Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγχος από Ι.Κ.Α. σε τιμολόγια υπεργολάβου


georgecv

Recommended Posts

Χτες ο πλακάς μου με ενημέρωσε ότι το ΙΚΑ σε συνεργασία με τη ΔΟΥ συγκρλινουν τα τιμολόγια των υπεργολάβων με τα έργα που έχουν απογραφεί στο ΙΚΑ και ελέγχουν εάν έχουν κολληθεί τα αντίστοιχα ένσημα. Ο έλεγχος γίνεται όταν ο υπεργολάβος πάει να τρυπήσει βιβλία στη ΔΟΥ και στην συνέχεια φωνάζει τον ιδιοκτήτη έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

"...υπερεργολάβου"... Γιαυτό, είναι ΥΠΕΡεργολάβος, όχι κανένας τυχαίος!

 

Αστειεύομαι βέβαια... Πάντως αν όντως είναι δυνατόν να γίνει τέτοιος έλεγχος που πολύ αμφιβάλλω, τί θα γίνει με το 90% των μικροέργων που γίνονται χωρίς άδεια;

 

Μία λύση θα είναι να συντάσσονται πάντα συμφωνητικά με σαφή αναφορά στο ζήτημα των ενσήμων...

Link to comment
Share on other sites

Μία λύση θα είναι να συντάσσονται πάντα συμφωνητικά με σαφή αναφορά στο ζήτημα των ενσήμων...

μπορείς να γίνεις πιο σαφής;;;

 

πχ να γράφει πως ο υπεργολάβος ευθύνεται να πληρώσει τις

ασφαλιστικές ειφορές του προσωπικού του;;;;

αρκεί αυτό για το ΙΚΑ;;;

Link to comment
Share on other sites

"τί θα γίνει με το 90% των μικροέργων που γίνονται χωρίς άδεια;...

 

Αυτά τα έργα και τις εισφορές τους έχουν στόχο να πιάσουν.

 

Το ΙΚΑ αναγνωρίζει μόνο τον ιδιοκτήτη και όχι τους εργολάβους σε περίπτωση που απαιτούνται εισφορές.Αυτό που αναφέρεις Myri μπορείς να το χρησιμοποιήσεις μόνο σαν μέσο πίεσης στον εργολάβο για να μην σε εκβιάζει για καταγγελία στο ΙΚΑ

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς όμως αυτό είναι το πρόβλημα και δεν δηλώνονται τα μικρότερα έργα

διότι το ΙΚΑ τα θελει μονά-ζυγά δικά του

 

οπότε τα έργα δε δηλώνονται,

οι εργάτες είναι ανασφάλιστοι

ο ιδιώτης όμως χρεώνεται την ασφάλιση κλπ

 

όλα τα ωραία .... όλοι χαρούμενοι .... όλοι παράνομοι

Link to comment
Share on other sites

Το οποιοδήποτε ιδιωτικό συμφωνητικό δεν πρόκειται να άρει τις ευθύνες του ιδιοκτήτη...Το συμφωνητικό που έγραψα είναι συμφωνητικό προς τον ιδιοκτήτη... Συγκεκριμένα, εγώ είμαι ως εργολάβος ή μελετητής να σε ενημερώσω, τόσο ηθικά όσο και ως επαγγελματίας, οπότε δέχεσαι ότι τα γνωρίζεις όλα και αναλαμβάνεις τις ευθύνες σου... Ως εργολάβος μίλησα...

Παράλληλα όμως εκτός λίγων περιπτώσεων που χρησιμοποιώ εργάτες, χρησιμοποιώ υπεργολάβους προς τους οποίους υπάρχει αντίστοιχο συμφωνητικό...

Ετσι, τουλάχιστον όλοι γνωρίζουν τις υποχρεώσεις τους...

 

Απόσπασμα από συμφωνητικά...

ΠΡΟΣ ΠΕΛΑΤΗ

4.Με την υπογραφή του παρόντος, ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ δηλώνει ότι έχει ενημερωθεί πλήρως σχετικά με έκδοση αδειών πολεοδομίας και παρόμοιων αδειών (Υπουργεία, Πυροσβεστική κλπ), για ζητήματα ασφάλισης προσωπικού σύμφωνα με το νόμο αν είναι και ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ του έργου, για κάθε σχετικό με την κατασκευή νομικό και τεχνικό θέμα, για τα ζητήματα ασφάλειας του χώρου και των εργαζομένων και τις τεχνικές προδιαγραφές των προσφερόμενων ειδών. Δηλώνει επίσης ότι έχει κατανοήσει τα συνημμένα σχέδια τα οποία και συνυπογράφει. Αποδέχεται και καταλαβαίνει πλήρως του όρους ισχύος της συνημμένης προσφοράς.

 

ΠΡΟΣ ΕΡΓΟΛΑΒΟ

4.Ο ΕΡΓΟΛΑΒΟΣ είναι υπόχρεος για την ασφάλιση στα αρμόδια ιδρύματα και ταμεία του προσωπικού που απασχολεί στο έργο έστω περιστασιακά και δηλώνει ενήμερος για τις υποχρεώσεις του αυτές όπως περιγράφονται από την σχετική νομοθεσία. Ειδικά για τις περιπτώσεις που επιβάλλεται λόγω φύσης επαγγέλματος ή λόγω της σύμβασης έργου η πληρωμή των εισφορών από τον ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ, υποχρεούται στην έγκαιρη γραπτή ενημέρωση αυτού και τη παροχή των απαραίτητων πληροφοριών για την καταβολή του σχετικού ποσού.Υποχρεούται στην κοπή προς τον ΕΡΓΟΔΟΤΗ κάθε απαιτούμενου από το νόμο παραστατικού (Τιμολόγιου – Δελτίου Αποστολής κλπ).

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ για τα αποσπάσματα

 

εξακολουθώ όμως να πιστεύω πως ο ιδιοκτήτης είναι εκτεθιμένος στο ΙΚΑ

θέλω να πω πως τι σοι εργολαβία είναι αν δε δώσει ένα Α' ποσό για το έργο

εφοσον το ΙΚΑ πάει με μεροκάματο ο εργολάβος-υπεγολάβος μπορεί να επικαλέιται extra μεροκάματα όσα του καπνίσει άρα το ποσό Α' μπορεί και να το υπερβεί

Link to comment
Share on other sites

Το να μπορεί το ΙΚΑ να κάνει διασταύρωση στοιχείων με την εφορία, ειναι σωστό... Το ζήτημα είναι απλό όταν μιλάμε για ένα επαγγελματία... Το δύσκολο είναι όταν έχουμε τη περίπτωση εργολάβου-μελετητή...Στο παρακάτω παράδειγμα, είχα 6-7 υπεργολαβίες που προφανώς εγώ πήρα τιμολόγια, αλλά για το ότι ήταν ασφαλισμένοι οι εργάτες τους, πού να ξέρω εγώ... Βέβαια αν είχαμε πάει με Ο.Α. θα του έβγαζε (αναλυτικός) πάνω από 40 ένσημα...

Εργολαβία 110.000 ευρώ που έκανα προσφορά σε λογιστικό γραφείο για πλήρη ανακαίνιση ιδιόκτητου χώρου και ανακαίνιση του εξωτερικού του κτιρίου, δεν δεχόταν ένσημα και άδειες... Εσείς θα το κάνατε; Μάλλον ναι... Δηλαδή να χάσω εγώ τη δουλειά για να υπερασπιστώ τα λεφτά του ΙΚΑ; Αφού δεν τα υπερασπίζονται οι ασφαλισμένοι, αφού το κράτος δεν είναι ικανό να ελέγξει, αφού ο ιδιοκτήτης δεν φοβάται, τότε εγώ που είμαι ο μόνος που χάνω, θα το παίξω καλός Σαμαρείτης;

Τί διασταύρωση θα κάνει ο κάθε εφοριακός με το ΙΚΑ σε τέτοια περίπτωση;

Θα κοιτάξει την εργολαβία και θα πεί ότι χρειαζόταν άδεια; Αδύνατον... Θα κυνηγήσει εκ των υστέρων τους υπεργολάβους μου για την ασφάλιση του προσωπικού τους; Οχι, αλλά δεν με νοιάζει κιόλας...

Οπότε με το συμφωνητικό όπως παραπάνω, και ο ιδιοκτήτης δεν είναι εκτεθειμένος αλλά και γνώστης της κατάστασης, και εγώ έχω κάνει κάπως καλύτερα τη δουλειά μου εξασφαλίζοντας την "απαίτηση της νομιμότητας"...

Link to comment
Share on other sites

JTB ακριβώς αυτό είναι το πρόβλημά μου

θέλω να γίνουν όλα νομιμα αλλά όπως είναι η διαδικασία με το ΙΚΑ δεν μπορώ

γιατί θα χάσω τη δουλειά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.