Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Ρυμοτόμηση=Παραχώρηση σε κοινή χρήση


Sym/fos

Recommended Posts

Λοιπόν μια και εμείς οι μη τεχνικοί επαγγελματίες σύμφωνα με τους κανόνες του φόρουμ δεν μπορούμε να γράψουμε ούτε να απαντάμε σε άλλα μέρη του φόρουμ (παρότι ό,τι έχει σχέση με νόμους μας αφορά άμεσα) περιορίζομαι να θέσω την ερώτησή μου εδώ στους ιδιώτες ευελπιστώντας να το δει κάποιος:

 

Πελάτης επιμένει ότι η ρυμοτόμηση μέρους του ακινήτου του για διάνοιξη οδού δεν έχει ολοκληρωθεί (έτσι διαβεβαιώνει και ο μηχανικός του, παρά τις αντίθετες διαβεβαιώσεις της τεχνικής υπηρεσίας του δήμου, οι οποίες αμφισβητούνται σφόδρα και από πελάτη και μηχανικό).

Άλλος συνάδελφος έκανε κάθετη χωρίς να ληφθεί υπόψη το υπό ρυμοτόμηση τμήμα και τώρα θέλουν διόρθωση της κάθετης

 

 

Το ερώτημά μου εν προκειμένω είναι πότε ολοκληρώνεται η ρυμοτόμηση όταν δεν οφείλεται καμμία αποζημίωση; αφού στην προκείμενη περίπτωση έχει δημοσιευθεί πράξη αναλογισμού αποζημίωσης η οποία λέει ότι το ακίνητο αυτό αυτοαποζημιούται.

Αρκεί η βεβαίωση του μηχανικού ότι δεν έχει ολοκληρωθεί η ρυμοτόμηση; ιδίως όταν αυτή εναντιώνεται στην άποψη του δήμου;

 

 

Επιπλέον ερώτημα: Έντρομοι μηχανικοί με παίρνουν τηλέφωνο και ρωτούν αν είναι νόμιμη αναδρομική ισχύς νόμου περί άρσης αρτιότητας και οικοδομησιμότητας σε οικόπεδα που έγιναν άρτια και οικοδομήσιμα και σε κατατμήσεις που έγιναν μετά από παραχώρηση τμήματος σε κοινή χρήση πριν την απόφαση του ΣτΕ του 2008

Μπορεί κανείς να μου στείλει κανείς λινκ για την εγκύκλιο του 2010; αδυνατώ να πιστέψω ότι έχει αναδρομική ισχύ κάτι τέτοιο...και αν έχει σίγουρα θα είναι αντισυνταγματικό. Σχόλια ευπρόσδεκτα

Link to comment
Share on other sites

1.Το ερώτημά μου εν προκειμένω είναι πότε ολοκληρώνεται η ρυμοτόμηση όταν δεν οφείλεται καμμία αποζημίωση;

2.αφού στην προκείμενη περίπτωση έχει δημοσιευθεί πράξη αναλογισμού αποζημίωσης η οποία λέει ότι το ακίνητο αυτό αυτοαποζημιούται.

3.Αρκεί η βεβαίωση του μηχανικού ότι δεν έχει ολοκληρωθεί η ρυμοτόμηση; ιδίως όταν αυτή εναντιώνεται στην άποψη του δήμου;

 

1.H ρυμοτόμηση τα Σχέδια Πόλης πριν το '83 ολοκληρώνεται με τη συμβολαιογραφική παραχώρηση σε κοινή χρήση του τμήματος που ρυμοτομείται.Το ίδιο το συμβόλαιο της αποζημίωσης των συμβαλλομένων όπως το ορίζει η πράξη αναλογισμού κ της παραχώρησης σε κοινή χρήση είναι αυτό που προκαλεί την κατάτμηση για την παραχώρηση του ρυμοτομούμενου τμήματος---->οπότε ΑΥΤΟ ολοκληρώνει τη ρυμοτόμηση.

 

Μην μπερδεύεστε με τα σχέδια πόλης μετά το '83,στα οποία η απόφαση Νομάρχη κυρώνει τη ρυμοτόμηση......

2.Η Πράξη Αναλογισμού άπαξ κ κυρώθηκε,πρέπει να εφαρμοστεί εντός 3 μηνών-ΝΟΜΙΖΩ αν θυμάμαι καλά,εφόσον δεν υπάρχουν βάσιμες ενστάσεις.

 

3.Αυτό το ερώτημα χρήζει απάντησης από το Συμβ/κό Σύλλογο.Δεν γνωρίζω αν σας καλύπτει η βεβαίωση ιδιώτη μηχανικού ή αν χρειάζεστε σφραγίδα του Δήμου.........

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Sym/fos, όπως γνωρίζετε, ως επαγγελματίας που σχετίζεται άμεσα με τους νόμους και την εφαρμογή τους, εκφράσεις όπως «επιμένει», «ισχυρίζεται», «διαβεβαιώσεις» δεν έχουν καμιά αξία αν αυτές δεν συνοδεύονται από τους νόμους και τις διατάξεις που τις τεκμηριώνουν. Παραμένουν απλά «απόψεις» και ως τέτοιες μπορεί να είναι ακριβείς ή ανακριβείς. Συνεπώς, για τη συγκεκριμένη περίπτωση που αναφέρετε, θα πρέπει να ζητήσετε τεκμηριωμένες διευκρινήσεις από τους εμπλεκόμενους.

 

Ως προς την απάντηση του συναδέλφου zavi παραπάνω, σημειώνω ότι αναφέρεται στην περίπτωση που έχει γίνει παραχώρηση σε κοινή χρήση (οικιοθελής διαδικασία, προβλεπόμενη αλλά όχι υποχρεωτική), πράγμα που από τα γραφόμενά σας συμπεραίνω ότι μάλλον δεν έχει γίνει, αφού ο ιδιοκτήτης και ο μηχανικός του «διαφωνούν» με το Δήμο.

 

Συνοπτικά εδώ σας γράφω ότι η ρυμοτόμηση είναι μορφή απαλλοτρίωσης. Η κήρυξη της απαλλοτρίωσης είναι η δημοσίευση στο ΦΕΚ του Ρυμοτομικού Σχεδίου. Η ρυμοτομική απαλλοτρίωση συντελείται όταν τελεσιδικήσει η Πράξη Αναλογισμού. Τότε γίνεται και η μετεγγραφή της. Μέχρι την ολοκλήρωση της Πράξης Αναλογισμού το ρυμοτομούμενο ακίνητο θεωρείται υπό απαλλοτρίωση και υπάρχουν οι σχετικές δεσμεύσεις. Το πιθανότερο να συμβαίνει στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι ο Δήμος να μην έχει ασχοληθεί με την τελεσιδικία της Πράξης Αναλογισμού (επειδή δεν τον ενδιαφέρει να ανοιχθούν οι δρόμοι σε αυτό το σημείο ή επειδή προκύπτουν αποζημιώσεις εις βάρος του Δήμου) ενώ ο ενδιαφερόμενος πελάτης σας να νιώθει «αδικημένος» λόγω της αυταποζημίωσης και ενδεχομένως σκέπτεται να προσβάλει δικαστικά τη «δημοσίευση» της Πράξης – αν βέβαια έχει τέτοια (χρονικά κυρίως) περιθώρια από τους Νόμους. Όπως και να έχει πάντως το θέμα, στα τοπογραφικά των ακινήτων που βρίσκονται εντός σχεδίου πόλεως είναι υποχρεωτικό να διαχωρίζεται το ρυμοτομούμενο τμήμα και να περιγράφεται - επισημαίνεται ως τέτοιο, άσχετα με το αν έχει συνταχθεί – δημοσιευτεί – καταστεί τελεσίδικος η Πράξη Αναλογισμού, άσχετα με το αν έχει τεθεί σε κοινή χρήση ή όχι. Αρκεί και μόνο έγκριση και δημοσίευση στο ΦΕΚ του Ρυμοτομικού Σχεδίου για να καταστεί το ακίνητο ρυμοτομούμενο, δηλαδή υπό απαλλοτρίωση και υπό απόσπαση. Και σίγουρα δεν μπορεί να περιληφθεί ρυμοτομούμενο τμήμα σε σύσταση καθέτου (!!!).

 

 

Την Εγκύκλιο 1/2010 μπορείτε να την βρείτε εδώ.

 

Σχετική συζήτηση στο Forum των Mηχανικών γίνεται εδώ και εδώ (από το 2008!).

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν ευχαριστώ αμφότερους για τις άμεσες απαντήσεις σας

 

 

αγαπητέ ζάβι όντως δεν μιλώ για παραχώρηση σε κοινή χρήση, η οποία όντως συντελείται με την υπογραφή της σχετικής συμβολαιογραφικής πράξης. Από την νομολογία προκύπτει ότι εκεί που οφείλεται αποζημίωση η ρυμοτόμηση ολοκληρώνεται με την καταβολή της αποζημίωσης σε εύλογο χρονικό διάστημα ωστόσο εδώ δεν υφίσταται τέτοια υποχρέωση και αυτό είναι που με προβληματίζει για το ακριβές χρονικό σημείο που αυτή συντελείται

 

αγαπητέ π.βαρβάρη συμφωνώ ότι αυτές οι εκφράσεις αναδύουν ανασφάλεια, αλλά όπως θα ξέρετε και εσείς από την εμπειρία σας στις συναλλαγές οι πελάτες και οι υπηρεσίες δύσκολα έως σπάνια μας εφοδιάζουν με τεκμηριωμένες απαντήσεις, σαφώς και θα τις προτιμούσα ...Ωστόσο θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω μαζί σας στο ότι ένα υπό ρυμοτόμηση τμήμα δεν μπορεί να περιληφθεί στην περιγραφή κάθετης!!: τουναντίον η συμπερίληψή του σε όλες τις συμ/κες πράξεις (και όχι μόνο) ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ όταν η ρυμοτόμηση δεν έχει ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΑ (:Ρ) ολοκληρωθεί (από δήλωση στην εφορία μέχρι και κτηματολόγιο κτλ κτλ) ακριβώς γιατί μπορεί να μην ολοκληρωθεί ποτέ και μέχρι τότε κύριος είναι ο ιδιώτης!

Απλά ακριβώς για το λόγο ότι μετά την ολοκλήρωση της ρυμοτόμησης θα αλλοιωθούν οι κάθετες μία λύση στο συμ/κό έγγραφο είναι να περιγραφεί ολόκληρο το οικόπεδο και στην περιγραφή του οικοπεδικού τμήματος που θα συμπεριληφθεί το υπό ρυμοτόμηση θα αναφερθεί και το καθαρό εμβαδό αυτού ώστε να μην ανακύψουν προβλήματα με τη συνιδιοκτησία μετά

 

Με αυτή σας την παρατήρηση θίξατε και τον πυρήνα του προβλήματος που αντιμετωπίζει ο πελάτης μου ακριβώς γιατί συνάδελφος υπέπεσε σε αυτό το σφάλμα πριν την ολοκλήρωση της ρυμοτόμησης συνέστησε κάθετη, έγιναν αγοραπωλησίες ...και να σου τώρα που ΠΙΘΑΝΟΝ όλα να είναι στον αέρα και αυτό γιατί η ρυμοτόμηση ΠΙΘΑΝΟΝ δεν έχει έστω και εκ των υστέρων (ώστε να θεραπευθεί το νομικό αυτό ελάττωμα) ολοκληρωθεί...(το πιθανόν το λέω εγώ γιατί ακριβώς παρά την ατεκμηρίωτη δήλωση του μηχανικού ο δήμος σε τηλεφωνική επικοινωνία μου μαζί του διατείνεται το αντίθετο)

 

από που λοιπόν να μάθω αν αυτή η ρυμοτόμηση έχει ολοκληρωθεί όταν μηχανικός και δήμος διαφωνούν;

 

υ.γ. και όταν λέτε τελεσιδικία της πράξεως αναλογισμού εννοείται ότι απλά με την παρέλευση κάποιου χρονικού διαστήματος ολοκληρώνεται η ρυμοτόμηση ή απλά ότι αυτή καθίσταται απρόσβλητη;

 

 

ευχαριστώ ιδιαίτερα για τα λινκς (2008!) θα τα μελετήσω και θα σας παραθέσω τις απόψεις μου

Link to comment
Share on other sites

υ.γ. και όταν λέτε τελεσιδικία της πράξεως αναλογισμού εννοείται ότι απλά με την παρέλευση κάποιου χρονικού διαστήματος ολοκληρώνεται η ρυμοτόμηση ή απλά ότι αυτή καθίσταται απρόσβλητη;

 

Ότι δίνεται ένα διάστημα (ανέφερα τους 3 μήνες χωρίς να είμαι σίγουρος) για να είναι εμπρόθεσμες οι ενστάσεις.Εκπρόθεσμες ενστάσεις νομίζω ότι δεν λαμβάνονται υπ' όψιν (πρέπει να κοιτάξω το Χορομίδη),κ η μόνη επιλογή του πελάτη είναι η πρόταση τροποποίησης του Ρυμοτομικού (με δικά του έξοδα).

 

Η ρυμοτόμηση ΔΕΝ ολοκληρώνεται χωρίς τη συμβ/κή πράξη της παραχώρησης του ρυμοτομούμενου τμήματος σε κοινή χρήση,ΕΠΙΜΕΝΩ.Επιβεβαιώστε το κ από το Νομικό Σύμβουλο του Συμβ/κού σας Συλλόγου.

 

Ρυμοτόμηση σε Σχέδια Πόλης πριν το '83 = συντελείται ύστερα από συμβ/κή παραχώρηση σε κοινή χρήση του ρυμοτομούμενου τμήματος με πρωτοβουλία του επισπεύδοντος φυσικά.

 

Όσο για τη 1828 του ΣτΕ κ την Ε.1/10,συνταγματική ή όχι,όντως έχει αναδρομική ισχύ.!!

Link to comment
Share on other sites

και για να μην ανοίγω και άλλο θέμα να σας πω ότι σήμερα αντιμετώπισα το εξής θέμα:

 

για να εμφανίσω έναν δρόμο που δεν υπήρχε στον τίτλο κτήσης

το τοπικό Υποθηκοφυλακείο μας δεν δέχεται καμμία άλλη βεβαίωση πέραν βεβαίωσης από το επαρχείο ότι ο συγκεκριμένος δρόμος είναι δημοτικός καθότι θεωρεί ότι δεν είναι της αρμοδιότητας του δήμου να αποφασίζει για τη διάνοιξη οδών

 

το επαρχείο όμως διαφωνεί και θεωρεί ότι είναι της αρμοδιότητας του δήμου να κρίνει ποιοί είναι οι δημοτικοί δρόμοι και ποιοι δεν είναι δρόμοι

 

και εγώ σας ρωτώ ποιός αποφασίζει για τη διάνοιξη των οδών και ποιός είναι αρμόδιος να εκδίδει τις σχετικές βεβαιώσεις; μπορεί κάποιος να μου πει; γιατί εδώ που είμαι εγώ έχουμε παραδοσιακούς οικισμούς και αμφιβάλλω αν κάποιος ξέρει τι γίνεται! και αν μόυ πείτε (το πιο πιθανό) ότι η πολεοδομία είναι υπεύθυνη τότε αυτή μπορεί να μου χορηγήσει βεβαίωση;

 

εδώ την άλλη φορά μηχανικός μου επικαλούνταν σχέδιο του χίλιαοχτακόσιακάτι για έναν οικισμό εδώ και δεν εξέδιδε τοπογραφικό χωρίς να εμφανίσει την υπό ρυμοτόμηση (αλλά ουδέποτε διανοιγείσα και πλέον και κατακτισμένη) οδό, χωρίς να δύναται να μου βεβαιώσει πάνω στο τοπογραφικό ποιο σχέδιο είναι αυτό, ποιά αρχή το εξέδωσε, που έχει δημοσιευθεί, αν έχει δημοσιευθεί, κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

ζάβι άμεσος και γρήγορος! ευχαριστώ

 

 

δεν μπορεί να έχει αναδρομική ισχύ!! καταστρατηγείται η έννοια της ιδιοκτησίας, αν κάποιος την προσβάλλει θα δικαιωθεί (δεν βάζω βέβαια το χέρι μου στη φωτιά για κανένα σε τούτη την παράλογη κοινωνία που ζούμε)

 

όσο για το επίμαχο ζήτημα θα το επιβεβαιώσω τη δευτέρα που θα είμαι αθήνα με το νομικό μας σύμβουλο (καθότι είναι και δυσεύρετος) και θα σας ενημερώσω

 

υ.γ. ρυμοτόμηση σε σχέδια πόλης πριν το 1983 εννοείς ότι τα σχέδια έχουν εκδοθεί πριν το 1983; όχι στη δική μας περίπτωση πρόκειται για λουτράκι ΓΠΣ (ΦΕΚ616Δ/02)

Link to comment
Share on other sites

και εγώ σας ρωτώ ποιός αποφασίζει για τη διάνοιξη των οδών και ποιός είναι αρμόδιος να εκδίδει τις σχετικές βεβαιώσεις;

 

Έχετε ρωτήσει βάσει ποίας απόφασης το Υποθ/κείο δεν δέχεται τις βεβαιώσεις του Δήμου?

 

Δυστυχώς δεν μπορώ να σας βοηθήσω περεταίρω,καθώς δεν γνωρίζω τί γίνεται στους παραδοσιακούς οικισμούς.

 

Δοκιμάστε να καταθέσετε γραπτό ερώτημα κ με τη γραπτή απάντηση πηγαίνετε στον πλησιέστερο Συμβ/κό Σύλλογο να σας απαντήσουν.

Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ ζάβι...αν απαντούσαν όλοι άμεσα και τεκμηριωμένα στα γραπτά μας ερωτήματα τότε η Ελλάδα θα είχε λύσει τα προβλήματά της,

 

σας χαιρετώ προς το παρόν θα επανέλθω όταν θα έχω κάτι νεότερο

Link to comment
Share on other sites

Μα,συγγνώμη,εσείς είστε συμβ/φος!

 

Είστε μαζί με τον υποθ/κα ένα βαθμό κάτω από τον Εισαγγελέα!Πώς επιτρέπετε να αιωρούνται ασάφειες?

 

Εγώ γνωρίζω από τη μητέρα μου που είναι συνάδελφός σας,ότι ΤΙΠΟΤΑ δεν περνάει αν δεν είναι τεκμηριωμένο από διατάξεις.Απολύτως ΤΙΠΟΤΑ.Ούτε ασαφείς ρητές απαντήσεις προϊσταμένων Εφορείας,ούτε Πολεοδομίας,ούτε Υποθ/κα.......αν υπάρχουν αμφιβολίες,ΑΠΑΙΤΕΙΤΕ να επικοινωνήσουν ΑΜΕΣΑ κ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΑΣ τηλεφωνικώς με το αντίστοιχο Υπουργείο!!!!Όπου κ να είναι ο τόπος της έδρας σας τα ίδια ισχύουν........

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.