Μετάβαση στο περιεχόμενο

Scia Engineer (πρώην ονομασία: ESA PT)


Recommended Posts

1. Τιποτα το εχω ψαξει...Δεν κουναει τιποτα...Στις 10 πρωτες ιδιομορφες που ειδα...

 

2.ΟΚ

 

3.ΟΚ

 

4. Να κανει ολους τους συνδυασμους βασει ΕΚ....Δεν το εχω βρει....

Link to comment
Share on other sites

terry για τους συνδιασμους τους κανει ολους ..βαζεις για slu >type>EN ULS(STR/GEO)SETB για SLS βαζεις EN SLS char και για συνδιασμο σεισμου EN SISMIC και εχει εχει ολους τους συντελεστες,ελενξε το να δεις κιολας.οι μετατοποισεις σε mm ειναι..,εγω για μαζες κανω τον εξης συνδιασμο :ιδιο βαρος + βαρος στεγης(πανελ κτλ) +0,3 χιονι(μεταβλητο) αν ειναι μονοοροφο και δεν εχει ωφελειμο ...

 

να ρωτησω και εγω κατι..για το τευχος βαζεται τις ιδιομορμες για σεισμο κατα χ και κατα y? διαφορετικες δεν ειναι???

Link to comment
Share on other sites

terry δεν ειναι 1 ,το 1 ειναι αν θελεις εσυ να μεγαλωσεις το συντελεστη η οχι..

για να δεις ακριβως τους συνδιασμους ,αφου τους διμιουργισεις οπως σου ειπα μετα κανε explood to linear (κατω χαμηλα) και θα δεις τους συνδιασμους .,,

βασικα μονο 3d wind δουλευω

 

τερρυ επειδη πρεπει να φυγω γραψε τις απορειες και θα σου απαντησω (σχετικα με ρυθμισεις)μετα τις 3

αν θελεις μπορω να σου στειλω και ενα αρχειο για δεις τις ρυθμισεις...τα ιδια προβληματα ειχα και εγω στην αρχη..(χαχα)

Link to comment
Share on other sites

Πηρα στην εταιρεια και μου ελυσε μερικες αποριες...

 

Και ξεκιναω τωρα με το 3D wind..

1. Γενικα βλεπω οτι τις ζωνες τις υπολογιζει σωστα...με τετρακλιη στεγη εχω ενα θεμα, αλλα δεν με πολυνοιαζει τωρα..

2. Εχω βαλλει wall & plates για να κλεισω το κτηριο...Αυτα τα 2d members συμμετεχουν στην επιλυση??(εχω ορισει να παιρνουν ανεμο..)

 

Εκανα ιδιομορφικη με τα 2d members και χωρις αυτα και βλεπω οτι αλλαζουν τα πραγματα...

Link to comment
Share on other sites

2. Εχω βαλλει wall & plates για να κλεισω το κτηριο...Αυτα τα 2d members συμμετεχουν στην επιλυση??(εχω ορισει να παιρνουν ανεμο..)

 

Εκανα ιδιομορφικη με τα 2d members και χωρις αυτα και βλεπω οτι αλλαζουν τα πραγματα...

 

Λογικό αφού...λειτουργούν τα walls/plates.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι καθολου λογικο...

 

Απο την εταιρεια στην Αθηνα μου ειπαν οτι τη στιγμη που τα οριζεις να παραλαμβανουν ανεμο, γινονται ανενεργα...

Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται αυτό;;;

 

Δεν το έχω δουλέψει το wind αλλά...

 

Αν εγώ έχω μία επιφάνεια προσομοιωμένη με FEM (είτε wall είτε plate) και θέλω να της βάλω άνεμο μέσα από το wind, αυτή θα γίνει ανενεργή; Στην ουσία wind=γραμμικά μέλη;;;

 

Δεν το πολυπιστεύω...δες τα αποτελέσματά σου με το μοντέλο με τα walls/plates και κοίτα αν αυτά παραλαμβάνουν φορτία-εντάσεις, καθώς και από το animation αν αυτά μετέχουν στην παραμόρφωση του φορέα.

Link to comment
Share on other sites

terry ειναι λαθος αυτο που βαζεις,πρεπει να βαλεις panel load beams και να κανεις καποιες ρυθμισεις,εχω το usb στο γραφειο και ειμαι σπιτι ,για να σου τις πω και δεν θα εχεις κανενα προβλημα...(αν μπορεις να κανεις λιγο υπομονη μεχρι το απογεμα)...

Link to comment
Share on other sites

Θα την κανω την υπομονη..

 

Ναι το βρηκα αυτο που λες...

 

Απλα δεν μου φορτιζει τις ενδιαμεσες δοκους..μονο εκει που παταει το πανελ...

Αλλα και με πανελ παλι οι ιδιομορφες ΑΛΛΑΖΟΥΝ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.