Μετάβαση στο περιεχόμενο

Scia Engineer (πρώην ονομασία: ESA PT)


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Θελω να εισαγω στο μοντελο επιφανειακα πεπερασμενα..

Το υλικο που χρειαζομαι δεν υπαρχει, θα το φτιαξω εγω...

Ξερετε αν μπορω να εισαγω ορθοτροπο υλικο??

 

Ξερετε ποιες οι βασικες διαφορες για τα 3 ειδη πεπερασμενων που εχω στη διαθεση μου (wall, plate, shell)???

 

Και κατι τελευταιο....Εχω 10 υποστυλωματα στη σειρα. Θελω να τα συνδεσω με δοκο. Για να μην εισαγω 10 ραβδους, ξερετε αν μπορω να το κανω με μια κινηση και να κοψει τη ραβδο στους κομβους τελους των υποστυλωματων?? Κατι αντιστοιχο γινεται με τις τεγιδες, οι οποιες μπαινουν μονοκοματες και μετα τις συνδεει με τις κυριες δοκους, χωρις να τις σπασει..

Link to comment
Share on other sites

Ορθότροπο: όταν εισάγεις FEM, αλλάζεις το FEM model από Isotropic σε Orthotropic.

 

Δεν έχει σημασία τη θα δώσεις για FEM στο Scia (και αλλού...). Έχει πιο πολύ να κάνει με την προτεραιότητα που δίνει στα μέλη (80,90,98 αντίστοιχα) για το Structural model.

 

Κανονικά το Wall, θα έπρεπε να αναφέρεται σε συνθήκες επίπεδης έντασης, μόνο μεμβρανικές δυνάμεις δηλαδή, αλλά δεν.....Κάτι που δεν σημαίνει ότι είναι λάθος.

 

Πάντως αν θες να δώσεις καμπύλες επιφάνειες με FEM, τότε "κανονικά" πρέπει να δώσεις Shell type, καθότι οι εξισώσεις τροποποιούνται σε σχέση με τα κοινά FEM για να ληφθεί υπόψη η καμπυλότητα...τώρα κατά πόσο ισχύει αυτό στο Scia, θα σε γελάσω.

 

Γενικά αν δεις, ό,τι και να επιλέξεις από τα 3 στα 2d Members, μέσα στο κάθε ένα σου έχει τον τύπο που θα έχεις (πάλι plate, wall, shell)...

 

To ίδιο με τις τεγίδες...δεν τη θυμάμαι την εντολή...

Link to comment
Share on other sites

FEM model : που ειναι αυτο????

 

Οκ με τα FEM type

 

Δεν γινεται οπως τις τεγιδες..στις τεγιδες οριζεις οτι ειναι τεγιδες και κανει συνδεση με δοκο...Αν εχω δοκο και υποστυλωματα δεν το κανει..το μονο που βρηκα ειναι να το βαλλω μονοκομματο και μετα να κοψω τη δοκο στους κομβους των υποστυλωματων...

Link to comment
Share on other sites

Πάτα στα 2D members να φτιάξεις μια plate...στο παρπαθυρο που σου ανοίγει κοίτα στην 5η σειρά.

 

Δες....

 

 

Το άλλο που θες με το Connect Members/Nodes δεν το κάνει;

 

(Βάλτο στο πάνω)

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Edit".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ,ilias

post-14086-131887247232_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Την επιλογη FEM model μου τη βγαζει μονο στο "Load to beams" και οι επιλογες που εχω ειναι μονο "Panel with beams"

 

Τι δεν κανω σωστα???

Link to comment
Share on other sites

members/nodes: Τελικα δουλεψε...επρεπε να οριζω δοκο τη ραβδο και οχι απλα γενικο μελος..

 

Πως το βαζω σε General XYZ ??

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε συναδελφε...

 

Τι ακριβως οριζει το General XYZ ???

 

Και στο orthotropy βγαζει αυτο...

 

Τα D11, d11 etc πως μπορω να δω ποιες παραμετροι ειναι??

post-5598-131887247259_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.