Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περίφραξη οικοπέδου


la_arch

Recommended Posts

για να κάνω μπαζωμένη βεράντα για παράδειγμα;;;

πιο συγκεκριμένα, μέσα στην πρασιά ας πούμε, ἠ και στο Δ, πίσω ή στο πλάι

Link to comment
Share on other sites

εμένα προσωπικά έχει τύχει να μη μου δεχτούν κάτι τέτοιο

όχι πως δεν το περίμενα

 

μου είπαν να επιλέξω ή λιγότερο μπάζωμα ή μπαλκόνι

Link to comment
Share on other sites

οκ, τι να πώ, ο ΓΟΚ λέει ότι επιτρέπεται τέτοια διαμόρφωση, άρα;;

 

όμως γενικά η συμπαγής περίφραξη 1 μ. ύψους αρχίζει από το διαμορφωμένο έδαφος;;

Link to comment
Share on other sites

όπως παράθεσε

Αρθρο 18.

Περιφράγματα.

(...)

2. Τα περιφράγματα του οικοπέδου σε κανένα σημείο δεν επιτρέπεται να έχουν ύψος μεγαλύτερο από 2,50 μ. και το συμπαγές τμήμα τους μεγαλύτερο από 1,00 μ. Αφετηρία μέτρησης των υψών είναι η υψηλότερη από τις οριστικές στάθμες του εδάφους εκατέρωθεν του περιφράγματος. Για τα περιφράγματα που βρίσκονται στο πρόσωπο του οικοπέδου, τα παραπάνω ύψη μετρούνται από τη στάθμη του πεζοδρομίου.

(...)

άρα από το διαμορφωμένο έδαφος

Link to comment
Share on other sites

κατανοητό, αυτό σημαίνει όμως ότι στο πρόσωπο του οικοπέδου, αφού μετράω από πεζοδρόμιο, ανεξάρτητα αν έχω σηκώσει την τελικά διαμορφωμένη στάθμη εδάφους είτε για μπαζωμένη βεράντα είτε αναγκαστικά λόγω κλίσης, θα βάλω 1 μέτρο συμπαγές και μετά κάγγελο, άρα πάλι προκύπτει το θέμα ότι η συμπαγής περίφραξη θα είναι χαμηλότερη από το επίπεδο μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι βοήθεια.

Μπορεί κάποιος να μου πει πού γράφει ότι με την έκδοση της αδείας για κτίρια, μπορεί ο ιδιοκτήτης να προχωρήσει σε περίφραξη του οικοπέδου του γιατί δεν θυμάμαι....?

Ευχαριστώ.

 

edit. Θυμήθηκα. Άρθρο περί αυθαιρέτων ΓΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Γωνιακό οικόπεδο είναι άρτιο κατά παρέκκλιση ως προυφιστάμενο του 85 και οικοδομήσιμο διότι το ένα πρόσωπο βλέπει σε κοινόχρηστο χώρο πλάτους μεγαλύτερου των 4 μ. Το δεύτερο πρόσωπο βλέπει επίσης σε κοινόχρηστο χώρο που όμως δεν έχει σε όλο του το μήκος πλάτος τουλάχιστον 4 μ.

Ζητείται η έκδοση οικοδομικής άδειας για περίφραξη του οικοπέδου.

Είναι υποχρεωτικό η περίφραξη στο δεύτερο πρόσωπο να υποχωρήσει ώστε να αφήσει απόσταση από άξονα κοινοχρήστου 2μ. ? Στην περίπτωση αυτή το αφιέμενο τμήμα συνεχίζει να προσμετράται για την επιτρεπόμενη κάλυψη και δόμηση ? Μπορεί στο τοπογραφικό να δειχθεί το οικόπεδο με τις αρχικές του διαστάσεις και εμβαδόν και την περίφραξη στο δεύτερο πρόσωπο στη θέση της τυχόν υποχώρησης ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για συναδελφική βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει και στα 2 προσωπα να εχουμε απο τον αξονα 2 μ.Το τμημα που παραχωρειται δεν μετραει πουθενα (χανεται σαν γη και σαν μεγεθος). Η παραχωρηση πρεπει να μεταγραφει στο υποθηκοφυλακειο και να σταλει στο Δημο με κλητηρα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε περίφραξη οικοπέδου, στο σημείο που βρίσκεται η πόρτα για είσοδο στο οικόπεδο βλέπω συχνά κατασκευές που προστατευουν την είσοδο απο τη βροχή και πολλες φορες μοιαζουν με ημιυπαιθριους χώρους. Ενα παραδειγμα απο φωτογραφία που βρηκα στο Internet ειναι στο συννημένο. Αυτες οι κατασκευές μετραν σε κάλυψη; Γενικά πως εμφανίζονται κατα την εκδοση ΟΑ;

post-599-131887269452_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.