Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πόσο ευχαριστημένοι είστε από τους υπεργολάβους σιδεράδες;


VVT

Recommended Posts

οπότε θα ειναι ενα όχι και παρα πολύ σπανιο προβλημα.καθοσον θα υπαρχουν παληες οικοδομές με τετοιες αναμονες.

σε καθε περίπτωση ειναι και πως το εννοει το

με τον EC8/5.6.3 οι συγκολλήσεις απαγορεύονται στις κρίσιμες περιοχές

διότι προφανώς δεν θα απαγορευει την συγκόληση οταν οι αναμονες είναι 100εκ.

και πιθανόν ουτε και στους 80.

εγώ παντως εχω τις αμφιβολίες μου οτι στην πράξη δεν θα λειτουργηση μια χαρά όταν συγκολήσουμε καθολο το μηκος σε επαφή αναμονες 50εκ

αλλά σαν ασχετος αναμένω τους ειδικούς επιστήμονες .

Link to comment
Share on other sites

............αλλά σαν ασχετος αναμένω τους ειδικούς επιστήμονες .

Ποιους ειδικούς επιστήμονες βρε parist, τους Κανονισμούς ακολουθούμε εάν θέλουμε να κινούμαστε στα πλαίσια της ασφάλειας και τις νομιμότητας.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα πως ερμηνευοντε οι κανονισμοι?μηπως ενοει συγκόληση σε μικρο μηκος οτι απαγορευετε?και σε καθε περίπτωση τί κανουμε?διότι ειναι ενα πρόβλημα ,και αν δεν υπαρχει ρεαλιστική λυση ,ο αλλος θα το κάνει (εστω και παρανομα).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα...σε μια προσφατη δουλεια που ειχα αναλαβει (πανωσηκωμα) υπηρχαν πολυ μικρες αναμονες,υψους 50 εκ.

Αμεσως πηρα τηλ. τον μηχανικο (εμπειρος) και ηρθε στην οικοδομη για να μου εξηγησει τι θα κανω.

Καναμε τρυπες στην παλια πλακα στα σημεια οπου βρισκοταν οι κολωνες,και τοποθετησαμε σιδερα 3 μετρων (μιας και δεν δικαιουταν αλλον οροφο) με ρετινη.

τα υπολοιπα σιδερα τοποθετηθηκαν κανονικα βασει σχεδιου και οσα ματιζαν με τις παλιες αναμονες τα κολλησε ηλεκτρο/της,προσθετοντας επισης δυο σιδερα σε σχημα (χιαστη)μες την κολωνα (κολληση και σε αυτα)

 

Αυτα ολα ειναι σωστα στατικα ή τελος παντων ας μας πει καποιος τι ειναι το ποιο σωστο να γινεται σε τετοιες περιπτωσεις....

Link to comment
Share on other sites

1. Το θέμα μας δεν ειναι οι κοντες αναμονες.

2. Δεν καταλαβα τι ακριβως κανατε αλλα μπακαλικο μου φαινεται..

Κ αν σου ελεγα οτι δεν χρειαζεται ουτε συγκόλληση , ούτε ρητίνες αλλά αύξηση της

περισφιξης στην περιοχή των κοντών αναμονών???

 

Ας μπουμε στο θεμα....

Link to comment
Share on other sites

Αυτο μας ειπε να κανουμε,και αυτο καναμε...ο καθενας σας λεει και το δικο του...κατι στανταρ δεν υπαρχει....την ευθυνη για το αποτελεσμα την ειχε ο ιδιος και οχι εγω...μπορεις να μου πεις τι εννοεις φιλε terry?

Να καναμε μια πυκνωση?

Link to comment
Share on other sites

1.Δεν ειναι το θέμα μας αυτό...

2.Την ευθύνη ο καθένας μας την έχει για τη λύση που προτείνει... Ο καθένας αξιοποιει τις γνώσεις του και τους κανονισμους...Ας λέμε ο καθένας μας το δικό του, όπως νομίζεις, γιαυτό υπογράφουμε κιόλας...

3.Υπάρχει θέμα για κοντές αναμονές

Link to comment
Share on other sites

ο sideras καλιστα θα μπορούσε να θεσει και αυτός το ερώτημα,το οποίο εθεσα και εγώ ,και δεν απαντήθηκε μεχρι τώρα.

τι κανουμε οταν εχουμε ανεπαρκεις αναμονες?(ας πουμε 40-50εκ)

 

 

Kαλημερα

περιπου 2 χρονια πριν ,εκανα μια οικοδομη που ηταν με μυκητοειδης πλακες και τα κολονοσιδερα των θεμελειων μεχρι την τελευταια πλακα ηρθαν απο ΓΕΡΜΑΝΙΑ

και ηταν με πασο [ μουφα οπως των υδραυλικων ] ειχε αναμονη 30 εκατοστα πανω απο την πλακα εμπαινε το σιδερο το βιδωνες και τα μποσκα τα επαιρνες με δυναμοκλειδο.

τωρα στο θεμα μας

υπαρχουν κατι ειδικα ποτηρια [οπως αυτα που μπαινουν στης σκαλωσιες ειναι ιδια στο

μηκος και φαρδος , και εχουν μηκος 12 εκατοστα εξωτερικα εχουν βιδες που σφηγουν.

τοποθετηται πανω στην παλαια αναμονη και σφυγη 6 εκατοστα δεξιοστροφα , μπαινει και το αλλο σιδερο στα υπολοιπα 6 εκατοστα και σφυγη αριστεροστροφα με δυναμοκλειδο

της βιδες . ο κατασκευστης το δινει για 8 ριχτερ

το εσωτερικο του ποτηριου αυτου [ μουφα ] ειναι οπως το περιβλημα ενος κατσιβιδιου

με της αυλακωσης .

το εμπορευται ενας μελετητης στην θασσαλονικη , με γραφεια στην ελλαδα +κυπρο + εξωτερικο , αν θελεις μπορω να σου δωσω και τα στοιχοια του.

 

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ

 

ΥΓ. τελειωσανε οι συγκολησης σημερα κυριοι . την καλημερα μου και παμε για δουλεια ...

Link to comment
Share on other sites

εγώ παντως εχω τις αμφιβολίες μου οτι στην πράξη δεν θα λειτουργηση μια χαρά όταν συγκολήσουμε καθολο το μηκος σε επαφή αναμονες 50εκ

αλλά σαν ασχετος αναμένω τους ειδικούς επιστήμονες .

Συνεχίζεις να λες για πράγματα που δεν τα ξέρεις παρόλο που είσαι και ο δημιουργός του θέματος "Η τοπογραφία στους τοπογράφους - Αμάν πια"

 

Συγκόλληση δεν γίνεται ποτέ σε όλο το μήκος αλλά πάντα διακοπτόμενη. Η αιτία είναι γιατί η αστοχία της, αν συμβεί, θα είναι ολοκληρωτική και ακαριαία σε όλο το μήκος της γιατί σκίζεται σαν χαρτί. Άρα καταρχήν πάντα διακοπτόμενη με μήκος διακοπής max(2Φ,20mm) - ΚΤΧ2008/8.4.3

 

Ο χάλυβας από τη φύση του έχει κράτυνση και ολκιμότητα (άλλος λιγότερο, άλλος περισσότερο). Αυτή του η ικανότητα και η εφαρμογή της στις κρίσιμες περιοχές είναι ο θεμέλιος λίθος των αντισεισμικών κατασκευών. Η συγκόλληση ακυρώνει και τα 2

 

Τώρα, αν έχεις αμφιβολίες είναι δικό σου θέμα.

 

Μπορείς όμως να συγκολλήσεις άνετα στην κρίσιμη περιοχή π.χ. στη Σουηδία μιας και δεν έχει σεισμούς, άρα δεν έχει και κρίσιμες περιοχές, άρα οι παραπάνω ιδιότητες δεν σε (πολύ) νοιάζουν (λίγο πάντα σε νοιάζουν)

 

τι κανουμε οταν εχουμε ανεπαρκεις αναμονες?(ας πουμε 40-50εκ)

και μη μου πεί κανείς αυτά που είπε σαν απάντηση ο rigid_joint ,καθόσον ηταν σαφέστατα υπεκφυγή.

Όχι απλά υπεκφυγή! Συγκεκριμένα κρύφτηκα στο καβούκι μου!

 

Σου (ξανά) λέω λοιπόν εν συντομία ότι για τις ανεπαρκείς αναμονές όλες οι λύσεις πλην της επαρκούς παράθεσης τυγχάνουν διερεύνησης και σκεπτικισμού διότι αφενός δεν καλύπτονται κανονιστικά αφετέρου εξαρτάται η επιτυχία τους άμεσα από τα συνεργεία εφαρμογής.

 

Άρα ή επαρκείς αναμονές ή το γκρεμίζεις/ξηλώνεις ή κάνεις μανδύα ή κάνεις το σταυρό σου με τις άλλες λύσεις που κυκλοφορούν στην πιάτσα.

 

Αν δεν σε ικανοποιεί η απάντηση μου, πάλι είναι δικό σου θέμα.

 

Κάποτε Πάρη αυτές θεωρούνταν επαρκείς

Αν θυμάμαι καλά , έχουν ψηλώσει 3-4 φορές με τους διάφορους αντισεισμικούς .

Ξεκίμησαν 30 εκ , πήγαν 60 , 90 , 120 κλπ.

Ο κόσμος και η ζωή εξελίσσεται. Άρα και οι κανονισμοί ακολουθούν την ίδια εξελικτική πορεία μιας και συγκεντρώνουν τη γνώση και την εμπειρία που είναι συσσωρευμένη τη δεδομένη στιγμή.

 

Επί προκειμένου το 1995, 30εκ δεν ήταν καθόλου αρκετά.

 

Ακόμη όμως και το 1974/"Ολόσωμες Κατασκευές"/Leonhardt-Monning/τόμος 3/Πίνακας 5.3 ο οποίος είναι μεταφορά του DIN1045/παρ. 18.4.1.2 δεν ήταν αρκετά.

 

Τώρα το τι εφάρμοζε ή τι εφαρμόζει ο καθένας είναι δικό του θέμα.

 

Οι κανονισμοί πάντως στο μήκος αναμονών ήταν και είναι ξεκάθαροι σε βαθμό κακουργήματος.

 

Kαλημερα

περιπου 2 χρονια πριν ,εκανα μια οικοδομη που ηταν με μυκητοειδης πλακες και τα κολονοσιδερα των θεμελειων μεχρι την τελευταια πλακα ηρθαν απο ΓΕΡΜΑΝΙΑ

και ηταν με πασο [ μουφα οπως των υδραυλικων ] ειχε αναμονη 30 εκατοστα πανω απο την πλακα εμπαινε το σιδερο το βιδωνες και τα μποσκα τα επαιρνες με δυναμοκλειδο.

Κοχλιωτές ενώσεις απαιτούν πειραματική απόδειξη της αποτελεσματικότητας της σύνδεσης σε ανακυκλιζόμενη φόρτιση.

 

Για την εν λόγω σύνδεση αν είχε την απόδειξη αυτός που την έκανε καλύπτοντας παράλληλα τις άλλες απαιτήσεις της 17.7.3/ΕΚΩΣ πιθανά να μπορεί να εφαρμοστεί διότι από τη θεωρία στην εφαρμογή ο δρόμος είναι μακρύς

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.