Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διατηρητέο - Καταγγελία για Εσωτερική διαρρύθμιση


nikoskourtis

Recommended Posts

Νοίκιασε κάποιος (πολυ κοντινος μου) ενα διατηρητέο ισόγειο χώρο, που πριν ήταν ανθοπωλείο, για να ανοίξει κατάστημα ενδυμάτων.

Αφου λοιπον ο άνθρωπος έκανε εσωτερικές εργασίες στο χώρο, χωρις να εχει υπόψη του ότι πρεπει να βγάλει άδεια, του ήρθε σήμερα μια εντολή για διακοπή εργασιών λόγω καταγγελίας από καποιον γείτονα.

Στην πολεοδομία μας είπαν ότι πρέπει να βγάλουμε άδεια μικρής κλίμακας, η οποία θα περάσει ΕΠΑΕ και αφού εγκριθεί θα συνεχίσουν οι εργασίες.

Οι εργασίες που γίνονται είναι αποκλειστικά εντός του κτηρίου, δεν πειράχθηκε τιποτα από τις όψεις. Συγκεκριμένα αλλάζεται το πάτωμα, διορθώνονται κάποια σοβατίσματα που είχαν πέσει και το ταβάνι που είχε σαπίσει.

 

Την άδεια μικρής κλίμακας μπορούμε να την καταθέσουμε αύριο το πρωί.

Τι πρεπει να περιλαμβάνει αυτή; Ισχυει κατι διαφορετικο για τα διατηρητέα;

 

Μηπως υπάρχει κανένα παραθυράκι να μπορέσουν να συνεχιστούν οι εργασίες ενώ εξετάζεται η άδεια μικρής κλίμακας, γιατι ο ενοικιαστής καίγεται να τελειώσει, για να μην χάσει την σεζόν;

Το λέω αυτό διοτι έχω την εντύπωση οτι η αδεια μικρής κλίμακας μπορεί να βγεί και αφού τελιώσουν οι εργασίες. Για τα διατηρηταία όμως έχω άγνοια.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι μπήκατε στον κόπο να μάθετε ποια υπηρεσία έχει κηρύξει το κτήριο διατηρητέο. Αν όχι κακώς, αυτό έπρεπε να το είχατε μάθει...προχθές. Διότι για οποιαδήποτε οικοδομική εργασία ενδεχομένως να απαιτηθεί έγκριση από εκεί - όπως επίσης από εκεί θα μάθετε για τους όποιους περιορισμούς.

 

Αν δεν απατώμαι για τα κτήρια του ΥΠΕΧΩΔΕ αρκεί η ΕΠΑΕ. Για τα διατηρητέα του ΥΠΠΟ ή των Δήμων αναλαμβάνουν οι αρμόδιες υπηρεσίες των.

 

------------------

 

Παραθυράκι δυστυχώς (ευτυχώς, γενικότερα) δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι μπήκατε στον κόπο να μάθετε ποια υπηρεσία έχει κηρύξει το κτήριο διατηρητέο. Αν όχι κακώς, αυτό έπρεπε να το είχατε μάθει...προχθές. Διότι για οποιαδήποτε οικοδομική εργασία ενδεχομένως να απαιτηθεί έγκριση από εκεί - όπως επίσης από εκεί θα μάθετε για τους όποιους περιορισμούς.

 

Αν δεν απατώμαι για τα κτήρια του ΥΠΕΧΩΔΕ αρκεί η ΕΠΑΕ. Για τα διατηρητέα του ΥΠΠΟ ή των Δήμων αναλαμβάνουν οι αρμόδιες υπηρεσίες των.

 

------------------

 

Παραθυράκι δυστυχώς (ευτυχώς, γενικότερα) δεν υπάρχει.

 

ΥΠΕΧΩΔΕ.

Και ναι μας ειπαν στην πολεοδομια οτι πρεπει να κανουμε μια αδεια μικρης κλιμακας για εγκριση απο ΕΠΑΕ.

 

Ερωτηση: Η αδεια μικρης κλιμακας δεν απαιτει μηχανικο. Συνεπως μπορω εγω να κανω τα σχεδια χωρις σφραγιδα ή με τη δικια μου σφραγιδα (διπλ. ηλεκτρολογος μηχανικος), φανταζομαι. Σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Οι εργασίες που γίνονται είναι αποκλειστικά εντός του κτηρίου, δεν πειράχθηκε τιποτα από τις όψεις. Συγκεκριμένα αλλάζεται το πάτωμα, διορθώνονται κάποια σοβατίσματα που είχαν πέσει και το ταβάνι που είχε σαπίσει.

εαν πραγματοποιείς αυτήν την εργασία δε χρειάζεσαι καν σχέδια

  • μόνο μια τεχνικη έκθεση όπου περιγράφεις τις εργασίες,
  • τοπογραφικό (εγκεκριμένο φωτοαντίγραφο οικοδ άδειας) ή χαρτί από το κτηματολόγιο
  • τίλτος ιδιοκτησίας ή μισθωτήριο
  • αίτηση
  • στοιχεία νομιμότητας του κτιρίου + το ΦΕΚ του διατηρηταίου
  • ΥΠ.ΔΗΛ για αυθαίρετες εργασίες (εδώ δες τι θα γράψεις)
    εφόσον οι εργασίες έχουν ήδη ξεκινήσει
    και προς θεού την υπογράφει ο ιδιοκτήτης

ποτε μην πηγαίνεις περισσότερα πράγματα από αυτά που σου ζητούν

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω myri.

Δεν το ανεφερα γιατι δεν ημουν σιγουρος.

Θα μεταφερθει και το μπανιο, που ηταν με γυψοσανιδα, σε αλλη θεση παλι με γυψοσανιδα.

Σε αυτη την περιπτωση προφανως και θελει κατοψη. μπορω να την φτιαξω εγω;

Link to comment
Share on other sites

ΤΟΠ

ΑΡΧ πριν-μετά

ΥΔΡ-ΑΠΧ (προσοχή μην μπλέξεις με βόθρους μη διασυνδεδεμένους)

ΣΤ (ίσως επάρκεια.....μην το δεχθείς)

 

προσοχή σε παρόδια στοά. Αν δεν είναι ελεύθερη τότε ξέχνα την άδεια.

Μόνο για λόγους χρήσης και υγιεινής μετά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.