Μετάβαση στο περιεχόμενο

Scia Engineer (πρώην ονομασία: ESA PT)


Recommended Posts

Γτ σιγουρα???

 

Μου βγαζει ρε συ στη φορτιση για το σεισμο 5ΚΝμ ροπη στο μεσαιο στυλο και στη φορτιση με ανεμο 55ΚΝμ....

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα πιστευω γιατι μια πλακα απο σκυροδεμα (γυρω στα 15 cm)σαν σεισμικη μαζα ,(γενικα το μεταλλικο σου θα εχει πολυ μικροτερη μαζα απο ενα συμβατικο κτιριο απο σκυροδεμα) δε πιστευω να προκαλει τα ιδια εντατικα μεγεθη με τον ανεμο ,συμφωνα με αυτα που εχω δει σε μελετες..και απο μηχανικους με εμπειρια..

τωρα η διαφορα στη ροπη που μου λες ειναι οντως πολυ μεγαλη ....

 

 

 

τερρυ μισο λεπτο κοιταω ενα μικρο μονοοροφο που εχω να δω λιγο διαφορες...πιστευω θα ειναι αναλογες με το δικο σου..(αλλα ειναι μονοοροφο με πλακα οροφης απο σκυροδεμα πανω σε μεταλικους δοκους)

 

κυρια φορτιση δεν ειναι αυτη του σεισμου ,αλλα εχω ροπη για συνδιασμο σεισμου 67knm στις κυριες δοκους και απο συνδιασμο αστοχιας χωρις σεισμο 115 knm ,αλλα παρατηρησα οτι την πλακα που εχω βαλει να παταει πανω στις δοκους δεν την εχω ενωσει με τους δοκους αλλα μονο στις κορυφες απο τις κολωνες και τα φορτια τα εχω μοιρασει στις διαδοκιδες οπως σου ειχα πει...βεβαια θα μου εχουν βγει οι διατομες ισως λιγο μεγαλητερες αφου σαν μηκος λυγισμου δεν θεωρω οτι δεσμευονται απο την πλακα οπως πρεπει κανονικα (οπως λεγαμε και ειναι σωστο)

 

να σου το στειλω να το ριξεις μια ματια να που πεις και εσυ??

Link to comment
Share on other sites

5 με 55 kNm είναι μεγάλη διαφορά. Δεν είναι όμως, σώνει και καλά, λάθος.

 

Ας σημειώσω 2-3 σημεία μήπως βοηθήσω.8-)

 

Δες πόσο φεύγει απο το pick του φάσματος η ιδιοπερίοδος του σεισμού. Σε εύκαμπτο (που έχει φύγει απο την κουδούνα του φάσματος) θα πάρει μικρό σεισμό.

 

Κάνε ένα χοντρικό έλεγχο τεμνουσών στη βάση για το σεισμό. Δες αν ο έλεγχος με το χέρι συμβαδίζει με τις τέμνουσες του προγράμματος. Είναι πιθανό να μην έχει πάρει κάποιες μάζες. Τσέκαρε και την απόσβεση. Τσέκαρε τη μέγιστη τιμή του φάσματος (εκεί είναι παγίδα για λάθος με την έννοια ότι από μια απροσεξία τρώς έναν ωραίο υπο-πολλαπλασιασμό). Δές και τις οριζόντιες μετακινήσεις. Αν είναι τόσο μικρές που ενώ θα καλυπτόσουν σε λειτουργικότητα με L/140 σου βγαίνει για παράδειγμα L/1200, το ξαναψάχνεις.

 

Δες και τι ποσοστό % καλύπτουν οι ιδιομορφές που έχεις πάρει. Μπορεί να θέλει περισσότερες ιδιομορφές. Οι αντιανέμιοι θέλουν από μια ιδιομορφή ο καθένας.:) Βάλε και προσήμανση με την κύρια ιδιομορφή σε κάθε διεύθυνση. Δοκίμασε μεταξύ SRSS και CQC για διαφορές.

 

Αν έχεις λύσει το θέμα, αγνόησε το προηγούμενο κατεβατό.

Link to comment
Share on other sites

Τerry , δεν το λύνεις με το Robot να είσαι σίγουρος ;)

(Aφού είναι μικρό , αν θέλεις κάνω και ένα έλεγχο και εγώ να συγκρίνουμε και αποτελέσματα μεταξύ των 2 προγραμμάτων)

Link to comment
Share on other sites

Ιταλε, ειδα το κτηριο σου...

Λογω των pad poundation που εχεις βαλλει το κτηριο ολισθαινει..

Ειδες τις ιδιομορφες????

Εχεις ιδιοπεριοδο 1.27δευτ!!!

 

Δες τη φωτο...

 

Δεν ξερω τι χαρακτηριστηκα εχεις βαλλει στο προφιλ εδαφους, αλλα αυτη η ολισθηση δεν μαρεσει....

post-5598-131887271659_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ναι το ξερω τερρυ (ευχαριστω για την επισυμανση) ,δεν ειναι πραγματικο το κτιριο ,τα κιλα του μεταλλικου ηθελα για ενα πελατη...

πιο πολυ για να συγκρινεις τα εντατικα μεγεθη και το θεμα με τις σεισμικες μαζες με το ιδιο βαρος..

 

τελικα τι εγινε λυθηκε το προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Ιταλε εχουμε προβλημα...

Λυσε το αρχειο που μου ετσειλες, τσεκαρε τα εντατικα μεγεθη ΟΧΙ για το συνδυασμο με το σειμσο, αλλα τη φορτιστικη κατασταση του σεισμου..

ΟΛΑ ειναι 0000000000..

Δεν ξερω τι φταιει, τσεκαρα και τις ιδιομορφες και τις μαζες και ολα..

Μια χαρα ειναι..

Και το φασμα τσεκαρα...

 

Κανε μια ερωτηση στο Κ.Χ. να δουμε μπας και βγαλλουμε ακρη..

Link to comment
Share on other sites

terry..το τσεκαρα..εχεις δικαιο..κατι γινεται...θα το στειλω και θα σου απαντησω...:(

 

θα το τσεκαρω και σε αλλς μελετες...εσυ το τσεκαρες και σε αλλες μελετες σου η μονο σε αυτη που σου εστειλα?

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια δοκιμή το ίδιο μοντέλο με πακτώσεις στους στύλους και χωρίς θεμελίωση.

 

το εκανα ηδη ,και το αποτελεσμα το ιδιο,τα εντατικα μεγεθη στη στην φορτιστικη κατασταση του σεισμου ειναι παλι 0...,στον συνδιασμο του σεισμου ειναι κανονικα,οταν προσπαθεις να δεις τα ενατικα μεγεθη μονο για το load case του σεισμου το βγαζει..0(σαν να μην το λυνει)

 

δοκιμασε το σε καποια μελετη σου και εσυ:(..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.