Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σε μαύρη λίστα ΣΔΟΕ γιατροί, δικηγόροι, μηχανικοί


parist43

Recommended Posts

Και προσοχή θέλει και χρέωση ανάλογη με τον κόπο μας.

 

Εχω ακούσει πολλούς ιδιώτες να λένε "Έλα μωρέ , πέντε γραμμές τράβηξε , να του δώσουμε κάτι για το χαρτί και το μελάνι".

 

Όσο ανεχόμαστε τέτοια περιστατικά , είμαστε άξιοι της μοίρας μας και καταδικάζουμε και τον εαυτό μας και τον κλάδο μας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

να σου πω εγω για προμελετες που εχω κανει 100?

 

δινουν το δικαιωμα στον πελατη να αμολησει οτι παπαρια θελει για να ΜΗΝ πληρωσει.

 

"Δεν προχωρησε το εργο", "μια απλη προμελετουλα μου εκανες", "ενταξει εσας τους αρχιτεκτονες σας παιρνει μια ωρα να τα βγαλετε αυτα", "τελικα δεν θα κανουμε τιποτα", "δεν πηραμε δανειο" και ο,τι μπορει να φανταστει κανεις.

 

Οποιανου του αρεσει να σχεδιαζει τσαμπα ή θεωρει οτι θα τον βοηθησει να δικτυωθει (το ακουω συχνα αυτο) να το κανει. Θα ειναι συντομη η πορεια του.

 

Εγω επειδη πανω απο 1-2 φορες να με πιανουν μακακα δεν μου αρεσει, τωρα πια οταν ζητανε "κατι να δουνε" εξηγω καθαρα και ξαστερα οτι η αμοιβη της προμελετης ειναι ΧΧΧΧ ευρω και ταυτοχρονα τους εξηγω οτι θα τους κανουμε προμελετες μεχρι να τους ικανοποιησουμε. Το να δουλευουμε αμετρητες ωρες και να παρουμε 5 χιλιαρικα ενω θα επρεπε να παρουμε 15 λογω πολλων ωρων δουλειας συνθετικης δεν με πειραζει (τοσο). Το να δουλευουμε τσαμπα εστω και 30 λεπτα μου χαλαει ολο το μηνα απο τα νευρα που με πιανουν.

 

Αντρικια συνεννοηση, παραστατικο, ΦΠΑ και ολοι κυριοι και ωραιοι.

 

Και κατι αλλο, που μπορει καποιος στο ξεκινημα να μην το καταλαβει: ο πελατης που σου "παιρνει" δουλεια τσαμπα, ΔΕΝ ΕΡΧΕΤΑΙ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΑΛΛΟ ΕΡΓΟ. Τελειωσε, δεν θα τον ξαναδειτε ΠΟΤΕ. Αντιθετως, ο πελατης που μενει ευχαριστημενος απο ποιοτητα ΚΑΙ τιμη, ερχεται, ξαναερχεται και σου στελνει και κοσμο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον howard_roark. Δυστυχώς αυτά δεν διδάσκονται στις σχολές και ούτε είναι υποχρεωτική η άσκηση όπως στους δικηγόρους. Οποιος στο ελευθερο επάγγελμα πει ότι δεν έχει χάσει χρήματα είναι ψεύτης, φτάνει όμως το πάθημα να γίνει μάθημα. Και φυσικά για ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ κόβουμε απόδειξη.

Link to comment
Share on other sites

οπως τα λες....μονο απυ και φπα...

 

παντως για πνευματικα δικαιωματα αφηστετο....

 

σε περιοχες που τα οικοπεδα ειναι ιδια μουχουνε ζητησει τα σχεδια να τα δειξουνε στον μηχανικο τους γιατι θελανε κατι ιδιο !!!

 

 

 

θεωρω οτι πρεπει να πληρωνομαστε για προμελετες και ΠΟΤΕ μα ποτε τις αλλαγες που μας ζητανε δεν της κανουμε επιτοπου !!!

Link to comment
Share on other sites

δινουν το δικαιωμα στον πελατη να αμολησει οτι παπαρια θελει για να ΜΗΝ πληρωσει.

 

Να προσθεσω μια π@π@ρια...

 

"Βγαλλε ενα σχεδιο να δουμε αν μας αρεσει...να κανουμε και οτι αλλαγες χρειαζονται για να βγαλλεις και τα στατικα..., να δουμε ποσο θα μας κοστισει για το φτιαξουμε.Ετσι να εχουμε μια εικονα. Αν μας φτανουν το λεφτα θα βγαλλουμε κανονικα αδεια, οχι για ολο το σπιτι, για τα λιγοτερα τμ που μπορουμε...., μετα θα το κανουμε οπως θελουμε..."

 

Πραγματικη συζητηση....

 

 

σορρυ για το οφ-τοπικ...

 

 

Πολυ σωστα...Αν δεν σε πληρωσει καποιος και του χαρισεις τη δουλεια, νιωθει υποχρεωση και ΔΕΝ ξαναρχεται....

Link to comment
Share on other sites

Τη δουλεια δεν τη χαριζει κανενας.αν δεν σε πληρωσει ειναι ενοχος,αισθανεται ντροπη (και καλα κανει) και γιαυτο δεν ξαναρχεται.

προκειται για ανρωποειδη που εχουν σκορπιους στις τσεπες.

Link to comment
Share on other sites

Τη δουλεια δεν τη χαριζει κανενας.αν δεν σε πληρωσει ειναι ενοχος,αισθανεται ντροπη (και καλα κανει) και γιαυτο δεν ξαναρχεται

ναι σε τιμωρεί και από πάνω

 

πάντως αυτό με τα προσχέδια ισχύει και μεταξύ μηχανικών

οπότε πάντα προκαταβολή ........ διαφορετικά τα μολύβια κάτω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.