Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πόσο ευχαριστημένοι είστε από τους υπεργολάβους σιδεράδες;


VVT

Recommended Posts

Αγαπητέ σιδερά , μας αναφέρεις τις εμπειρίες σου .

Δεν σε αμφισβητούμε , αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι επειδή θεωρείς τον εαυτό σου καλό σιδερά , η αγορά πρέπει να σε πληρώνει πανάκριβα .

 

Μας λές ότι η μάντρα μας κλέβει . Είναι γνωστό αυτό και γι' αυτό και εμείς πιέζουμε τις τιμές πριν .

Επίσης η ειδικότητα που έχεις μαζί με τους σοβατζήδες έχουν πολύ βεβαρημένο παρελθόν , οπότε είμαστε επιφυλακτικοί στο τι ακούμε .

 

Σαν κατασκευαστής μηχανικός , θα ήθελα να σε ενημερώσω ότι οι κατασκευές θα μειωθούν ακόμη περισσότερο στην συνέχεια , οπότε μόνο οι σωστοί και οι συνεπείς θα μείνουν στο χώρο .

 

Πιστεύω να είσαι ένας από αυτούς

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα...αν ηξερα πως θα ξεσπουσε τοσο εντονη συζητηση δεν θα εκανα αυτο το post....σκοπος μου ηταν και θα ειναι να γινομαι καλυτερος στο επαγγελμα που (κληρονομησα).....ποτε μου δεν θεωρησα και δεν εδειξα σε καποιον με την συμπεριφορα μου οτι ειναι κατωτερος μου...ή οτι δεν εχει δικαιωμα να εκφερει αποψη.

Αυτο δεν εχει καμια σχεση.....*************************8

 

 

θυμιζοντας του παρακατω τα δικα του λογια.....

 

Αρχικά καταχωρημένο από rigid_joint

καλά, αυτό δε σου δίνει και άφεση αμαρτιών.

 

άρα έχεις και πιθανότητες ο χάλυβας να ήταν S400/S500 άνευ δείκτη (s), δηλαδή συγκολλήσιμος υπό προϋποθέσεις.

 

τελοσπάντων αυτά για την ελληνική πραγματικότητα είναι ψιλά γράμματα και δεν έχει και πολύ σημασία τελικά να πούμε και περισσότερα.

 

απλά parist43, επειδή κόσμος και κοσμάκης διαβάζει γενικά τα posts του forum να βρει κάποια πληροφορία για διάφορα τεχνικά θέματα (π.χ. ανεπαρκείς αναμονές) και επειδή δυστυχώς αυτή είναι αδιαβάθμητη (λύση αποκατάστασης ανεπαρκών αναμονών από τοπογράφο), κάποια αντιεπιστημονικά - αντικανονιστικά πράγματα (κοινώς ταρζανιές) δεν πρέπει να πλασάρονται σαν λύσεις και να τυγχάνουν και επιβράβευσης του τύπου "και πιστευω πως πολυ καλα εκανες..." διότι και οι 2 δεν έχετε καμία σχέση με το αντικείμενο.

 

οπότε περιοριστείτε σε αυτά που ξέρετε ή πείτε τα με pm

 

 

Μετα βεβαια εκανες edit και αλλαξες το κειμενο....δεν αναφεροσουν πλεον σε εμενα....αλλα στον τοπογραφο....*****************

Link to comment
Share on other sites

Μετα βεβαια εκανες edit και αλλαξες το κειμενο....
το άλλαξα για να διορθώσω το λάθος μου. παρόλα αυτά για κάποιο λόγο δικό σου συνεχίζεις να μου απευθύνεσαι ενώ δεν ασχοληθεί καθόλου μαζί σου
Link to comment
Share on other sites

Σαν κατασκευαστής μηχανικός , θα ήθελα να σε ενημερώσω ότι οι κατασκευές θα μειωθούν ακόμη περισσότερο στην συνέχεια , οπότε μόνο οι σωστοί και οι συνεπείς θα μείνουν στο χώρο .

 

Πιστεύω να είσαι ένας από αυτούς

 

 

καταρχην καλημερα

 

θελω να ευχαριστησω τον χρηστη BAS , ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕ οτι στην δουλεια μου ,προσπαθω να ειμαι σωστος ,και δεν κανω λαμογιες, γιατι μολις παρω σχεδια στα χερια μου πρεπει να τα μελετησω ,και αν δω κατι να ψαξω τον ΜΗΧΑΝΙΚΟ γιατι αυτος ειναι ο αρχηγος σε ολη την προσπαθεια της οικοδομης και να αποκτησω σχεση εμπιστοσυνης, για να δεσει ολο το κοματι που λεγεται συνεργασια ...........

 

θελω να κοιμαμε ησυχος ,χωρις αλλες σκοτουρες , και να ειμαι ακριβοδικαιος πανω στο εργοσια που επειτελω . γιατι ζουμε για ενα κουτελο καθαρο στον χορο της οικοδομης και

φυσικα μεσα στον κυκλο της ζωης

 

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ

 

Προσπαθείς να πείσεις τον ιδιοκτήτη ότι εσύ (ο σιδεράς) ενδιαφέρεσαι για την σωστή κατασκευή,

εν αντιθέσει με τον μηχανικό;

 

 

Αγαπητε χρηστη CHILON

 

θα σου αναφερω ενα παραδειγμα προσφατο

σιδερωνω τα θεμελια της οικοδομης στην ανατολικη θεσσαλονικη , μπαινουν οι σχαρες

στηνονται οι κολονες 6.00 μετρα , και αρχιζουμε τα συνδετηρια ,εγω δινω τα σιδερα και τα παιδια τα τοποθετουν , πανω στο σκαμα ο ιδιοκτητης πινει καφε και εμεις την εργασια μας, σκαει μυτη ο μηχανικος καλημερα καλημερα τι γινεται παιδια ολα καλα, μπαινει μεσα στην θεμελειωση παιρνει το σχεδιο και αρχιζη να τα μετραει σχαρες ,διανομες φτανει στης κολονες αρχιζη να κοιταει μου φωναζει ελα δω τι εκανες , τι ειναι αυτα, μπροστα στα παιδια και τον ιδιοκτητη , κατεβαινω κατω και ο τυπος ΚΡΑΤΑΓΕ ΤΟ ΣΧΕΣΙΟ ΑΝΑΠΟΔΑ , ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕ, ΟΤΑΝ ΠΗΡΕ ΧΑΜΠΑΡΙ ΤΗ ΤΟΥ ΕΛΕΓΑ ΕΓΙΝΕ ΛΟΥΗΣ

ΔΕΝ ΞΑΝΑΗΡΘΕ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΔΟΜΗ , πιος εγινε ρεζιλι , εεεεεεεε

 

 

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ

 

ΥΓ. το κτιριο εχε 12 κολονες 40 επι 40 , και δεν εβλεπε που κολαει το κτιριο για να της

παρει με την σειρα και να δει το σχεδιο που το κρατουσε ΑΝΑΠΟΔΑ

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ σιδερά , αυτά που αναφέρεις , όπως τα αναφέρεις είναι θέματα που δεν μας αφορούν γιατί δεν έχουμε προσωπική γνώση του συγκεκριμμένου θέματος .

Οπότε οι λογικές κάποιος , κάπου , κάποτε προφανώς αφορούν τις μεσημεριανές και ορισμένες μεταμεσονύκτιες παρακμιακές εκπομπές των καναλιών .

 

Δεν έχει νόημα η συζήτηση να γίνεται σε αυτό το επίπεδο , άλλωστε όπως σου είπα και πριν , μην τα βλέπεις θεωρητικά γιατί η δική σου ειδικότητα έχει πολύ βεβαρυμένο παρελθόν , αλλά αυτό δεν επηρεάζει την κρίση μας απέναντι σου .

Link to comment
Share on other sites

Προσυπογράφω την τοποθέτηση του καλού συναδέλφου BAS.

 

Αγαπητέ χρήστη SIDERAS, διάβασε τις προηγούμενες δημοσιεύσεις μου

http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=139911&postcount=34,

http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=139986&postcount=44,

http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=140014&postcount=50.

 

Οι λογικές κάποιος , κάπου , κάποτε προφανώς αφορούν τις μεσημεριανές και ορισμένες μεταμεσονύκτιες παρακμιακές εκπομπές των καναλιών.

 

Το forum δεν είναι γραφείο παραπόνων, ούτε γραμμή καταγγελιών όπου τα μέλη -Μηχανικοί

και μη ή όσοι υποδύονται (ενδεχομένως) τους μαθητές, φοιτητές, Μηχανικούς, ιδιώτες, τεχνίτες-

βγάζουν τ' απωθημένα τους και λένε τον καημό τους.

Link to comment
Share on other sites

Sideras πραγματικά αυτά που λες δεν έχουν καμία σημασία, τουλάχιστον τεχνική. Κάθε καρυδιάς καρύδια θα δεις από παντού. Δεν θέλεις να αρχίσω να σου λέω τις περιπέτειες που έχω από σιδεραδες. Πραγματικά δεν θες και δεν έχει καμία σημασία.

Σου κάνω μια πρόταση για περαιτέρω ανάλυση.

Ας αναπτύξουμε σιγά σιγά τα προβλήματα που αντιμετωπίζεις στα σιδερωματα των κατασκευών που κανείς.

Δεν θα ήταν ενδιαφέρον ;

Link to comment
Share on other sites

ο sideras καλιστα θα μπορούσε να θεσει και αυτός το ερώτημα,το οποίο εθεσα και εγώ ,και δεν απαντήθηκε μεχρι τώρα.

τι κανουμε οταν εχουμε ανεπαρκεις αναμονες?(ας πουμε 40-50εκ)

και μη μου πεί κανείς αυτά που είπε σαν απάντηση ο rigid_joint ,καθόσον ηταν σαφέστατα υπεκφυγή.

έχω πραγματικά (εγω ο ασχετος με το αντικείμενο κατα τα σχόλια του rigint_joint) την απορία (αλλά και το δικαίωμα) να μάθω.

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε Πάρη αυτές θεωρούνταν επαρκείς :)

 

Αν θυμάμαι καλά , έχουν ψηλώσει 3-4 φορές με τους διάφορους αντισεισμικούς .

Ξεκίμησαν 30 εκ , πήγαν 60 , 90 , 120 κλπ

 

Περιμένουμε τους ειδικούς να μας απαντήσουν .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.