Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περίγραμμα στέγης


ge_liakos

Recommended Posts

Μπόρεί κάποιος να μου πει πόσο είναι το μέγιστο που μπορεί να εξέχει το περίγραμμα της στέγης απο το περίγραμμα του κτιρίου;

Link to comment
Share on other sites

λογικά 0.40 για να μην μετράει στην κάλυψη γιατί θα θεωρηθεί αρχιτεκτονική προεξοχή.

αλλά αν κατασκευαστικά βρεις τον τρόπο, όσο θες, αρκεί να μην έχεις πρόβλημα με τα όρια του οικοπέδου σου, αλλά τότε θα πρέπει να υπολογίσεις τους χώρους που δημιουργούνται κάτω από την στέγη καθώς και την κάλυψη

 

χάρης

Link to comment
Share on other sites

Θέλει ο πελάτης να βγάλει τη στεγη 1,20m προς τα εξω για να καλύψει ενα σπασιμο του κτιρίου για να μην κανει σπασιματα στην στεγη. Δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο που το θέλει.

Link to comment
Share on other sites

ο χώρος κάτω από τη στέγη θα θεωρηθεί ως προστέγασμα

 

http://www.tee.gr/online/afieromata/2000/2122/index.shtml

39. Προστέγασμα είναι η σταθερή ή κινητή προεξοχή πέρα από τις επιφάνειες των όψεων του κτιρίου, η οποία δεν χρησιμοποιείται ως εξώστης.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα ως προστέγασμα μπορεί να εξέχει οσο θελει; Δεν υπάρχει ο περιορισμος 0,40m;

Link to comment
Share on other sites

Θέλει ο πελάτης να βγάλει τη στεγη 1,20m προς τα εξω για να καλύψει ενα σπασιμο του κτιρίου για να μην κανει σπασιματα στην στεγη. Δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο που το θέλει.

 

εντός σχεδίου ή εκτός?

ισόγειο ή διόροφο?

και τα δυο έχουν σημασία.

 

ΥΓ. Προς mods & ορθογράφους : γνωρίζω την επικρατούσα ορθογραφία για το "διόροφο". Απλά δεν την πάω.

Link to comment
Share on other sites

Οι Πολεοδομίες (της Αττικής τουλάχιστον) περιορίζουν συστηματικά την στέγη στο 0.40. Στις περιπτώσεις που αυτές στεγάζουν εξώστες σε στέλνουν ΕΠΑΕ. Σε κάθε άλλη περίπτωση επιμένουν στο 0.40 ακόμη και όταν οι καιρικές συνθήκες & ο προσανατολισμός επιβάλλουν μεγαλύτερη προστασία. Και αυτά για το περίγραμμα του κτιρίου. Αν είναι γενική οδηγία, δύσκολα θα σου επιτρέψουν το 1.20 και μάλιστα σε τέτοια απόσταση απο το έδαφος.

Υπάρχει και το θέμα της αισθητικής του κτιρίου. Πως θα φαίνεται αυτό το 1.20 μόνο κι έρημο εκεί πάνω?

 

@myri

το προστέγασμα δεν αφορά τον αμέσως από κάτω όροφο?

αν δεν έχει κάτι να στεγάσει/προστατέψει εκεί τι νόημα έχει?

Link to comment
Share on other sites

Η στέγη πρέπει να εξέχει 0.40.... ως αρχ. προεξοχή.... Αν τώρα στεγάζει εξώστη μπορείς να το περάσεις με ΕΠΑΕ... Η/Χ δεν είναι εφόσον δεν είναι προσβάσιμος χώρος ώς βεράντα ή άλλο...

Αυτά ξέρω κι εγώ.... Πάντως αν είναι σε συνέχεια της στέγης, το 1.20 δεν νομίζω να φαίνεται πολύ όμορφο, ειδικά αν έχεις μεγάλη κλίση... Εμένα μου αρέσουν τα σπασίματα στις στέγες, μη φαίνεται το κτίριο λες και το καπελώσαμε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.