Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εικοσιτετράωρη απεργία για τους διπλωματούχους μηχανικούς στις 10 Φλεβάρη


ntua_hm

Recommended Posts

ΜΑΚΑΡ

Αν μου πεις ποσα παιρνουν ο προεδρος και τα μελη του ΔΣ της ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΑΕ,ουτως ωστε να αποφασισουμε σε ποια απεργια θα παμε.του ΤΕΕ η των ΑΓΡΟΤΩΝ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 69
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@parist43

Ξεκίνησα την απάντηση στο άκομψο σχόλιό σου, αλλά, μετά από δεύτερη σκέψη, θεώρησα ότι, μάλλον δεν έχεις εμπειρία από απεργίες, και πολύ περισσότερο, μηχανικών, οπότε ... συγχωρείσαι.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι καθολου ακομψο σχολιο και δεκτον να απαντησεις με οποιο υφος θες.

(αν μην τι αλλο σε θεωρω οντως ποιοτικο ατομο και σου εχω υποχρεωση διοτι με βοηθησες μια φορα απο εδω (και εστειλες μαλιστα το ΦΕΚ του σχεδιου πολεως -10φορες μπραβο και ευχαριστω και η υποχρεωση υπαρχει.οποτε δεκτον οτι και να πης)

ομως επι της ουσιας

1. που ηταν το ΤΕΕ να με ρωτησει την γνωμη μου για το φορολογικο νομοσχεδιο,το κτηματολογιο και ενα σωρο αλλα?

2.σε απεργια μαζι με καρεκλοκενταυρους και μεγαλοκαρχαριες δεν κατεβαινω.

3.αν θελει το ΤΕΕ να κατεβω σε απεργια την επομενη φορα να βγη να καταγγειλει το Κτηματολογιο της Λεσβου

αυτα προς το παρων για το ΤΕΕ και τις απεργιες του.

επαναλαμβανω κλεινοντας οτι παρολα αυτα σε θεωρω πολυ ποιοτικο ατομο-πιο πολυ και απο εμενα,και επισης αν σε εθιξα καπου συγνωμη.ομως αλλο το ενα και αλο το αλλο

Link to comment
Share on other sites

parist43 κατέβα στην απεργία και κάτσε μακρυά από τους καρχαρίες.

 

Και εγώ αυτό θα κάνω. Και απεργώ από τον εαυτό μου εεεεε....με ότι αυτό συνεπάγεται.

 

Ξαναδιαβάστε την τελευταία πρόταση του ΜΑΚΑΡ και κατεβείτε στην απεργία.

 

parist43 δεν έχεις άδικο αλλά εδώ πάει να γίνει μεγάλη χοντράδα.

 

Για όλους !!!! Υφιστάμενους μηχανικούς και εν δυνάμει.

Link to comment
Share on other sites

@parist43

Κατ' αρχάς, σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, αλλά δεν νομίζω ότι έχεις οποιουδήποτε είδους υποχρέωση απέναντι σε κανένα μέλος αυτού του forum, γιατί όλοι όσοι συμμετέχουμε, έχουμε αποδεχτεί την αρχή ότι, πρέπει να προσφέρουμε.

 

Στην ουσία τώρα, όπως λέει και ο φίλος Theo, στην απεργία αυτή, αλλά και όποια άλλη κρίνεις απαραίτητο, συμμετέχεις γιατί πιστεύεις στα δίκαια και σωστά αιτήματα και θέλεις να συμπαραταχθείς με τους διαδηλωτές, να διαμαρτυρηθείς μαζί τους και να διεκδικήσεις την επίλυσή τους και όχι γιατί την οργάνωσε ο Α ή ο Β φορέας, συνδικάτο, ένωση, σωματείο, ομοσπονδία, πρωτοβάθμια, δευτεροβάθμια ή τριτοβάθμια, που, ενδεχόμενα, δεν σε εκφράζει.

 

Εν πάση περιπτώσει, και για να ξεκαθαρίσουμε το θέμα, δεν "καίγομαι", προσωπικά, από το προτεινόμενο σχέδιο, για λόγους που δεν χρειάζεται να αναφέρω, αλλά θα συμμετάσχω στον αγώνα γιατί πιστεύω ότι το σχέδιο φορολόγησης θα προκαλέσει πρόσθετα προβλήματα, στην ήδη δύσκολη αγορά εργασίας των "υφιστάμενων μηχανικών και εν δυνάμει", όπως λέει ο Theo, και, κυρίως, στους νέους μηχανικούς, που έχουν την ατυχία να ανοίξουν τα φτερά τους αυτή τη δύσκολη εποχή.

Link to comment
Share on other sites

συναδελφε ΜΑΚΑΡ

εγω αντιθετα "καιγομαι" ,και το λεω ειλικρινα,κατα διαβολικη συμπτωση φετος προβλεπεται να κανω τον μεγαλυτερο τζιρο απο ολα τα μεχρι τωρα ετη (εχω 4 μελετες οδοποιιας που ξαφνικα ενεργοποιηθηκαν ολες γιατι ενταχθηκαν απροσδοκητα σε προγραματα χρηματοδοτησης ,εχω επιπλεον 1 μελετη τοπογραφικη που τελειωνει τον αλλο μηνα + το οτι ολοι οι ιδιωτες ζητανε επιμονα αποδειξη (τηλεοραση γαρ)(βεβαια για μικρες μελετες προκειται,απλα

αθροιζοντε τα ποσα και βγαινει το τελικο νουμερο πιο μεγαλο απο οσα εχω συνηθισει μεχρι τωρα)

και αν ισχυσει το μετρο την εκατσα (βεβαια να πω την αληθεια οσες δεν ειναι στον Θησεα σκεφτομαι να κοψω του χρονου τα τιμολογια και να πληρωθω του χρονου)

απο την αλλη ομως ,δεν με βρισκει συμφωνο και ο εν ισχυ τροπος φορολογησης ,γιατι εχει ωρισμενα μειον.

τελος παντων θα συμφωνησω οτι και αυτο που ερχεται ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ,και εν πασει περιπτωσει επειδη αντικειται στα συμφεροντα του κλαδου ,παω πασο και δεν ξαναμιλω.

θα ηθελα ομως το ΤΕΕ να ανοιξει μια διαδικασια μεσα απο την ιστοσελιδα του ,αναλογη με αυτη του opengov .θα μπορει δηλαδη να βαζει διαφορα ζητηματα και να λενε την γνωμη τους οι συναδελφοι και ετσι προχωραμε προς την αμεση δημοκρατια ,οσο αυτο ειναι δυνατον βεβαια

και να προσθεσω κατι .καλα το ΤΕΕ δεν μπορουσε να βαλει μια ανακοινωση γιαυτο το θεμα εδω στο michanikos?

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι για την ύστερη σκέψη και απόφασή σου, και επικροτώ την πρόταση για τη δυνατότητα άμεσης διατύπωσης της γνώμης του μηχανικού στην ιστοσελίδα του ΤΕΕ, για επίκαιρα και άλλα θέματα.

 

Εμπρός, λοιπόν, να το διεκδικήσουμε. Αύριο θα επικοινωνήσω με το ΤΕΕ για να βρω που μπορούμε να καταθέσουμε αυτό το αίτημα και πως μπορεί να υλοποιηθεί.

Link to comment
Share on other sites

εγώ το καταθεσα ηδη στο Δρασεις-προτασεις προς τους φορεις,στο michanikos,σαυτο το φορουμ δηλαδη.

http://www.michanikos.gr/showthread.php?p=142319#post142319post142319

Link to comment
Share on other sites

αφου κοιμουντε τα τει καλα κανουν οι αλλοι και κανουν την απεργιουλα τους και ζητανε και ζητανε και ζητανε........Απορω ομως τι αλλο θελουν........γιατι αυτο που θελουν να περασουν σαν μηνυμα δεν μας πειθει.......καλες απεργιες να χετε.......απορω αν θα κατεβει η elite στους δρομους

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχουμε πολλά ράμματα για τη γούνα του ΤΕΕ αλλά το συγκεκριμένο θέμα επηρεάζει πολλούς μηχανικούς και πρέπει να σκεφτούμε σοβαρά το μέλλον όλων όσοι επηρεάζονται από από αυτό.

MAKAP με τα σχόλιά σου με έπεισες και θα συμμετέχω

 

ξέρεις ποιός είναι ο φόβος μου;

(και πιστεύω και πολλών συναδέλφων; )

 

μήπως στην πλάτη μου , δηλ με τη συμμετοχή μου,

χρησιμοποιόντας την παρουσία μου

περάσουν μηνύματα εις βάρος: μου, της επιστήμης μου, της κοινότητας των μηχανικών, της κοινωνίας κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.