Μετάβαση στο περιεχόμενο

Scia Engineer (πρώην ονομασία: ESA PT)


Recommended Posts

καλημερα παιδια !!!θελω να ρωτησω αν εχετε βρει καθολου λαθοι στην αναλυση?εγω εχω εντοπισει καποια στις συνδεσεις οπως στην συδεση βασης με 3 μπουλονια, στην συνδεση κεφαλοδοκου με στυλο στην ασθενη διευθυνση,και 1 τελευταιο στην αποκατασταση συνεχειας στυλου με μετοπικη πλακα, και τα εχω επισυμανει στην εταιρια,για να τα διορθωσει στην επομενη εκδοση,καλο θα ειναι αν βρισκουμε λαθη να τα επισυμενουμε και εδω αλλα και στην εταιρεια

 

ευχαριστω!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Θέλω τη βοήθειά σας.

 

Έχω το Scia Engineer 2009 student version.

 

1.Ενώ παλιά δεν το έκανε, τώρα μου βγάζει μήνυμα: "CADS Composite beam is not installed in your machine? Results might be wrong".Αυτό μου το βγάζει όταν πατάω "calculate".Μετά από αυτό το μήνυμα δεν εμφανίζονται τα results.Ξέρει κανείς τι φταίει?

 

2.Η student version τι δεν κάνει σε σχέση με το Professional?

Link to comment
Share on other sites

Εχεις βαλλει συμμικτο στοιχειο??

Μηπως δεν εχει ορισει παραμετρους για το στοιχειο αυτο???

 

Ενα τηλεφωνο στην εταιρεια θα λυσει το προβλημα σου..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις αποκρίσεις παιδιά.

 

Τελικά το πρόβλημα ήταν το ότι είχα τικάρει απο το setup το composite.Οπότε Terry αυτό που σκέφτηκες ήταν.

 

Γενικά πάντως από σχέδια πιστεύω έχει πρόβλημα στις κατασκευαστικές λεπτομέρειες το student version.

 

Α...και μια ερώτηση. Ξέρετε πως βάζω συνδετήριες δοκούς για να ενώσω τα πέδιλα?

Link to comment
Share on other sites

terry ,sorry για την καθυστερηση, λοιπον τα λαθη που εντοπισα εγω ειναι στην συνδεση πλακας εδρασης οταν χρησιμοποιεις 3 και 3 μπουλονια εκατεροθεν, η συνδεση σου θα αστοχει παντα σε διατμηση και αυτο γιατι το Vrd της συνδεσης σου το προγραμμα στο βγαζει παντα 0,δηλαδη οι αγκυροβιδες δεν περναν καθολου διατμηση (αυτο μονο οταν εχεις 3 και 3 μπουλονια).Δευτερον στη συνδεση κεφαλοδοκου (κοιλοδοκου) με υποστηλομα στην ασθενη διευθυνση με μετοπικη πλακα η συνδεση αστοχει παντα γιατι αυτη την φορα το Nrd της συνδεσης σου ειναι παντα 0 οποτε και οελενχος θα ειναι αρνητικος,και τριτον σε συνδεση αποκαταστασης κολονας με μετοπικη πλακα δηλαδη για παραδειγμα IPE360 με HEA140 συγκολητη χωρις μπουλονια αστοχει παλι γιατι και εδω Nrd ειναι 0 οποτε και εδω ο ελενχος ειναι αρνητικος!!τους εστειλα e-mail και μου απαντησαν οτι για την συνδεση εδρασης οτι το φτιαξανε και στην επομενη εκδοση (τελη του μηνος θα ειναι ετοιμο) για τις αλλες 2 οντως ειναι προβλημα του λογισμικου αλλα ακομα δεν μου απαντησαν αν θα ειναι ετοιμο στην επομενη εκδοση...Αν εχεις χρονο θελεις κοιταξετο και εσυ..

Link to comment
Share on other sites

Α...και μια ερώτηση. Ξέρετε πως βάζω συνδετήριες δοκούς για να ενώσω τα πέδιλα?

 

Δεν μπορείς να συνδέσεις τους κόμβους θεμελίωσης με μία δοκό;

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ λογικά.Αλλά το θέμα είναι ότι δεν ξέρω πως τα αντιλαμβάνεται το πρόγραμμα.Νομίζω ότι πρέπει να ορίσω με το foundation strip κάπως.Αντίστοιχα, θα μπορούσα να "φτιάξω" έναν κύβο από σκυρόδεμα και να τον ορίσω ως πέδιλο, αλλά το σωστό ειναι να επιλέξω το foundation block.

Link to comment
Share on other sites

Η συνδετήρια δοκός δεν είναι κάτι άλλο πέρα...από ένα δοκάρι που ενώνει 2 κόμβους...Είμαι σίγουρος ότι το λαμβάνει απολύτως σωστά.

 

Τον "κύβο" από σκυρόδεμα που λες, αντί θεμελίου, δεν γίνεται να τον εισάγεις, γιατί δεν έχει χωρικά πεπερασμένα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.