Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προγράμματα σπουδών και Αρχιτεκτονική


ss_sk

Recommended Posts

Γιατί δεν λες με ευθύ τρόπο και όχι πλάγιο ότι θεωρείς υποδεέστερο το επάγγελμα του Π.Μ. από αυτό του Α.Μ.;

δεν νομίζω πως υπονοεί ο συνάδελφος κάτι τέτοιο

 

δεν τίθεται καν αυτό το θέμα!!!!!

είναι γελοιο να συζητά κανείς για το ποιό επάγγελμα είναι "καλυτερότερο" από το άλλο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν νομίζω πως υπονοεί ο συνάδελφος κάτι τέτοιο

Γιατί δεν χρησιμοποιεί τον όρο "αρχιτεκτονικά" για τους ίδιους λόγους απλότητας (με αυτούς που επικαλείται για τον όρο "στατικά") αντί για "αρχιτεκτονική μελέτη" και "συνθετική αρχιτεκτονική ικανότητα";

 

 

είναι γελοιο να συζητά κανείς για το ποιό επάγγελμα είναι "καλυτερότερο" από το άλλο

Σε ευχαριστώ πολύ συναδέλφισσα.

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρώστε....! Είμαστε τόσα "διαφορετικά" επαγγέλματα αλληλοκαλυπτόμενα....

Για μένα είναι πολύξεκάθαρα τα πράγματα. Οι Αρχιτέκτονες να ασχολούντε αποκλειστικά με Αρχιτεκτονικές μελέτες (με την ευρεία έννοια του όρου), Οι Πολιτικοί Μηχανικοί με την Μηχανικη των κτιρίων και των υποδομών, Οι Τοπογράφοι με τα τοπογραφικά και πάει λέγοντας...

Οχι στα χαζοδικαιώματα που έχουμε από την εποχή του βασιλειά... Είναι δυνατόν ότι δικαίωμα έχω εγώ να έχει και ο Τοπογράφος??? από που και ως που?????????????? Μπορεί να μου το εξηγήσει κανείς?

 

Και για να μην παρεξηγηθεί κανείς, ακόμα και εμένα για ποιόν λόγο με αφήνει να υπογράφω στατικά? επειδή έκανα 4 εξάμηνα μηχανική στερεών? ε και? αυτά που έκανα εγώ σε 4 εξάμηνα οι πολιτικοί τα κάνουν σε 1-2 εξάμηνα... και πρέπει να λέμε και ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν χρησιμοποιεί τον όρο "αρχιτεκτονικά" για τους ίδιους λόγους απλότητας (με αυτούς που επικαλείται για τον όρο "στατικά") αντί για "αρχιτεκτονική μελέτη" και "συνθετική αρχιτεκτονική ικανότητα";

 

Γιατί είμαι υπέρ των συμμετοχικών δράσεων!

 

Τόσο καιρό στο φόρουμ και, βουαλά, ήδη το ένα τρίτο των δημοσιεύσεων σου είναι σε αυτό το θέμα (και μάλλον προβλέπεται συνέχεια). Για εσάς το κάνω, άρα, για να συμμετέχετε!

 

Κατά τ' άλλα ειλικρινά αδυνατώ να απαντήσω στις κατηγορίες περί ''υπονόμευσης''. Αλλά σκέφτομαι να το γυρίσω στη στιχουργική: γουστάρω όσους γράφουν κάτι με διττή ερμηνεία. Μπορεί να το' χω άθελα αλλά μην πάει χαμένο...

 

 

έντιτ: δεν ξέρω σε ποιους ακριβώς κλάδους της Μηχανικής οι Έλληνες πολιτικοί μηχανικοί αποκτούν γνώσεις αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι τόσο προσβλητικό να τονίζω τη Στατική των κατασκευών - σούπερ κλάδος και εξαιρετικά απαιτητικός, χωρίς την εξέλιξη του οποίου οι starchitects δε θα μπορούσαν να κατασκευάσουν σχεδόν τίποτα τα είκοσι τελευταία χρόνια!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι τόσο προσβλητικό να τονίζω τη Στατική των κατασκευών...

Δεν είναι προσβλητικό.

 

Ούτε γω βρίσκω προσβλητική τη γνώση της Αρχιτεκτονικής σύνθεσης - σούπερ κλάδου και εξαιρετικά απαιτητικού, χωρίς την εξέλιξη του οποίου οι Μηχανικοί δε θα μπορούσαν να κατασκευάσουν σχεδόν τίποτα τους τελευταίους αιώνες!!!

 

Οπότε συμφωνούμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.