Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Πώς ξεκινώ συνεργασίες με συνεργεία;


Nostos

Recommended Posts

Παιδιά, είμαι πολύ φρέσκος μηχανικός - διευκρινίζω αρχικώς.

 

Λοιπόν, εργάζομαι κάπου κάνοντας επιβλέψεις σε εργοτάξια. Πριν μερικές μέρες "μού 'σκασε" ένας γνωστός που μού 'πε οτι θέλει να κάνει μια μικροανακαίνιση στο μαγαζί που τρέχει.

Ενώ δουλεύω για λογαριασμό κάποιου ιδιώτη, θά 'θελα να κυνηγήσω αυτήν την ευκαιρία μόνος μου. Πώς λειτουργώ σ' αυτήν την περίπτωση; Αυτό που χρειάζεται είναι δυο -άντε τρία- συνεργεία για τη συγκεκριμένη υπόθεση. Πώς τα προσεγγίζω; Γραφειοκρατικά τί πρέπει να κάνω; Πώς ξεκινά μια τέτοια συνεργασία; Οι ερωτήσεις μου μοιάζουν αφελείς αλλά σας τονίζω οτι πάνε μόλις μερικοί μήνες από τότε που πρωτοέπιασα δουλειά!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχάς συζητάς με τον πελάτη και διευκρινίζεις τι θέλει να κάνει

 

θέλει να κάνει απλά ένα φρεσκάρισμα;

θέλει να αλλάξει τη διαρρύθμιση;

υπάρχει κάποιο νομοθεστικό πλαίσιο για αυτήν την αλλαγή;

τηρεί τις προδιαγραφές;

τι είδους αδεια χρειάζεται; κανονική ή μικρής κλίμακας;

θα βάλει επιπλέον κάποιο εξοπλισμό; πχ ρολά -τζάμια;;; άρα θα κάνεις και κάποιες οικοδομικές λεπτομέρειες

κπλ

 

μετά αφού συζητήσετε τι θέλει θα κοστολογίσεις τη δουλειά σου

και αφοτου πέσει η προκαταβολή

θα αρχίσεις να μελετάς το θέμα και να ψάχνεις συνεργεία

 

τα συνεργεία καλό είναι να είναι από γνωστό!!!

δηλ να τα έχει ξαναχρησιμοποιήσει κάποιος ώστε να μην πέσεις σε τιποτα ερασιτέχνες και σε εκθέσουν

ή να μη σου κάνουν τίποτα νουμερα στην τελική πληρωμή

δηλ να έχουν τον φόβο πως αν σου κάνουν καμμιά λαδιά θα το μάθουν και άλλοι

Link to comment
Share on other sites

Ξεκάθαρες κουβέντες με τα συνεργεία αυτα...

 

-Αυτό θέλω να κανω

-Ετσι θα γινει, γτ έτσι πρέπει να γινει

-Ότι δεν γινει σωστα, το χαλαμε και το φτιαχνουμε.

-Δεν κανουμε προχειρες δουλειες, γτ το δικο σου ονομα παιζεις κορωνα-γραμματα

 

Αυτά...Και ζήτα από την αρχή τιμες γι'αυτο ακριβως που θες να κανεις. Για να μην σου βγουνε "εξτραδάκια" στην συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεωρώ ότι όσο και ξεκάθαρες να είναι οι κουβέντες με τα συνεργεία στο τέλος πάντα θα ζητάνε τα δικά τους. Για αυτό ΠΑΝΤΑ σύμβαση έργου όπου θα αναγράφονται οι συμβατικές εργασίες , με χρεώσεις ανά μονάδα υπολογισμού κ.τ.λ που θα έχεις λογικά με επιμέτρηση για την προ κοστολόγηση που θα έχεις κάνει για τον πελάτη σου .Οπότε και τα υπερσυμβατικά που στανταρ θα υπάρξουν θα πάνε αναλόγως. Να θυμάσαι ότι τα συνεργεία λένε τα περισσότερα, Ναι , που μπορείς να ακούσεις μέχρι να πάρουν την δουλειά ..Αυτά τα Ναι βάλτους και να στα υπογράψουν γιατι μετά.....salut le platon!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.