Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Προσωρινή υδροδότηση-ηλεκτροδότηση εκτός σχεδίου γηπέδου.


sta8is

Recommended Posts

Γειά σας,

εχω αγοράσει ενα μικρό οικοπεδάκι εκτός σχεδίου (500 τ.μ.)

χωρίς κτίσμα, στην οινόη.

δεν ειναι αιγιαλός, δεν είναι δασική έκταση, δεν εχει αρχαία εκει.

Εχει γυρω του ένα οικισμό μέ αυ8έρετα σπίτια,

και υπάρχουν ρημοτομημένοι δρόμοι με άσφαλτο.

Τα δε σπίτια που βρίσκονται σε αυτόν τον οικισμό έχουν νερο και φώς (ρευμα).

Μάλιστα έχω ένα χαρτί απο τον προηγούμενο ιδιοκτήτη, που λεει οτι είχε πληρώσει μερίδιο για τον κεντρικό αγωγό ύδρευσης.

Το διπλανό σπίτι έχει νερό, κολόνα ΔΕΗ και ρευμα, απο την οποία μπορεί να έρ8ει και σε εμένα ρευμα.

Τέλος, εγώ είμαι ανάπειρος συνταξιούχος (πάσχω απο καρδιακή ανεπάρκεια), και εχω ανάγκη μεγάλη να μείνω εκεί για το οξυγόνο.

Τα ερωτήματά μου είναι:

1)μπορω να πάρω νερό στο οικόπεδο και πως ?

2)μπορώ να πάρω ρευμα και πως ?

3)μπορώ να βαλω ένα κτίσμα και αν ναι τι διαστάσεων περίπου?

4)αν δεν μπορώ να χτισω μιά κάμαρα για να μείνω, μπορώ να βάλω μια τροχοβίλα? (εχετε κάτι άλλο να προτείνετε?)

...με λίγα λόγια θέλω να μείνω εκεί, χωρίς να παω φυλακή...

5)μπορώ να χτίσω μια αποθηκούλα για τα εργαλεία?

 

ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει λαμβάνοντας υπόψιν του ότι είμαι παντελώς άσχετος απο αυτά τα θέματα...

χιλια ευχαριστώ !!!

Link to comment
Share on other sites

''Προσωρινη συνδεση με τα δικτυα κοινης ωφελειας αυθαιρετων κτισματων στα οποια διαμενουν ατομα με ειδικες αναγκες και βαριες ανιατες ασθενειες''

 

απαιτειται τοπογραφικο διάγραμμα οικοπέδου με τη θεση του κτισματος οπου θα βεβαιωνεται οτι δε βρισκεται σε δασικη ή αναδασωτεα εκταση, σε παραρεματια ζωνη, σε αιγιαλο και παραλια, σε αρχιολογικο χωρο. Επισης να βεβαιωνεται αν ειναι εντος σχεδιου, εντος οριων οικισμου ή εκτος σχεδιου ή εκτος οριων οικισμου.

 

σχετ. 8578/26-6-95 εγγρ ΥΠΕΧΩΔΕ

 

αυτο βεβαια σε περιπτωση που ηδη υπαρχει αυθαιρετο

 

σε παρανομια δυστυχως δε μπορω να σας συμβουλευσω

Link to comment
Share on other sites

''Προσωρινη συνδεση με τα δικτυα κοινης ωφελειας αυθαιρετων κτισματων στα οποια διαμενουν ατομα με ειδικες αναγκες και βαριες ανιατες ασθενειες''

 

απαιτειται τοπογραφικο διάγραμμα οικοπέδου με τη θεση του κτισματος οπου θα βεβαιωνεται οτι δε βρισκεται σε δασικη ή αναδασωτεα εκταση, σε παραρεματια ζωνη, σε αιγιαλο και παραλια, σε αρχιολογικο χωρο. Επισης να βεβαιωνεται αν ειναι εντος σχεδιου, εντος οριων οικισμου ή εκτος σχεδιου ή εκτος οριων οικισμου.

 

σχετ. 8578/26-6-95 εγγρ ΥΠΕΧΩΔΕ

 

αυτο βεβαια σε περιπτωση που ηδη υπαρχει αυθαιρετο

 

σε παρανομια δυστυχως δε μπορω να σας συμβουλευσω

 

Τα έγγραφα που αναφέρατε υπάρχουν ήδη.

Άρα μπορώ να πάρω ρευμα και νερό και να έχω εκεί ένα τροχοσπιτο πχ, ή τροχοβίλλα?

Αυθέρετο είπα ότι δεν υπάρχει. είναι ένα οικόπεδο περιφραγμένο σε οικισμό.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ sta8is, νομίζω ότι θα είναι πιο αποτελεσματικό για την υπόθεσή σου αν τη συζητήσεις με τους γείτονες σου παρά σε ένα δημόσιο χώρο όπως αυτό το φόρουμ. Αν σκόπευες να κινηθείς νόμιμα, ήδη θα είχες συμβουλευτεί μηχανικό της περιοχής πριν αγοράσεις το "οικοπεδάκι". Μπορείς βέβαια να απευθυνθείς σε τοπικό μηχανικό και εκ των υστέρων για να σου πει τι νόμιμες ενέργειες μπορείς να κάνεις, επειδή τα δεδομένα που πρέπει να έχει κανείς για να σου απαντήσει αξιόπιστα είναι πάρα πολλά, τόσα που νομίζω ότι δύσκολα μπορείς να πάρεις από εδώ κάτι περισσότερο από αυτά που σου έγραψε ο συνάδελφος παραπάνω και αυτά που σου γράφω εγώ τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν γνωρίζει κανείς αν επιτρέπονται τα τροχόσπιτα π.χ. ή οι τροχοβίλες ?

Αν επιτρέπεται ενα μικρό κτισμα - αποθήκη για τα εργαλεία ?

Μια ράμπα τσιμεντένια για το αυτοκίνητο ?

Link to comment
Share on other sites

τροχοσπιτο ναι (κι αυτο υπο προϋποθεσεις γιατι υπαρχουν περιπτωσεις που εχει γινει καταγγελια)

Για ραμπα θελετε αδεια. Κτισμα ή αποθηκη, θελει αδεια.

Σπιτακι για τα εργαλεια, αγοραστε ενα απο το πρακτικερ, κανει κατω απο χιλιαρικο και ειναι 5-6 τετραγωνικα.;)

Link to comment
Share on other sites

...Σπιτακι για τα εργαλεια, αγοραστε ενα απο το πρακτικερ, ....

Σωστο αυτο αλλα μου εχει δημιουργηθει (γενικα και όχι για το θεμα μας) η απορια, το σπιτακι απο το καταστημα αυτο άντε το αγοραζεις. Αδεια δεν πρεπει να εχει για να το βαλεις στο οικοπεδο σου; Γιατι τοτε θα παω να φτιαξω και εγω στο δικο μου χωρις αδεια και χωρις να το αγορασω.

Link to comment
Share on other sites

ειδα κατι ξυλινα σπιτακι απολυ ωραια και πολυ φτηνα.

και οικολογικα !!!

μαλον ενα τετοιο θα βαλω και οχι τροχοσπιτο.

δεν νομιζω να θελει ιδιετερες διαδικασιες.

ξερω αρκετα σπιτια πολιτικων, τσιμεντένιες βιλες, που ειναι μεσα σε δρυμούς !!!

σε μενα θα σκαλώσουνε...

Link to comment
Share on other sites

αν είσαι συνταξιούχος πολιτικός σίγουρα δε θα έχεις πρόβλημα!!!

 

το οικολογικό σπιτάκι θέλει άδεια διότι είναι σπίτι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.