Μετάβαση στο περιεχόμενο

Scia Engineer (πρώην ονομασία: ESA PT)


Recommended Posts

Εισαγωγή φορέα με συνδυασμό όλων των τύπων στοιχείων...ραβδωτών και επιφανειακών.

 

Για τις παραμέτρους κοίτα στο manual γιατί δεν έχω κάνει κάτι τέτοιο μέχρι στιγμής...

Link to comment
Share on other sites

Για την πληροτητα δες τη φωτο...

 

Γενικα στη συγκεκριμενη μελετη εχω βαλλει dwg, δικες μου διατομες κτλ..

 

Απιστευτα ευχρηστο το προγραμμα..

πχ. ελξεις στο dwg και επεξεργασια των γραμμων

αμεσος υπολογισμων αδρανειακων χαρακτηριστικων τυχουσων διατομων και εξαγωση τους ακομα και σε word σε επεξεργασιμο πινακ...Κτλ, κτλ...

 

Oταν χρησιμοποιείς το connect members/nodes τι ακριβως συνδεση κανει??? Αρθωτη??

post-5598-131887247271_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να την αλλαξω??

 

Αρα στις τεγιδες εχουμε ενα φαουλ.. Εγω τη νομιζα αρθρωτη...

 

Αν σου πω τον προβληματισμο μου..

 

Εχω μια κατασκευη απο λεπτοτοιχες διατομες ψυχρης ελασης και φυλλα OSB.

Τα υποστυλωματα μπαινουν ανα 60εκ. Στην κορυψη συνδεονται με ενα μονοκομματο δοκαρι με τρυπανοβιδες. Σιγουρα πακτωση δεν μπορει να θεωρηθει. Ετσι με βολευει να βαζω ενα μελος και να το συνδεω αυτοματα αλλα νομιζα οτι η συνδεση ειναι αρθωτη..

 

Οποτε λες να το κανω κομματι-κομματι??

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως έκανες τη σύνδεση τεγίδων (με ποια εντολή εννοώ), αλλά ακόμα κι αν τις σύνδεε μονολιθικά με τα ζυγώματα, δεν πρόκειτε να άλλαζε κάτι δραματικά καθότι θα δεις ότι η ροπή στη στήριξη θα είναι σχεδόν μηδενική λόγω ακαμψιών. Πάντως η μορφή της σύνδεσης με αυτή την εντολή δεν αλλάζει.

 

Τώρα στο θέμα σου....αν αυτή η δοκός παραλαμβάνει κατακόρυφα φορτία, μάλλον ένα ένα τα βάζεις. Αν όμως την δεν παραλαμβάνει κατακόρυφα φορτία, τότε δως το σαν μέλος που αναλαμβάνει μόνο αξονικά φορτία (FEM model--> Axial force only...κάτι τέτοιο).

 

Πάντως αν έχεις κάνναβο, με τις ευκολίες και τα multicopy του Scia τα κάνεις όλα σε dt...

Link to comment
Share on other sites

για την συνδεση των τεγιδων τη βαζεις οπως ειπες μονοκοματη και μετα κλικαρεις τις τεγιδες και τις δοκους οπου πατανε οι τεγιδες και μετα crosslink και επιλεγεις αρθρωση η πακτωση,στην πραγματικοτητα στις στιριξεις εχει ροπη(σαν συνεχης δοκος) οποτε πιστευω ειναι αρκετα ρεαλιστικη η προσομειωση..και κατι ακομα για τις τεγιδες ψυχρης ελασης ,στις οποιες βαζουμε "μανικια" σου προτεινω να χρησιμοποιησεις μεταβλητη διατομη με την εντολη 1D member>arbitrary components ,γιατι κατα τον ελεγχο θα αστοχουν στις στιριξεις,δηλαδη εκει που στην ουσια το παχος της διατομης σου ειναι διπλο..εμενα με εσωσε...

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση γιατι εχω μπλεχτει λιγο να μου πειτε τη γνωμη σας...

 

Εστω μια συνεχης κυρια δοκος που πανω της συνδεονται αρθρωτα 4 δευτερευουσες δοκοι..

 

1η εναλλαχτικη

Δημιουργω 4 κομβους στην κυρια δοκο και στη ακρη της δευτερευσουσας οριζω αρθρωση

 

 

 

2η εναλλαχτικη

Δεν δημιουργω κομβους. Βαζω με τα snaps τις δευτερευσουσες στη θεση που θελω, επι τις κυριας δοκου, παταω εντολη "connect nodes/members", γινεται η συνδεση με την κυρια και μετα παλι οριζω στο ακρο των δευτερευουσων αρθρωση..

 

Πιστευεται οτι θα υπαρχει διαφορα μεταξυ αυτων των δυο??

 

Απλα μαρεσει η 2η γτ δεν θελω να δημιουργω πολλα μελη..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.