Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η/Μ - ενεργειακό ερώτημα: Κεντρικός Λέβητας - Ατομική θέρμανση.


netmin909

Recommended Posts

Καλησπέρα "συνάδελφοι".

Αν και μέλος του φορουμ θέτω το ερώτημα μου εδώ γιατί δεν αποτέλει επαγγελματικο ερώτημα.

Πρόσφατα νοικιασα ένα σπίτι, το οποίο μου είπαν οτι ο λέβητας είναι κεντρικός αλλά τα διαμερίσματα χρεώνονται με ωρομέτρηση.

Έρχονται τα πρωτα κοινόχρηστα Νοεμβρίου που δεν κατοικούσα ακόμα, 9 ευρώ η θέρμανση, λέω μπορει να ήρθε ο ιδιοκτήτης και μια μερα και το άνοιξε.

Εγώ κλειδιά απο το σπίτι πήρα στις 15 Δεκεμβριου και για τις επόμενες 15 μέρες πήγαινα σπίτι μόνο για να παραλάβω συσκευές και να συναρμολογήσω τα έπιπλα.

Περίπου υπολογίζω την χρήση σε 30 ώρες.

Δεκεμβριος θέρμανση 92 ευρώ....

1) Υπαρχει περίπτωση κάποιος να με κλεβει?

2) Αν έχω τον θερμοστάτη συνέχεια στο τέρμα θα πλήρωσω παραπάνω ή έχει σημασία μόνο η διάρκεια που "καίει" το καλοριφέρ.

3) Αν αλλάξω τα θερμαντικά σώματα και βάλω μεγαλύτερα θα καίει παραπάνω?

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Και καθόλου να μην έχει ανοίξει ο θερμοστάτης, υπάρχει ένα πάγιο που πρέπει να πληρώνουν όλα τα διαμερίσματα.

- ναι, ελεγξε τον τρόπο υπολογισμού κατανομής δαπανών.

- ναι, γιατί ο ωρομετρητής θα γράφει συνέχεια.

- ναι, αλλά και θα επιβαρύνεις την συνολική εγκατάσταση χωρίς άδεια που είναι και παράνομο.

Αυτά στα γρήγορα..

Link to comment
Share on other sites

επιβεβαιώνω τα παραπάνω και προσθέτω...

τα 9 ευρώ ήταν προφανώς το πάγιο.Τα 92 ευρώ ακούγονται πολλά, πρέπει όμως κανείς να έχει παραπάνω στοιχεία για να σου πει έστω και χοντρικά μια ιδέα- πόσα μ2 είναι το σπίτι , πόσα είναι περίπου τα μ2 των άλλων αλλά και τι πλήρωσαν οι άλλοι.

Για το θερμοστάτη , όποτε είναι ανοιχτός δηλ "διαβάζει" χαμηλότερη θερμοκρασία στο χώρο σε σχέση με αυτή που έχεις βάλει πάνω , γράφει ώρες. Αρα προφανώς αν τον έχεις τέρμα πάνω και ανοιχτό θα γράφει συνέχεια.

Για τα σώματα , είναι ένα θέμα, καθώς επειδή με μεγαλύτερα σώματα παίρνεις μεγαλύτερη θερμότητα σε λιγότερο χρόνο ( ενώ γράφεις ώρες) δεν επιτρέπεται συνήθως να τα αλλάξεις με μεγαλύτερα , εκτός αν σε αφήσουν οι υπόλοιποι πράγμα δύσκολο...

Link to comment
Share on other sites

2) Αν έχω τον θερμοστάτη συνέχεια στο τέρμα θα πλήρωσω παραπάνω ή έχει σημασία μόνο η διάρκεια που "καίει" το καλοριφέρ

Είτε ο θερμοστάτης είναι στο τέρμα, είτε είναι μόλις μισό βάθμό πάνω από το κλικ, ο ωρομετρητής καταγράφει ώρες. Δηλαδή θα γράψει το ίδιο για όση ώρα είναι ανοιχτός ο θερμοστάτης.

Εάν όμως είναι στο τέρμα, προφανώς θα καταγράψει περισσότερες ώρες, σε σχέση με το αν είναι μισό βαθμό πάνω από το κλικ, οπότε θα "σβήσει" ο θερμοστάτης σε π.χ. μισή ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Το σπίτι είναι 90τ.μ καθαρά και έχει συνολικά 5 σώματα.( 2 μικρά στα 2 δωμάτια 1 πολύ μικρό στο μπάνιο, 1 μεγάλο και 1 μικρό στο σαλόνι.

Θεωρώ ότι είναι πολύ λίγα για το σπίτι.

Θα ελέγξω όλα αυτά που μου λέτε και θα επανέλθω.

Πάντως το σπίτι είναι ρετιρέ πανταχόθεν ελεύθερο, με πολύ καλή μόνωση στην ταράτσα αλλά παλιά κουφώματα, με απώλειες.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε, σαν μηχανικός που είσαι, πρέπει να αναζητήσεις την μελέτη του κτιρίου και να δεις εάν είναι υπογεγραμένη από μηχανικό. Εάν υπάρχει να συζητήσεις με τον μελετητή τα προβλήματά σου για να βρείτε τις πρέπουσες λύσεις σε συνεργασία με τον ιδιοκτήτη. Θα σου λυθούν και απορίες σχετικά με τις δαπάνες.

Αν δεν υπάρχει, εε τότε...

Link to comment
Share on other sites

Είναι απόλυτα φυσιολογικό να πληρώνεις παραπάνω από τους μεσαίους ορόφους.

Το καλύτερο θα ήταν να περιορίσεις τις απώλειες (βλέπε κουφώματα)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.