απορία και διαθεση να μάθω τι γίνεται σε τετοια περίπτωση-την οποία και δεν έλυσα,μια που στο πρακτικο θέμα δεν απαντησε

(μεχρι στιγμής) κανείς)

όσο για το πρίν το 1995 ,απλά το ανεφερα,βάζοντας (εμεσα) το ερώτημα,μήπως καποια στιγμή (πριν το 1995) δεν απαγορευόταν

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε φιλε terry

 

Ξερεις πολλη καλα οτι στον κλαδο αυτον πως γινεται η δουλεια ,

ειναι αδεια μεσα και θα βγει σε 10-20 μερες ,και ξεκινανε οι εργασιες .

και αρκετοι συναδελφοι σου ειναι και εργολαβοι κατασκευστες .

 

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΚΑ

 

 

Άλλο αυτό...

 

1. Η άδεια δεν βγαινει σε 10-20 μερες

2.Μιλαμε για μηχανικους όχι για κατασκευαστες

Link to comment
Share on other sites

(Θέλουμε και απαιτούμε τον έλεγχο του μηχανικού διότι γνωρίζουμε πως γίνεται η παραλαβή του σιδήρου από τον μηχανικό του εκάστοτε έργου διά τηλεφώνου)

Πέραν των πολύ σημαντικών θεμάτων των αγκυρώσεων, των ματίσεων κ.λπ., υπάρχει και ένα άλλο

μείζονος σημασίας ζήτημα: Ο επαγγελματικός σεβασμός.

 

Από την στιγμή που προεξοφλείς ότι ο μηχανικός δεν θα εκτελέσει τα καθήκοντά του, γιατί απορείς...

ποσοι απο εσας δεν ειπατε οτι ειναι μ......ς ο σιδερας

 

Προσπαθείς να πείσεις τον ιδιοκτήτη ότι εσύ (ο σιδεράς) ενδιαφέρεσαι για την σωστή κατασκευή,

εν αντιθέσει με τον μηχανικό;

 

Η προσφορά που έκανες είναι για να κρίνει ο ιδιοκτήτης αν τον συμφέρει οικονομικά ή για να του πεις

ότι βρήκε τον καλό άνθρωπο και γνώστη που θα τον προφυλάξει από τον κακό και άσχετο μηχανικό;

 

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ

Με -εντελώς- φιλική διάθεση· ρώτα, άκου και μάθαινε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.