Μετάβαση στο περιεχόμενο

Aναγνώριση πτυχίων εξωτερικού στην Ελλάδα


Recommended Posts

Συνάδελφε gzin, με επφύλαξη πριν 2 χρόνια μου είχε πει γνωστός οτι χρειάζεται να κάνεις μαστερ και έπειτα (δηλαδή 4+1 χρόνια) γράφεσαι κανονικά στο ΤΕΕ σαν πολιτικός μηχανικός

Link to comment
Share on other sites

Για εγγραφή στο ΤΕΕ, αν είσαι από το εξωτερικό, είναι απαραίτητη η αναγνώριση της ισοτιμίας του διπλώματος από το ΔΙΚΑΤΣΑ.

Έχω ένα ξάδελφο από ΤΕΙ+Πολυτεχνείο που είναι γραμμένος κανονικά στο ΤΕΕ. Τώρα μου φαίνεται είναι και διευθυντής σε Τεχνικό Λύκειο.

 

TEI & Πολυτεχνείο λογικό είναι να γραφτεί στο ΤΕΕ. Μιλούσα για περίπτωση που Μηχανικός ΤΕ πήγε Αγγλία για MSc, έμεινε και δούλεψε κάποια χρόνια, έγινε CEng αλλά πάλι το ΤΕΕ σφυρούσε αδιάφορα. Τέσπα εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί τόση κουβέντα για το CEng αφού και ο IEng έχει ακριβως τα ίδια ΕΔ. Μόνο στο prestige υπάρχει διαφορά και δικαιολογημένα φυσικά...

Link to comment
Share on other sites

Από που προσπαθεί να μάθει, και δεν έχει πάρει ξεκάθαρες απαντήσεις από ΔΟΑΤΑΠ είναι αν με αυτό το μεταπτυχιακό θα αναγνωριστεί ως (Ηλεκτρολόγος) Μηχανικός σε περίπτωση που επιστρέψει Ελλάδα.

 

Ο Νόμος λέει το εξής .Όταν ένας τίτλος του εξωτερικού δεν υπάρχει στην Ελληνική Επικράτεια τότε αυτός που κάνει την αίτηση αναγνώρισης και που έχει αυτόν τον τίτλο που δεν υπάρχει αντίστοιχος στην Ελλάδα υποδεικνύει στον εισηγητή με ποια ακριβώς σχολή συμπίπτουν τα μαθήματα του αφού πρωτίστως εξακριβώσει το βαθμό του ποσοστού που συμπίπτουν και με ποιά συγκεκριμένη σχολή .

Εάν ο ξένος τίτλος δεν υπάρχει αντίστοιχος ως προς το ίδιο το όνομα του τίτλου τότε η αντιστοιχία γίνεται ως προς το περιεχόμενο των μαθήματων και Ναι μπορεί να πάρει αναγνώριση με τον τίτλο Ηλεκτρολόγου Μηχανικού εφόσον διαπιστωθεί μέσα από την μελέτη που ο ίδιος ο αιτών θα καταθέσει και θα αξιολογηθεί από τις επιτροπές ότι όντος τα μαθήματα του συμπίπτουν ως προς την συγκεκριμένη κατεύθυνση των ηλεκτρολόγων βάση του περιεχόμενου τους.

Θα πρέπει να γίνει σαφές ότι το πρόγραμμα σπουδών του ξένου τίτλου που δεν υπάρχει στην Ελλάδα ότι καλύπτει και το σύστημα επιλογής μαθημάτων και από άλλες κατευθύνσεις που υπάρχει στα ελληνικά τμήματα βάση και του οδηγού σπουδών τους .

Link to comment
Share on other sites

  • 11 years later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.