Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πόσο ευχαριστημένοι είστε από τους υπεργολάβους σιδεράδες;


VVT

Recommended Posts

(το περιστατικό με την ηλεκτροσυγκόληση εγινε πριν το 1995)

sory για το off topic

καλά, αυτό δε σου δίνει και άφεση αμαρτιών.

 

άρα έχεις και πιθανότητες ο χάλυβας να ήταν S400/S500 άνευ δείκτη (s), δηλαδή συγκολλήσιμος υπό προϋποθέσεις.

 

τελοσπάντων αυτά για την ελληνική πραγματικότητα είναι ψιλά γράμματα και δεν έχει και πολύ σημασία τελικά να πούμε και περισσότερα.

 

απλά parist43, επειδή κόσμος και κοσμάκης διαβάζει γενικά τα posts του forum να βρει κάποια πληροφορία για διάφορα τεχνικά θέματα (π.χ. ανεπαρκείς αναμονές) και επειδή δυστυχώς αυτή είναι αδιαβάθμητη (λύση αποκατάστασης ανεπαρκών αναμονών από τοπογράφο), κάποια αντιεπιστημονικά - αντικανονιστικά πράγματα (κοινώς ταρζανιές) δεν πρέπει να πλασάρονται σαν λύσεις

 

οπότε ας περιοριστούμε όλοι σε αυτά που ξέρουμε

Link to comment
Share on other sites

καλά, αυτό δε σου δίνει και άφεση αμαρτιών.

 

άρα έχεις και πιθανότητες ο χάλυβας να ήταν S400/S500 άνευ δείκτη (s), δηλαδή συγκολλήσιμος υπό προϋποθέσεις.

 

τελοσπάντων αυτά για την ελληνική πραγματικότητα είναι ψιλά γράμματα και δεν έχει και πολύ σημασία τελικά να πούμε και περισσότερα.

 

απλά parist43, επειδή κόσμος και κοσμάκης διαβάζει γενικά τα posts του forum να βρει κάποια πληροφορία για διάφορα τεχνικά θέματα (π.χ. ανεπαρκείς αναμονές) και επειδή δυστυχώς αυτή είναι αδιαβάθμητη (λύση αποκατάστασης ανεπαρκών αναμονών από τοπογράφο), κάποια αντιεπιστημονικά - αντικανονιστικά πράγματα (κοινώς ταρζανιές) δεν πρέπει να πλασάρονται σαν λύσεις και να τυγχάνουν και επιβράβευσης του τύπου "και πιστευω πως πολυ καλα εκανες..." διότι και οι 2 δεν έχετε καμία σχέση με το αντικείμενο.

 

οπότε περιοριστείτε σε αυτά που ξέρετε ή πείτε τα με pm

 

 

κοιταξες καλα σε ποιον αναφερομουν για το (πολυ καλα εκανες) φιλε μου???

να σου θυμισω λοιπον.....

 

Παράθεση:

Αρχικά καταχωρημένο από harristheo

αλήθεια είναι πως ποτέ δεν έχω αφήσει κάτι στην τύχη και στα χέρια αλλου ( μάστορα)

και στην προμέτρηση του οπλισμού για να κοπούν τα σίδερα, και στο ζύγισμα-παραλλαβη και τοποθέτηση αλλά και πριν ριξω μπεττόν είμαι παρών.

 

επομένως δεν αφήνω και πολλά περιθώρια λάθους.

 

παρόλα αυτά 1 φορά θυμάμαι τα σίδερα είχαν τοποθετηεί σωστά σε αριθμό αλλά τόσο ακατάστατα που αναγκάστηκα να τους διώξων και να φωνάξω άλλο συνεργείο και να τα επανατοποθετήσω

Χάρης

 

 

και πιστευω πως πολυ καλα εκανες....αυτη την διαδικασια την κανεις και σε εναν ιδιωτη που θα βγαλει την αδεια σε εσενα?

Link to comment
Share on other sites

Έχει γίνει μία (μικρή) παρανόηση κυρίως -αλλά όχι μόνο- από μη Μηχανικούς.

Το forum δεν είναι τηλεοπτική εκπομπή όπου ο κάθε πικραμένος λέει τον πόνο του.

 

Βεβαίως και αν υπάρχει κάποιο -τεχνικού περιεχομένου- πρόβλημα, μπορεί όποιος θέλει να το θέσει υπό

συζήτηση ώστε να επιλυθεί (εάν αυτό είναι εφικτό).

 

Από κει και πέρα, όμως, ιστοριούλες του τύπου "ξέρετε τι έχω τραβήξει από τον Μηχανικό μου", δεν

προσφέρουν τίποτα (εκτός αν θέτουν συγκεκριμένο θέμα).

Το forum δεν είναι γραφείο παραπόνων, ούτε γραμμή καταγγελιών όπου τα μέλη -Μηχανικοί

και μη ή όσοι υποδύονται (ενδεχομένως) τους μαθητές, φοιτητές, Μηχανικούς, ιδιώτες, τεχνίτες-

βγάζουν τ' απωθημένα τους και λένε τον καημό τους.

Link to comment
Share on other sites

Σε ενημερώνω λοιπόν... ...ότι με τον EC8/5.6.3 οι συγκολλήσεις απαγορεύονται στις κρίσιμες περιοχές.

Ο δε ΚΤΧ2008 το έχει ενσωματωμένο αυτό δίπλα στην 7.3.3.

Το παραπάνω αξίζει να μπαίνει σε παράθεση κάθε 2-3 μηνύματα.
Link to comment
Share on other sites

Τι να λέμε τώρα ρε Βαγγέλη..Δεν έχω πετύχει καλό σιδερά και ο καλύτερος που έχω βρει απέχει μακράν από αυτόν που ψάχνω.

 

Το θέμα είναι ότι για να πάρετε τη δουλειά κάνετε και τη χαμηλότερη προσφορά. Το αποτέλεσμα είναι

 

α) Nα κλέβετε στα σίδερα.

 

β) Η ποιότητα της δουλειάς σας να είναι μέτρια.

 

Και σε όλα η απάντηση είναι μία..."E έτσι μου τα έφερε η μάντρα, δεν είχε άλλα...!!!!!!!"

 

Άσε που εάν σας ενοχλούμε και πολύ μπορεί να πέσει και κράξιμο στον εργολάβο πίσω από την πλάτη μας. Το τελευταίο απλώς το υποψιάζομαι και δεν το ξέρω σίγουρα...αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

 

 

Aγαπητοι φιλοι μηχανικοι

 

ποσοι απο εσας κανετε παραλαβη του σιδηρου απο το καφενειο .'

 

ποσοι απο εσας κανετε επιτοπου χαραξη στην οικοδομη .'

 

ποσοι απο εσας κανετε συναντηση με τον εκαστοτε σιδερα στο γραφειο σας , για τα σχεδια και της τυχον αλλαγες , μετατροπες , και σε αλλα πολλα .

 

ποσοι απο εσας κανεται ελενχο στα σιδερα απο την μαντρα που σε συνεργαζεστε

και ειστε παρρον στην φορτοση , στο ζυγισμα κτλ

 

ποσοι απο εσας δεν ειπατε οτι ειναι μ......ς ο σιδερας

 

ποσοι απο εσας δεν ειπατε μολις τελειωσε την πλακα ο μπετατσης , τι ωρα κλεινω μπετο για αυριο .'

 

ποσοι απο εσας κανεται παζαρια για το λεπτο που θα παρει ο σιδερας παραπανω ,

 

ποσοι απο εσας πηγαται στην μαντρα και κλεισατε σιδερα ελληνικο , και σας ερθε αλλο μεταλλο [ ιταλικο, τουρκικο κτλ .]

 

ποσοι απο εσας κλεινεται το τηλ , που ειναι μερα πληρωμης και λετε την δευτερα

η δεν εχω τωρα χρηματα , και ο μ.......ς σιδερας ας σιδερωσε πλακα , κολονες , ..

 

ποσοι απο εσας δεν κολαται τα ενσημα , και λετε αστω φιλε τον αλλο μηνα ...

 

ποσοι απο εσας ειστε ατομα της πιατσας, που αν παρεται μονο την επιβλεψη ,και σας

τηλεφωνηση ο σιδερας για παραλαβη λετε ριξτε μπετο ολα καλα,

και μολις κανεται εργολαβικο αρχιζεται ,κοψε την διατομη , αραιωσε λιγο την σχαρα , τα τοιχοια ανα 30 εκατοστα, την πλακα και τα κολονοσιδερα απο φ20 σε φ18 και τα γνωστα .γιατι .''.''.

 

ποσοι απο εσας ριχνεται μπετο καθαριωτητας ..'.'.'

 

ποσοι απο εσας, αν ερθει ενας σιδερας και σας πει θελω 0,18 κατασκευη +τοποθετηση+2 ενσημα ανα τονο. τι θα κανεται , ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΛΟΤ

και τα βαλει τα σιδερα οπως λεει η μελετη

 

ποσοι απο εσας δεν πηγαται σε μαντρα που σας κανει ευκολια πληρωμης [ τριμηνη και βαλε , και σας κλεβη φυσιολογικα , με κιλα , με 3 τοις εκατο κτλ ]

 

ποσοι απο εσας πατε στης μαντρες και λετε τον σιδερα να κοψη και να κανει τσερκια

, για να μην πληρωσεται 100 ευρω παραπανω τον τονο σε μανδυα , και την στιγμη που ξερεται οτι τα SIDEFIT πλεγματα σας καλυπτουν και με αγκυστρα σιγμοειδες σε απλες

κολονες , σταυρο , ρομβο , πιστολια κτλ.

 

ποσοι απο εσας ξερεται απο σιδερα

 

ποσοι απο εσας εχετε αφησει χρεος στον εκαστοτε Μ......α ΣΙΔΕΡΑ ..''.

 

ποσοι απο εσας εχεται δωσει αλλα σχεδια στον σιδερα για προσφορα, και αλλα για κοπη -

τοποθετηση

 

ποσοι απο εσας δεν περνεται προμηθεια

 

ΥΓ . αν θελετε εχω να πω πολλα ακομα

 

********* αξιζει να το δειτε .

 

. ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ

Link to comment
Share on other sites

VVT μπορείς να μας πεις και εσυ τις εμπειρίες σου ως υπεργολαβος; Ποια είναι τα σημεία που δεν σε πολυαπασχολουν στην οικοδομή? To ότι είστε υπεργολαβος δεν σημαίνει αυτομάτως ένα επιπλέον κόστος για τον ιδιοκτήτη ; Αυτό ή θα μπει μέσα στην αρχική προσφορά (δύσκολο?) ή θα γινουν «εκπτώσεις». Έτσι δεν είναι;

 

 

Sideras δεν μπορείς να βρεις σιδερά της προκοπής; Εσυ δεν δενεις σίδερα;

Link to comment
Share on other sites

SIDERAS έχεις δίκιο σε όσα ρωτάς.

 

αλλά:

 

- πόσοι από εσάς κλείνετε με 11 λεπτά έχοντας δει μόνο τα σχέδια χωρίς να μιλήσετε με τον μηχανικό;

 

- πόσοι από εσάς βλέπετε τις μαλακίες που στέλνει η μάντρα και παρόλο που ξέρετε την *******, δεν παίρνετε τηλ τον μηχανικό αλλά σιδερώνετε και μετά είναι ******* ο μηχανικός που σας λέει "ξήλωσε το";

 

- Πόσοι από εσάς κάνετε αγκυρώσεις;

 

- πόσοι από εσάς βάζετε σιγμοειδή οπλισμό σε κολώνες αλλά και στην σχάρα των τοιχίων;

 

- πόσου από εσάς κόβετε τσέρκια κολόνας για να περάσει η αγκύρωση;

 

- πόσοι από εσάς βάζετε αποστάτες;

 

- πόσοι από εσάς σε θεμελιωση με πεδιλοδοκούς βάζετε τσέρκι δοκού και στον κόμβο της κολώνας; και αντε αν κολόνα και πεδιλοδοκός έχουν το ίδιο πάχος... Όταν η πεδολοδοκός είναι 40άρα και η κολόνα 25άρα, αφήνετε τα σίδερα της δοκού χωρίς τσέρκι ή όχι; Βάζετε διπλό Π απλά δεμένο ή όχι;

 

 

Φίλε μου οι κακοί επαγγελματίες υπάρχουν και απο τις δύο πλευρές...

Link to comment
Share on other sites

@ Sideras Για τα μισά από αυτά που λες έχεις δίκιο και αφορούν τους μηχανικόυς...

 

Τα άλλα μισά δεν αφορούν τους μηχανικούς...τι δουλειά έχει με μεροκάματα του ΙΚΑ, πληρωμες κτλ???

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε φιλε terry

 

Ξερεις πολλη καλα οτι στον κλαδο αυτον πως γινεται η δουλεια ,

ειναι αδεια μεσα και θα βγει σε 10-20 μερες ,και ξεκινανε οι εργασιες .

και αρκετοι συναδελφοι σου ειναι και εργολαβοι κατασκευστες .

 

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΚΑ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.