Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τομή γηπέδου από όριο Οικισμού Προ '23


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Το γήπεδο είναι 2005 τ.μ.από τα οποία τα 1491 τ.μ. είναι εκτός οικισμού (υπάρχει ζώνη 500μ.) και τα 514 τ.μ. εντός των ορίων του οικισμού και προσωπο 40μ. σε κοινόχρηστο δρόμο. Μου έδωσαν (η πολεοδομία) το περίγραμμα του οικισμού το οποίο καθορίστηκε την 12-12-1966. Το συνολικό γήπεδο προυπάρχει ακόμα και αυτής της ημερομηνίας με συμβόλαιο. Οι όροι δόμησης εντός του ορίου, είναι το Π.Δ. 02-03-81 (ΦΕΚ 138Δ'/13-03-81) - Οικισμοί προ του 23

 

Το ερώτημά μου αφορά τη δήλωση, εξετάζω την αρτιότητα ολόκληρου του γηπέδου;

Αν όχι, τα τμήματα εντός και εκτός, αντιμέτωπίζονται σαν δύο ιδιοκτησίες; Το εντός άρτιο, το εκτός μη άρτιο για παράδειγμα;

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Γραφεις στη δηλωση οτι .....

 

''Το εμφαινομενο ενμερη οικοπεδο , εν μερη αγροτεμαχιο ειναι συνολικου εμβαδου χχχ,χχ τ.μ.

Εμβαδο χχχ,χχ τ.μ ειναι εντος σχεδιου οικισμου και ειναι αρτιο και οικοδομησιμο βασει του Π.Δ. χχχ....

Εμβαδο χχχ,χχ τ.μ. ειναι εκτος σχεδιου οικισμου και δεν ειναι αρτιο και οικοδομησιμο βασει του Π.Δ. χχχ...''

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε dieits

το γεωτεμάχιο είναι προφανώς άρτιο και οικοδομήσιμο

αν το κτίριο/α τοποθετηθεί στο εντός η στο εκτός θα εφαρμοσθούν οι αντίστοιχες διατάξεις

απλά δείξε το όριο του οικισμού

μην αναφέρεις ξεχωριστά εμβαδά δεν έχεις λόγο

ο συνάδελφος koulosb θεωρεί ότι το όριο του οικισμού πριν το 1923

χωρίζει-κατατμεί το γεωτεμάχιο σε δύο νέα άποψη με την οποία δεν συμφωνώ

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ με τον συνάδελφο Θεοχάρη. Το όριο του οικισμού δεν κατατμεί το γεωτεμάχιο. Επειδή όμως πιστεύω ότι πρέπει να περιγράφεται το εντός και το εκτός τμήμα , εγώ κάνω την εξής δήλωση σε τέτοιες περιπτώσεις.

 

"... το με στοιχεία ΑΒΓΔ..... γεωτεμάχιο συνολικής έκτασης ΧΧΧΧΧ m2 τέμνεται από το όριο του προυφισταμένου του 1923 οικισμού ΤΑΔΕ. Το εντός οικισμού τμήμα με στοιχεία ΑΒ... έχει εμβαδόν ΥΥΥΥ m2 , και το εκτός οικισμού τμήμα με στοιχεία ΕΖ... έχει εμβαδόν ΖΖΖΖ m2. Το γεωτεμάχιο είναι/δεν είναι (αναλόγως) άρτιο και οικοδομήσιμο με βάση τις μέχρι σήμερα ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις."

 

**Διευκρίνηση**

Η τελευταία σειρά για το άρτιο και οικοδομήσιμο αφορά το συνολικό γεωτεμάχιο .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις όλων, αν και ήταν το πρώτο μήνυμα που γράφω, παρακολουθώ αρκετό καιρό τις απαντήσεις/γνώμες σας που είναι πολύ κατατοπιστικές.

Για το συγκεκριμένο βέβαια πρόβλημα οι απόψεις διίστανται όπως φαίνεται, αλλά μάλλον θα συμφωνήσω με το Θεοχάρη.

Link to comment
Share on other sites

Δε θεωρω καμια κατατμηση και γι'αυτο γραφω ''ενμερη οικοπεδο, ενμερη αγροτεμαχιο''.

 

Απλα δηλωνω την αρτιοτητα και οικοδομισιμοτητα ειτε κτισει στο εντος σχεδιου, ειτε στο εκτος.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ με τον συνάδελφο koulosb το γεωτεμάχιο αντιμετωπιζεται σαν ένα ως προς την αρτιότητα και οικοδομησιμότητα του και θα αναφέρεις το τμήμα εντός με στοιχεία και εμβαδόν τάδε και το τμήμα εκτός με στοιχεία και εμβαδόν τάδε.απλά στο εκτός του οικισμού τμήμα δεν μπορεί να τοποθετηθεί οικοδομή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.